Faşistlere inat Artvin halkının yanındayız!

MAKALEYİ DİNLE

Rahmetli Turgut Özal, zengin işadamlarını severdi…

Kapitalizmin gerektirdiği şekilde onlara yatırım yapmaları konusunda her türlü kolaylığı sağlardı… 
AKP hükümeti de aynı yöntemi uyguluyor… 
Bir yandan çevreye seviyoruz, doğayı koruyoruz diyorlar… 
Diğer yandan da maden şirketlerine maden çıkarma izni vererek başta Balıkesir- Çanakkale Kaz Dağları olmak üzere Türkiye’nin en güzel yerlerini köstebek yuvasına çeviriyorlar… 

***
Şimdi de sırada Artvin var… Oraya da maden çıkarma izni verildi…  
Türk Tabipleri Birliği Kocaeli Tabip Odası Başkanlığı önceki gün Artvin’de yaşanan katliam ve halkın direnişiyle ilgili açıklama yaptı. 
Bu açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum, 
“16 Şubat 2016 tarihinde Artvin Cerattepe’de, gerçekleştirilmek istenen doğa ve çevre katliamına karşı aylardır direnen halka karşı hukuk dışı ve zorbaca bir saldırı düzenlenmiştir. Anlaşıldığı kadarıyla bütün bilimsel kuralları, halkın kararını ve hukuk kararlarını tanımadan insani-doğal çevreyi tarumar etmekte inat eden şirketlerin çıkarlarını ne pahasına olursa olsun yemin etmiş bir İçişleri Bakanı, dört ilin polis teşkilatını toplayarak Artvin halkına bir savaş düzeni içerisinde saldırtmıştır.

***
Bu tutum açık faşist rejimlerin uyguladığı vahim bir yöntemdir. Temel hakları ve alınmış hukuk kararlarının uygulanması için nöbet tutan, şehrini ve onun yaşam kaynağını korumaya çalışan halka karşı uygulanan bu zorbalık kabul edilemez. Bu yasadışı ve gayrı meşru saldırının sorumlusu ve sorumluları hemen açığa alınmalı, görevden el çektirilmeli;  Artvin halkından, Cerattepe’deki bütün doğal varlıklardan, ağaçlardan, kuşlardan, tilkilerden, karacalardan, bütün börtü böcekten özür dilenmelidir. Talancı şirketleri korumak adına halka ve doğaya saldırma kararı veren hiçbir yetkilinin bizim nazarımızda meşruiyeti yoktur.

***
Artvin’e yönelen bu insanlık dışı saldırıyı bir kez daha kınıyoruz….Cerattepe direnişinin, yaşam hakkını savunan Artvin halkının,  canlı cansız bütün varlıkların yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Biz hekimler çevresel ve doğal yıkım durdurulmadıkça insan sağlığının da korunamayacağını, yıkıcı sağlık sorunlarının katlanarak artacağını; hiçbir maden şirketinin (ne kadar kar etmiş olursa olsun) ve polis ordusunu halkın üzerine süren devlet yetkililerinin bu sağlık sorunlarını çözemeyeceğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.”

***
Kocaeli Tabip Odası Başkanlığı’nın açıklaması böyle. 
Geçmiş yıllarda ben de Artvin’e gittim… 
Muhteşem bir yer… 
Oda’nın açıklamasına katılıyorum… 

***
Önceki akşam İzmit Yürüyüş Yolu’nda Belediye İş Hanı önünde Kocaeli Artvinliler Derneği’nin protesto eylemi vardı… 
Polis, yine zor kullandı… 
Yürümelerine izin vermedi… 
Doğayı ve çevreyi seven biri olarak, AKP hükümetinin maden ruhsatı verirken bir kez değil, bin defa düşünmesini istiyorum… 
Üç beş yandaş şirket zengin olacak diye, o güzelim doğa katledilmemeli…

ÇYDD Körfez Şubesi’nden ANLAMLI BİR DAVRANIŞ 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Körfez Şubesi, bu akşam Derince Tanyıldız Düğün Salonu’nda derneğin 29.Kuruluş yıldönümünü yemekle kutlayacaktı. Bütün hazırlıklar tamamlandı. Ama Ankara’da yaşanan hain saldırı, herkes gibi ÇYDD Körfez Şubesi’ni de derinden üzdü. ÇYDD Körfez Şubesi Başkanı Serab Baykurt ve yönetim kurulu bu olaya kayıtsız kalmadı. Hain saldırıyı şiddetle kınayan ve saldırıda hayatını kaybeden kişilere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Baykurt ve yönetim kurulu, örnek bir davranış göstererek bu akşamki yıldönümü yemeğini ileriki bir tarihe erteledi. Bu anlamlı davranışlarından dolayı dernek başkanı Serab Baykurt ve yönetim kurulunu kutluyoruz.

AKP’li Yücel olay anını anlattı 


AKP Gölcük eski İlçe Başkanı Sedat Yücel, geçtiğimiz akşam Ankara’da yaşanan ve 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla ilgili sosyal paylaşım sitesinden olay anını anlattı. Başkan Yücel, oğlunu ziyaret için gittiği Ankara’da yaşadıklarını şöyle anlattı. “Akşam Ankara’da oturan oğlumun evine giderken, bombalı saldırı yaklaşık 100 metre kadar önümüzde yaşandı. Çok vahim bir manzaraydı ve adeta can pazarı yaşanıyordu. Yaşayacak ömrümüz varmış diyorum ve Allah’ıma şükrediyorum. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum”dedi. Türkiye öyle bir duruma geldi ki, resmen Allah’a emanet yaşıyoruz.

 Oyun İstasyonu, KSMMMO’ya geliyor 

Kentimizin önemli tiyatro gruplarından olan Oyun İstasyonu, “Komik Para” isimli oyunu 25 Şubat Perşembe akşamı saat 19.00’da Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası hizmet binasında sahneleyecek.
Bilet fiyatları 15 TL olup, bilet temin etmek isteyenler 444 55 75 no’lu telefondan bilgi alabilirler. Oyun İstasyonu’nun bir tiyatrosunu izlemiştik. Çok da başarılı bulmuştum.

Metal işçileri alana çıkıyor 

AKP Hükümeti’nin Meclis’e sevk ettiği özel istihdam büroları eliyle işçi kiralama adı altında köleleştirme ve yeni esnek çalışma modellerini içeren yasa tasarısına, hazırlıkları devam eden ve kısa bir süre içerisinde Meclise geleceği açıklanan kıdem tazminatının tasfiyesini içeren saldırılara karşı Birleşik Metal İş Sendikası, Genel Kurul’da aldığı karar doğrultusunda eylemliliklerini sürdürüyor. Bu doğrultuda, organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere, örgütlü olduğu fabrikaların bulunduğu bölgelerde veya şehir merkezlerinde vardiya çıkışlarında yürüyüşler ve basın açıklamaları yapılacak. Kocaeli’deki yürüyüş 8 Mart’ta yapılacak. 

BBP’li Yıldız’dan Yazıcıoğlu paylaşımı  

BBP İl Başkanı Nihat Yıldız sosyal medya aracılığı ile yaptığı paylaşımda Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu paylaştı. Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasında bulunmamasını eleştirdi. Aradan yıllar geçti. Yazıcıoğlu’nun akıbeti nasıl oldu bilen yok. Demek ki organize bir şekilde ortadan kaldırıldı. 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR