KOÜ’den 284 öğrenci PKK’ya mı katıldı?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de terör belası 30 yıldır devam ediyor…

Şu beladan bir türlü kurtulamadık…

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, önceki gün TBMM’de yaptığı konuşmada şok bir açıklamada bulundu.

Akar, yaşanan terör olaylarına değindi…

AKP hükümetini sert bir dille eleştirdi…

 

**

 

Akar, sadece Kocaeli Üniversitesi’nde 2015'te 284 tane öğrencinin PKK'ya katıldığına dikkat çekerek;

“Niye katıldı arkadaşlar?

On üç yıldır, on dört yıldır devleti siz yönetmiyor musunuz?

Eğer siz yönetiyorsanız, bu öğrencilerin, üniversitedeki öğrencilerin, yöredeki gençlerin PKK'ya niçin katıldığını ve gerçekleri anlatmak, o gerçekleri tespit ederek onların çözümlerini de üretmek zorundaydınız.

Neredeydiniz siz bunu yaparken?

PKK lojistik desteğini artırırken, mühimmat stokunu artırırken siz neredeydiniz?" dedi.

 

**

 

2011 yılından sonra başlatılan barış sürecinin samimiyetsiz olduğunu söyleyen Akar;

24'üncü dönemle birlikte barış süreci başlattınız…

İmralı süreci başlattınız…

Kandil süreci başlattınız…

Ama şimdi birbirinizi öyle bir dille yeriyorsunuz ki bu barışı yakalamak bu dille mümkün değil; ne AKP'nin diliyle mümkün ne HDP'nin diliyle bu barışı yakalamak mümkün değil. Eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde biz barışı yakalayamıyorsak, AKP, MHP, CHP, HDP barışı yakalayamıyorsak bilin ki sokakta da barış olmayacak demektir”.

 

**

 

Ülke de giderek artan nefret söylemlerin ortak duyguları da yok ettiğini belirten Akar;

“Burada bir millet olmamız gerekiyor önce. Milletin subjektif tanımına bakalım -okumak istiyorum; hocamlar gibi ben sosyolog değilim, onun için de okuyarak daha net olur diye düşünüyorum-: "Aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, ülkü, duygu, gelenek ve görenek birliği, ortak gelecek ideali olan topluluklardır." diyor millet. Biz bir millet miyiz? Basit 4 tane kategoriye ayırayım hemen: Sekülerler, muhafazakârlar, Kürt milliyetçileri, Türk milliyetçileri. Bunlar aynı anda aynı duyguyu hissetmiyorlar, aynı ortak tarihi yaşamaktan uzaklaşmışlar.’’

 

**

 

Akar konuşmasının sonunda şunları söyledi;

Buradan Hükümete sesleniyorum…

Buradan HDP'ye de sesleniyorum…

Buradan bütün gruplara sesleniyorum…

Bu ülkede Kürt'üyle, Türk'üyle, Gürcü'süyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle birlikte yaşayacaksak ve bunları, ırklarımızı asla konuşmayacaksak, çözümü burada üretmek zorundayız. Eğer burada çözüm üretemezsek bilin ki bu ülkede barış olmaz, bilin ki bu ülkede kardeşlik olmaz”

 

**

 

Akar’ın duygu ve düşünceleri böyle…

1 yılda Kocaeli Üniversitesi’nden 284 öğrenci PKK’ya katılmışsa, demek ki diğer üniversitelerden de PKK’ya katılımlar olmuştur…

AKP hükümetinin bu olayı mutlaka incelemesi lazım…

Zira tablo çok vahim….

 

 

Münire Teyze’den KOÜ Tıp Fakültesine teşekkür

Kocaelispor’un eski teknik direktörü, Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Hikmet Karaman’ın Gölcük’te yaşayan annesi Münire Karaman bir süre önce bazı sağlık sorunları yaşamış. Teşhisin konulması için KOÜ Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Merkezi’ne sevk edilen Münire Teyze, hastanede gördüğü ilgiden o  kadar memnun kalmış ki, kendisini sağlığına kavuşturan Nükleer Tıp Anabilim Dalı’ndan  Doç. Dr. Serkan İşgören’e ve KOÜ Tıp Fakültesi çalışanlarına bizim aracılığımızla teşekkür etmek istediğini söyledi. Bize düşen de onun bu dileğini yerine getirmek. Doç.Dr. Serkan İşgören Bey, bir teşekkür de bizden size gelsin. Hastaların doktorlarından duyduğu memnuniyeti haber yapmak bizlere de gurur veriyor.  Teşekkür ederiz…

 

Öğrenciler ek puan istiyor

Gazetemize mail gönderen okurlarımız, meslek liselerinde ek puanın kaldırılmasıyla ilgili sıkıntılarını dile getirdiler. Tunahan Uygur, “Lütfen meslek liselerinde ek puanın kaldırılmasıyla ilgili haber yapın. Sesimizi duyurmak istiyoruz. Meslek lisesi öğrencilerinin üniversiteye girişte kendi bölümünde aldığı ek puan ayrıcalık değil, haktır” dedi. Türkiye’de birçok kesime haksızlık yapılıyor. Meslek lisesi öğrencileri de haksızlığa uğradıklarını düşünüyor.

  

AKP Darıca İlçe’ye geçmiş olsun ziyareti

31 Aralık Perşembe günü AKP Darıca Nene Hatun Mahalle temsilciliğine saldırı yapılmış, Molotof atılmıştı. Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ve Darıca İlçe Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan, önceki gün AKP Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık'a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Aradan 1 haftayı açkın bir süre geçti, saldırıyı kimin yaptığıyla ilgili bilgi yok.

 

Antika Pazarı kurulsun!

Gölcük Saraylı Mahalle Muhtarı Rıfat Büyükbudak, önceki gün Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i ziyaret etti. Büyükbudak, Ellibeş ile ilçeye Antika Pazarı kurulması konusunda fikir alışverişinde bulundu. Ellibeş, Belediye olarak her türlü öneri ve istekleri değerlendirdiklerini belirterek çalışmalarında başarılar diledi. Organik Pazarların sayısı artıyor, açıkçası Antika Pazar da kurulabilir.

 

AKP’li Ceyhan’dan Özdemir çiftine ziyaret

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, partisinin il yönetim kurulu üyelerine ziyaret programları düzenliyor. İl başkanı Ceyhan, ziyaretlerin ilkinde il yönetiminden Şükran Özdemir’e konuk oldu. Şükran-Yüksel Özdemir çifti tarafından misafir edilen İl Başkanı Ceyhan’ın ziyaretine il yöneticilerinden Ahmet Sönmez ile eşi Gülcan Sönmez, Hasibe Özayan, Gülcan Kocabıyık ve Gülşen Yayla da eşlik etti. AKP’li yöneticileri takdir etmek lazım, sadece seçimden seçime çalışmıyorlar, her zaman yeni projeler üretiyorlar, partilerini her zaman diri tutuyorlar.

 

Körfez Belediyesi ücretsiz kurs açıyor

Körfez Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler birimi tarafından organize edilen Halk oyunları ücretsiz kurs kayıtlarının başladığı bildirildi. Halk oyunları ücretsiz kursu, gençlerin sosyal yaşama katılmalarını sağlamak ve geleneksel halk oyunlarını gelecek nesillere aktarmak amacıyla çocuk, yetişkin gruplarına yönelik ücretsiz kurs verilecek. Petkim Çok Amaçlı Salonu’nda yapılması planlanan Halk Oyunları kurslarına 10 yaşından büyükler Körfez Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Birimine bir adet fotoğraf ile başvurabilir.

 

Başiskele’de üç köy beton yolla bağlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Başiskele’de Aksığın, Tepecik ve Serindere köylerini birbirine bağlayan 12,5 kilometrelik beton yol imalatını tamamladı. Yol çizgileri ile V kanal yapımı tamamlanan yol ulaşımı güvenli bir hale getirdi. Geçtiğimiz aylarda Ayvazpınar’a gitmiştim. Gerçekten de köy yolları modern olmuş.

 

Üzümez moral verdi

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, önceki gün trafik kazası sonrası evinde dinlenen Şaban Mut’u ziyaret etti. Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker’in kayınpederi ve Şefkatiye Mahalle Muhtarı Musa Mut’un da abisi olan Şaban Mut’a acil şifa dileklerinde bulunan Başkan Üzülmez, “Geçmiş olsun. Sizi umduğumdan iyi gördüm. Verilmiş sadakanız varmış. En kısa zamanda ayağa kalkmanızı dilerim” dedi. Mut ailesi de Üzülmez’e teşekkür etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR