Eğitim gönüllüleri ve Kavurt ailesi…

MAKALEYİ DİNLE

“Karanlığın en yoğun olduğu an, aydınlığın başlangıcıdır”

Böyle diyor bir bilge. 
Bir insanın, bir ailenin, bir kentin ve bir ülkenin gelişip zenginleşmesi için öncelikli adım “Üretken bir EĞİTİM SİSTEMİ” olmalı.
Ancak, “Eğitim” kişisel olduğu kadar “Siyasal tercih olayıdır!”
Eğitim ve kültür düzeyi yüksek bir toplumda;  kişisel çıkarları için her türlü haltı yemeye hazır “kirli siyasetçiler” yaşayamazlar!
Bu yüzden, insan sömürüsü üzerine kurulu siyaset bezirganları için “meslek sahibi, kendi emeği ile yaşamını sürdürebilecek, siyasal iktidara boyun eğmeyecek, bilinçli ve onurlu bir seçmen kitlesi” tehlikelidir! Bu nitelikteki insanlar “sürüye katılmaz, bizzat etmez ve hesap sorarlar!”
Ne yazık ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün bedensel ölümünden itibaren ülkemizde eğitim düzeni bozuldu. Önce, ABD Emperyalizmi devreye girdi! Ayrıntısına girmeyeceğim; merak edenler 1949’ta yapılan “Fulbrigt Antlaşmasını” incelesinler, ne demek istediğimi anlayacaklardır!
Daha sonra, “Toprak egemeni aşiret ağaları” geleceklerini tehlikede görüp “Köy Enstitülerini” kapattırdılar!
Sonra, siyasal iktidarların “oy uğruna” verdikleri tavizlerle, “dinci gruplar” eğitime el attılar! 
Eğitim sistemimiz, “ezberle-unut” ve “çoktan seçmeli sınav” aldatmacasıyla yozlaştırıldı. 
“Çocuklarımıza dinini öğretiyoruz” diye açılan Kur’an kurslarında, Kur’an Arapça ezberletilirken, o tertemiz beyinler hurafeler, yalanlar ve Atatürk düşmanlığı ile beslendi!”
İş ilanlarına bakın; “nitelikli işgücü aranıyor” ama o nitelikli işgücünü yetiştirecek eğitim kurumları yok! Üniversiteler bile “Cemaatler arasında paylaşılmış” durumda! 
İlkokul çağı öncesindeki bebeler için “Sübyan Okulları” açılmış ve hızla artıyor! O çocuklar, bir süre sonra, annelerine;  “neden başını örtmüyorsun?” diye kafa tutuyor! 
Kimi dinci vakıflarda yaşanan ahlaksızlıklara tanık oluyoruz! Gözden uzak kırsal alanlarda “yasa dışı” yatılı Kur’an Kurslarında, basit önlemler alınmadığı için çıkan yangınlarda günahsız çocuklar kurban ediliyor! Ana-babaları; “Diskoteklerde ölmediler ya, Allah yolunda şehit oldular” diye kendilerini kandırıyor, “neden böyle oldu?” diye sorumluları sorgulamıyor, hak aramıyorlar!..
İktidar gücünü artıranlar artık açıkça; “Laiklik Anayasa’dan çıkarılmalı” diyebiliyor, kimileri bu halkı emperyalist esaretten kurtaran, Cumhuriyet’i kuran Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarına ahlaksızca iftiralar atabiliyor, Kurtuluş Savaşı’nda “Yunan Orduları Halife’nin ordusu sayılır, kellesi alınacaklar varsa Ankara’dakilerdir” diyebilen, din adamı kılıklı işbirlikçilere “iadei itibar” istiyorlar!
İşte, bu karanlık tablo içinde bir güneş gibi dünyamızı aydınlatan bir kurum, “Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı” ( TEGV) çıkıyor karşımıza.
Bu kentte önce bir “emekçi” olarak yaşam mücadelesi veren, daha sonra emek ve çalışkanlığı ile  “dürüst-onurlu bir işadamı” olarak saygın bir toplumsal statü edinen, kimliğine-kişiliğine tanık olduğum Mesut Kavurt ve 44 yıllık yaşam arkadaşı Selma Hanım, bu vakfa büyük bir armağan sundular. 
İzmit’in Akçakoca Mahallesi’nde satın aldıkları bir arsa üzerinde, bu tarihi mahallenin kimliğine ve TEGV’nın vizyonuna uygun güzel bir eğitim yuvası inşa ettiler. 
“TEGV Kocaeli Selma-Mesut Kavurt Öğretim Birimi” nin açılış töreninde konuşan vakıf başkanı Cengiz Çolakoğlu; “Çocuklarımıza, bilgiye nasıl ulaşabileceklerini ve o bilgiyi nasıl kullanabileceklerini” öğretiyoruz. Temeli “sevgi” olan ve “analitik düşünceyi” hedefleyen eğitim programları uyguluyoruz. Matematiği sevdirerek öğretiyor, “hayat boyu öğretim” bilincinin temellerini atıyoruz.” Diyor.
Böyle güzel ve anlamlı sözleri duymayalı hayli olmuş! 
Çünkü birileri “sevgi” yerine “Kindar ve dindar nesil” istiyor! 
Çolakoğlu’nun sözleriyle dünyam yeniden aydınlandı, umut kıvılcımları oluştu içimde.
İki katlı, bahçeli, eğitim görecek çocukların her türlü ihtiyaçlarına yanıt verebilecek bu yapının içinde; Bilişim ve Teknoloji Salonu, Düşler Atölyesi, Okuma Odası, Etkinlik Odası, Kütüphane ve çeşitli etkinliklerin yapılabileceği, görsel elektronik sistemle donatılmış “Çok Amaçlı Salon” bulunuyor. Çocuklar için bir de “Mutfak Hizmeti” düşünülmüş. 
Bu insanca girişime emek ve katkı veren Selma-Mesut Kavurt çiftini içtenlikle kutluyor, “geleceğin Aydınlık Türkiye’sinin” özlemi içindeki tüm varlıklı işadamlarımızı bu insancıl kervana katılmaya çağırıyorum.  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR