Gripten korunmak için önleminizi alın!

MAKALEYİ DİNLE


Son yıllarda kuş grubu, domuz gribi derken, grip hayatımızın bir parçası oluverdi…
Kuş grubu dediler, domuz gribi dediler, ilaç firmaları köşeyi döndü…
Son günlerde yeni bir grip vakası daha yaşanıyor.
H3N2 virüsü…
Hastaneler grip olan vatandaşlarla dolup taşıyor. Pek çok insan yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı ve baş ağrısı gibi şikayetler yaşıyor. Soğuk hava ve kapalı alanlarda çok vakit geçirilmesi nedeni ile çoğunlukla H3N2 virüsünün yol açtığı grip hızla yayılıyor. Bu grip çeşidi aslında tanıdık ama gün geçtikçe etkisini artırabilen ve dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor.
**
Uzmanlar grip ve korunma yollarıyla ilgili şu bilgileri veriyor;
Mevsim itibariyle grip hastalığı sıklıkla görülmektedir. Ancak bu son salgın korkulanın aksine yeni bir virüs tipinden değil, çoğunlukla H3N2 virüsünden kaynaklanmakta. Vakaların yaklaşık yüzde 80’i H3N2, geriye kalanların tamamına yakını ise H1N1 virüsüne bağlı olarak ortaya çıkmakta. Bu hastalık genel olarak ağır seyirlidir. Yaklaşık 1 hafta istirahat edilmesi gerekebilir. Antibiyotik kullanımı fayda etmemektedir. Gripten korunmanın en etkili yollarından biri de aşı olmaktır. Şubat ayı sonuna kadar aşılanma yapılabilir.
Risk altında olabilirsiniz…
Belirtilerle karşılaşıldığı ilk anda doktora başvurulması gerekir. Kalp ve kanser hastaları, yaşlılar, hamileler, akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, sağlık çalışanları, 65 yaşın üzerindeki kişiler ve bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar risk altındadır.
Antibiyotikle geçmiyor
Antibiyotikler gribi tedavi etmemektedir. Doktor tavsiyesi dışında, gelişigüzel kullanılması kesinlikle sakıncalıdır. Gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenme, kaliteli uyku, yeterli dinlenme ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi çok önemlidir.
Hastalıktan korunmak için…
• Ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması, bu yapılamıyorsa alkol içeren el temizleyicilerin kullanılması pek çok hastalıktan korunmaya yardımcı olur.
• Masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncak gibi sık dokunulan eşyaların günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi gerekir.
• Günlük kullanılan temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de dezenfekte için etkilidir.
Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu gibi eşyaların başkası tarafından kullanılmaması gerekir. Bunların elle temas edilmeden yıkanması, sonrasında ellerin dezenfekte edilmesi gerekir.
• Hastaya ait tabak, çatal ve bıçaklar bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.
• Bulaşmayı önlemek için öksürme, aksırma sırasında ağız ve burun mendille kapatılmalıdır. Eğer mendil yoksa ve ağız-burun el ile kapatılmışsa, eller su ve sabunla yıkanmalıdır.
• Grip olan kişiler başkaları ile yakın temastan kaçınmalı, hastalığın bulaşıcı olduğu dönemde işe ve okula gitmemelidir. Gribe yakalananların belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat etmesi önemlidir.
• Grip olanların maske takması (cerrahi maske, standard maske) diğer insanlara bulaşmanın önlenmesine yardımcı olacaktır. Hasta olmayan kişiler hastaların yanına girerken maske kullanmalıdır. Hasta kişilerle tokalaştıktan veya solunum salgıları bulaşmış yüzeylerle temastan sonra göz, burun veya ağza dokunmak bulaşmaya neden olabilir.
• Bulunulan mekan sık sık havalandırılmalıdır.
• Gripten korunmanın en etkili yolu aşıdır.

Medyada manipülasyon!

Büyükşehir Belediyesi kurum içi eğitim seminerlerini sürdürüyor.
Bu kez eğitim seminerinin konusu “Medyada Manipülasyon” oldu.
Eğitim seminerine konuşmacı olarak reklam yönetmeni Erem Şentürk katıldı. Şentürk medyanın dünya üzerindeki etkilerini anlattı.
**
Şentürk, “Manipülasyon, yönlendirmek, etki altına almak, insanları itenildiği şekilde düşünmeye sevk etmek şeklinde zihinsel süreçleri açıklamada kullanılan bir kavram. Haber kaynaklarımız eskisi kadar kısıtlı değil. Eskiden yazılı medya aracı olarak gazeteler, görsel olarak sadece televizyon vardı. Günümüzde ise internet ve internetin getirmiş olduğu milyonlarca insanı birbiri ile iletişime davet eden sosyal ağlar var. Bu sosyal ağlar o kadar büyüdü ve hızlandı ki artık TV ‘den önce Facebook ve Twitter’dan alıyoruz önemli bir haberi”dedi.
**
Şentürk’e katılıyorum…
Valiler, Bakanlar, milletvekilleri tvit atarak konuyla ilgili düşüncelerini aktarıyorlar. Yani, sosyal medya öyle gelişti ki, başlı başına bir güç oluverdi..Conkbayırı Koleji
Kocaeli şampiyonu


Seka Sporcu Eğitim Merkezi’nde düzenlenen okullar arası Karate Şampiyonası’nda Özel Conkbayırı öğrencilerinden Enes Bulut 45 kiloda, Halit Tamyüksel 40 kiloda kumite kategorisinde bütün rakiplerini yenerek Kocaeli şampiyonu oldular. Enes ve Halit, 14-16 Şubat tarihlerinde Düzce'de yapılacak olan Türkiye Şampiyonasında yarışacaklar. Conkbayırı Koleji’ ne başarılar diliyoruz.


Ellibeş hasta
ziyaretlerinde


Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Yalı Mahallesinde bir dizi hasta ziyaretleri gerçekleştirdi. Başkan Ellibeş’e ziyaretlerinde, Genel Koordinatör Nihat Abiş, AKP İlçe yöneticilerinden program sorumlusu Müfit Büyükbaş, AKP Ulaşlı Yavuz Sultan Selim Mahalle Başkanı Tayfun Fuat Abiş ve Yalı Mahallesi temsilcisi eşlik etti.

Xxx


Kaymakam Karaaslan’ın
makamı boş kalmıyor

(GİLMDER) Gebze İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Cenk Çelik ve GİLMDER yönetim kurulu üyesi Ordu İkizce Kaymakamı Ayhan Abatay, önceki gün Darıca'ya yeni atanan Kaymakam Ahmet Karaaslan'ı ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundular.Başar’a göre seçim
büroları neden açılır?


Seçim yaklaştı… Seçim büroları açılışları başladı… CHP Körfez Belediye Başkan adayı Reşat Başar da seçim büroları açıyor… Peki Başar, seçim bürolarını neden açıyor? Bakınız Başar konuyla ilgini neler söylüyor; “Seçim bürolarda değil, halkın içinde çalışılarak kazanılır. Yine seçimi bürolar değil, emek veren kadrolar kazanır. Seçim bürolarını koordinasyonun sağlanması açısından bir araç olarak görüyoruz. Ayrıca, vatandaşlarımızın bilgi alış verinde bulunması ve gerekli duyduğunda vatandaşların belediye başkan adayı ile görüşmesi için bir adrestir. Tüm vatandaşların bürolarımızı böyle görmesini istiyorum” dedi. AKP, adayını açıklayadursun, CHP’nin adayı Reşat Başar ve MHP’nin adayı Salih Şirin epey yol aldı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR