Gelir Vergisi Kanunu’nda önemli değişikliler geliyor

MAKALEYİ DİNLE

Hükümet gelir vergisi kanunu ile ilgili olarak geniş kesimleri ilgilendirecek değişiklikler planlıyor. Yapılan taslak çalışmalar basına yansıyan şekliyle değişikliklerin bazılarını değerlendirmek istiyoruz.

TAŞINMAZ SATIŞLARI İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER

Mevcut Durum: Vatandaş mevcut duruma göre, evini arsasını veya bir başka gayrimenkulünü, satmak isterse, bu gayrimenkulün alım tarihine bakılıyor.
Eğer alım tarihi 5 yılı geçmiş ise gayrimenkulü kaça satarsa satsın verginin konusuna girmiyor.Şirketler ile ilgili ise bu süre 2 yıl olarak uygulanıyor. İki yıl kullandıktan sonra satması durumunda KDV’den tamamen istisna, kurumlar vergisinden ise oluşan gelirin %75’i istisna edilmektedir.

Tasarıdaki Durum:
Hazırlanan tasarıya göre vatandaşın sadece tek konutu olup, satması dışında kalan tüm gayrimenkul satışlarında süre sınırlaması kaldırılmıştır.
İsterse 15 – 20 yıl önce alınmış olsun, satılması halinde elde edilen gelir değer artış kazancının konusuna girmektedir.
Ancak bununla ilgili sürelere göre istisna tutarlar getirilmiştir.

- 2 yıl fazla süreyle elde tutulduğunda % 20

- 3 yıl fazla süreyle elde tutulduğunda % 40

- 4 yıl fazla süreyle elde tutulduğunda % 60

- 5 yıl fazla süreyle elde tutulduğunda % 80

İstisna edilecek kalan vergi tarifesine göre vergilendirilecektir.

ARSA KARŞILIĞINDA DAİRE ALINMASI

Mevcut Durum: Bilindiği üzere çok uygulanan bir yöntemdir. Vatandaş arsasını belli bir oranda anlaşarak müteahhide vermektedir. Şimdiki uygulamada arsa sahiplerinin kendilerine kalan dairelerle ilgili önemli bir vergi yükümlülüğü bulunmamaktadır. İster miras yolu ile intikal etsin isterse kendi aldığı arsanın değerlendirilmesi olsun durumu değiştirmemektedir.

Tasarıdaki Durum Arsa karşılığında alınan dairelerin satılması durumunda süreye bakılmaksızın oluşan kazanç ticari kazanç kapsamında değerlendirilmektedir. Bu değişiklik mevcut duruma göre çok ciddi önemli bir değişiklik niteliğindedir. Ancak arsa sahibine düşen dairelerin veya işyerlerinin kapalı alan toplamlarının belli alanı asmamalı ve 3 yıl içinde satışın yapılmaması durumunda elde edilen kazanç, ticari kazanç olarak değil de yukarıda belirtilen değer artış kazancı hükümlerine göre vergilendirilecektir.
Yine elde edilen satış karında yıllara göre % 20 - % 40 - % 60 ve % 80 gibi istisnalara tabi tutulacaktır.
Görüldüğü üzere değişiklikler çok önemli konuları kapsamakta olup, tasarı bu şekli ile yasalaştığında önemli tartışmalara neden olacağı şimdiden anlaşılmaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR