Gayrimenkullerin alım satımından kazançların vergilendi

MAKALEYİ DİNLE

Gayrimenkullerin  alım – satımından elde  edilen kazançların  vergilendirilmesi

 

 

Gayrimenkullerin kiralanmasından elde edilen gelir gayrimenkul sermaye iradı, elden çıkarılmasından elde edilen gelir ise bazı şartların gerçekleşmiş olması ve yıllık olarak belirlenen istisna tutarının aşılmış olması halinde değer artış kazancı olarak vergiye tabi tutulur.

 

2013 yılında gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde

elde edilen değer artış kazancının ne kadarı vergiden istisnadır

 

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun mükerrer 80.maddesine göre, bir takvim yılında elde edilen değer artış kazancının, 2013 yılında 9.400 TL’si gelir vergisinden müstesnadır. 2014 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere istisna 9.700 TL olarak belirlenmiştir.

 

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun mükerrer 80.maddesine göre, sahibi olduğu daireyi satın alma tarihinden itibaren beş yıl içinde satan kişilerin elde ettiği gelir değer artış kazancı olarak değerlendirilir. 76 Nolu Gelir Vergisi Kanunu sirkülerine göre, değer artış kazancının tespiti yönünden iktisap tarihi olarak gayrimenkulün tapuya tescil edildiği tarih esas alınacaktır. Ancak, gayrimenkulün tapuya tescil tarihinden önce sahibinin fiilen kullanımına bırakıldığı bazı özel hallerde iktisap tarihi olarak tapuya tescil tarihi yerine fiilen kullanıma bırakılma tarihinin kabul edilmesi gerekir.

 

Bu çerçevede konut yapı kooperatifleri, toplu konut idaresi veya diğer kişilerden gayrimenkulü fiilen kullanıma hazır şekilde teslim alanların söz konusu gayrimenkulleri fiilen kullandıklarını tahsis belgesi, teslim tutanakları, su, elektrik, telefon, doğalgaz faturaları ve benzeri belgelerle tevsik etmeleri halinde değer artış kazancının tespiti yönünden fiilen kullanıma başladıkları tarih iktisap tarihi olarak kabul edilecektir.

 

Gayrimenkulün satışı dolayısıyla elde edilen gelirlerin 2013 yılı için 9.400 TL’si gelir vergisinden istisnadır. Gayrimenkulün satışı dolayısıyla elde edilen gelir 2013 yılı için 9.400 TL’den fazla ise gelir vergisine tabi olur ve elde edilen geliri 2014 yılı Mart ayında (01 – 25 Mart) bağlı olunan vergi dairesine (yoksa ikametgâhın bağlı olduğu vergi dairesi müdürlüğüne) Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir. Elde edilen gelirin yıllık beyanname ile beyan edilmesinde beyan edilen gelir tutarından 9.400 TL’lik istisnanın düşülmesi gerekmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR