YİBO’da spor faaliyetleri

MAKALEYİ DİNLE

Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında (YİBO) spor diğer okullarda yapılandan farklı değil.  Okul programlarındaki spor dersleri aynen işlenmekte. Hâlbuki bu okullarda ders dışı saatler spor eğitimi için kullanılabilir. YİBO’lardan Güreş adına faydalanma çalışmaları önceki senelerde yapıldı fakat akim kaldı. Her YİBO spor eğitim merkezi gibi çalışmaya müsait. Özellikle Tabii Güreş Eğitim Merkezi. Kırsal yörenin benimsediği Güreş sporu, İl merkezinden ziyade ilçe ve köylerde ilgi bulduğundan, bu okul öğrencilerinin kabiliyetli gençleri güreş çalışmaları yapabilir. YİBO’ların bulunduğu yerlerde güreşe yatkın gençler -ailelerinin onayı ile- bu okullarda okuması gerçekleştirilebilir. Bu okullara güreş malzemesi verilerek, güreş kökenli beden eğitimi öğretmeni veya görevlendirilecek güreş antrenörü nezaretinde her gün -ders saatleri dışında -Güreş çalışmaları yapılabilir. Yörenin güreşe yatkın gençlerinin her gün yapılacağı spor çalışmaları Haftada birkaç gün iki saatliğine çalışma yapacak sporculardan daha iyi duruma gelmelerini sağlayacaktır. Ayrıca kırsal yörede yetişen gençlerin güreşe yatkınlığının daha fazla olduğu gerçeği unutulmamalıdır.  Şampiyonların Köylerden çıktığı gerçeği bilinmektedir. YİBO’ların bulunduğu köy ve mezralar taranarak güreşe yatkın gençlerin okullara kaydı yapılır. Spor Genel Müdürlüğünün Milli Eğitim ile koordinesi ile 2020 olimpiyatlarına, Dünya ve Avrupa şampiyonalarına başarılı gençlerimiz ile ağırlığımızı koyabiliriz. İl ve İlçe merkezlerinde saat.17.00’da okuldan çıkan öğrenci spor mu yapacak; evine gidip ertesi güne mi hazırlık yapacak? Hâlbuki YİBO öğrencinin hem okulu hem de evi. Aynı yerde okuyacak, antrenman yapacak, yemeğini yiyecek ertesi günün derslerini hazırlayacak ve yatacak. Zaman kaybı yok. Spor salonuna gitme, eve gitme telaşı yok. Derslerine yardımcı etüt öğretmeni hazır. Her şey bir program dahilinde yapılmakta. Destek Devletten gence sadece ders ve spor çalışmasını layıkı ile yapması kalıyor.

 

YİBO çalışmalarına Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker Zamanında alt yapı olarak çalışma yapıldı. Ahmet Ayık Federasyonunda çalışmalar durduruldu. Federasyon başkanı Musa Aydın YİBO çalışmalarında şimdiye kadar yapılanların toplanmasını ve bundan sonra yapılması gerekenlerin yapılması için talimat verdi. Ocak 2016 Ankara’da yapılan toplantının ağırlığı YİBO’lar idi. Kısa sürede YİBO çalışmalarının bitirilmesi ve gerçekleştirilmesi için ikinci toplantı Şubat başında İstanbul’da yapılacak. Üç gruba ayrılan Türkiye YİBO’ları tekrar dolaşılarak nihai rapor ile sonuçlandırılacak. Okulların ikinci sömestri içinde YİBO çalışması sonuçlanacak. Önümüzdeki sene öğretim sezonuna hazır hale gelecek.

Bu çalışmaların başından beri vardım ve yeni çalışmaların içinde de yine ben varım.

Hayırlı olacağı kanaati ile…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR