Seçim sonrası genel bakış

MAKALEYİ DİNLE

Bir seçimi daha geride bıraktık…

Umarım sonuçlar ülkemiz için hayırlara vesile olur…

Anlaşılan o ki halkımız yeni Türkiye’den yana tercihini kullanarak Cumhurbaşkanını seçmiş ve bugünün yasaları ile yarını kurmak üzere yeni Cumhurbaşkanı’na yetki vermiştir.

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ile ilgili olarak birçok yorum yapıldı, yapılıyor…

Bunların içinde en dikkat çekici olanlarından biri İspanyol gazetesi El-Pais’in “Erdoğan Atatürk’ten daha uzun süre ülkeyi yönetecek” şeklinde yaptığı yorumdur.

Evet, Türk demokrasi tarihine bakıldığında CHP dışında AKP hükümetinden daha uzun süreli tek başına iktidar ve Erdoğan kadar uzun süreli kesintisiz yöneten görülmemektedir.  

Ancak, her ne kadar dış basın alttan alta da olsa Atatürk ile Erdoğan’ı yan yana getirmek istese de arada büyük farklar olduğu bir gerçek…

Zira her şeyden önce Atatürk elindeki kısıtlı imkanlarla hareket ederek yeni bir devlet kurarken, Erdoğan ülkenin tüm imkanlarına sahip olarak yeni bir Türkiye oluşturmak istemektedir.

Buna mukabil her ikisinin de tek ortak noktası devrinin yöneticileri olarak “tek adam” kabul edilmeleridir.

Dünün demokrasisi ve siyasi şartları tek adamlığı zorunlu kılarken bugünün şartları ile dünü yargılayanların ve bu duruma kızıp eleştirenlerin, bugünün “gelişmiş” demokrasi anlayışına rağmen “tek adamlığa” talip olmaya ses çıkarmamaları ise manidardır doğrusu…

Kanaatimce bahsi geçen manzara içerisinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde asıl kazanan Selahattin Demirtaş olmuştur.

Öyle ki seçim çalışmalarında göstermiş olduğu tavır ve kullandığı argümanlarla PKK sempatik bir imaj kazanarak meşrulaşmıştır.

Nitekim kendisi de seçim sonuçlarından sonra yaptığı açıklamada tüm Türkiye’yi kapsayacak bir kitle partisi olma yönünde adımlar atacaklarına dair ifadeler kullanmıştır.

Dolayısıyla Kürt meselesinde bu seçimlerde sergilenen tavır ileride Apo’nun serbest bırakılması sürecinde mühim rol oynayacaktır kanaatindeyim.

Seçimde MHP ve CHP’nin ortak aday çıkarıp diğer küçük partilerle bütünleşerek çalışması, yani geçmişten bu güne yan yana gelemeyen iki zihniyetin ülkenin geleceği konusunda birleşmeleri, milli bütünleşme açısından önemlidir.

Bu seçimlerde ortaya çıkan en vahim sonuç ise tatilini yarıda kesmeyip oy vermeyenlerin sayısıdır!

Üzerinde yaşadığı toprakların geleceğiyle ilgili bir seçimde oy vermemek, “ülkeye ne olursa olsun ben işime bakarım” mealinde bir tavır sergilemek, bana göre bir devlete karşı yapılan en büyük haksızlıklardan biridir. 

Değerli okuyucular, yazılarımızda zamana zaman dile getirdiğimiz bazı endişelerimizin Yeni Türkiye şartlarını arzu eden halkımızın bir bölümü tarafından paylaşılmadığı son iki seçimde açıkça ortaya çıkmıştır...

Bu nedenle de bizlere “bakalım Mevla’m ne eyler neylerse güzel eyler” demekten başka bir söz düşmemektedir…

Saygılarımla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR