İSU yetkililerinin duyarlılığı

MAKALEYİ DİNLE

4 Ekim Pazartesi günkü “İSU’nun haksızlığı” adlı yazımda İSU’nun suyu yazlıkçılara çok yüksek fiyatla, buna karşılık Kandıra’da ikamet edenlere ise daha düşük fiyatla sattığını, bunun etik ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu, ayrıca suyun tonunun çok yüksek olduğunu, 9 ton suya karşılık benden 38 lira alındığını yazmıştım.

İSU yetkilileri gazetede yayımlamış olduğum bu yazıdan sonra duyarlılık göstermişler ve bu konuda gerekli araştırmaları ve incelemeleri yapmışlar.

İSU Genel Müdür Yardımcısı Sayın Uğur Soysu beni telefonla bizzat arayarak bu konudaki sitemimin doğru ve haklı olduğunu, yaptıkları araştırmalar ve incelemeler sonucunda Kandıra’daki İSU görevlisinin tarafıma birinci kademe üzerinden ücret tahakkuku yapması gerekirken, ikinci kademe üzerinden ücret tahakkuk ettirdiğini, bu nedenle benden on üç lira fazla alındığını, bu farkın bana iade edileceğini, bu konuda görevlinin hatasından dolayı bazı vatandaşlardan da fazla ücret alındığını ve yazdığım yazı üzerine kendilerine bir hatayı düzeltme fırsatı verdiğim için teşekkür etti.

İSU Genel Müdür Yardımcısı Uğur Soysu, köylerin Büyükşehir statüsüne geçerken kanun yapıcısının beş yıl emlak vergisinden muaf olacağını ve suyu ucuz tarife üzerinden kullanacaklarını belirterek, köylüye bir nevi bir jest yapıldığını bildirmiştir.

Hemen şunu belirtmeliyim ki, bu konu ile ilgili yazımda köylüler neden suyu ucuz tarife üzerinden kullanıyorlar diye yazmadım. Keşke köylülerden hiç su parası alınmasa. Çünkü köylülerin ne zor koşullarda ürettiklerini yakından bilen  biri olarak bunu söylüyorum. Benim itirazım yazlıkçılara uygulanan su tarifesinin, o bölgede ikamet edenlere göre daha yüksek olmasıdır. Aradaki fark bir kuruş bile olsa buna itiraz ediyorum.

İSU yetkililerinin bu konuda duyarlılık gösterip, konuyu araştırdıkları ve yapılan bu yanlışı kabul edip düzeltme yoluna gittikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Hele beni bizzat telefonla arayarak bu konuda gerekli açıklamayı yapan İSU Genel Müdür Yardımcısı Uğur Soysu’ya ayrıca teşekkür ediyorum.

İşte devlet anlayışı böyle olmalıdır.

“Ben yaptım oldu. Ben dedim oldu. Gerisi bana ne” anlayışı devlet yönetiminde geçerli bir anlayış değildir. Devletin kurumları yaptığı hatayı kabul etmeli, gerektiğinde özür bile dilemelidir.

Ayrıca bir şeyi merak ediyorum. Kandıra’daki İSU görevlisinin vatandaşın kullandığı suyun bedelini hesaplarken eğer “Bunlar yazlıkçı. Nasıl olsa öderler” anlayışıyla hareket ettiyse veya ediyorsa o zaman vatandaş olarak isyan etmek benim hakkım. Elbette o görevlinin iç dünyasını bilemem. O kişiye bu konuda haksızlık da yapmak istemem.

Umarım İSU Genel Müdürlüğü Kandıra’daki görevliyi uyarmıştır. Çünkü birçok vatandaş bu konuda mağdur olmuştur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cenk - Her vatandaşların şikâyetine de cevap yazmaları onları telefonla aramaları için bir gazetede yazı yazmaları gerekiyor herhalde !

Yanıtla . 0Beğen 09 Ekim 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR