İnsanlık ne zaman uyanacak?

MAKALEYİ DİNLE

Bu dünyaya “YAŞAMAK İÇİN” geldik!

Ama, sürünerek, ezilerek, sömürülerek değil, “İNSAN GİBİ YAŞAMAK” için!

Yaradan, biz insanlara, “İnsan gibi yaşamak için” müthiş bir “DOĞA HAZİNESİ” lütfetmiş; toprak vermiş, bereketli ovalar, akarsular, göller, denizler. Üstelik, “Akıl” da vermiş!

“Ovalardan beslenin,  yükseklerde yaşayın” demiş Yaradan.

Sonra da, binbir zaafı olan insanı Şeytan’la başbaşa bırakmış! İnsan, aklını bir kenara koyarak “ihtirasına tutsak” olunca, “İnsan” kimliğini yitirmeye ve “Şeytanlaşmaya” başlamış!

Yaşamını sürdürebileceği en büyük kaynak ve dost olan “Doğaya” ihanet etmeye başlamış!

Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımı anımsıyorum; “İzmit” denince önce Bağçeşme Mahallesi sonra diğer tepe mahalleler gelirdi. Perşembe günü, İzmit Pazarı’na gelen çevre köylerin üretici sakinlerinin getirdikleri meyve, sebze, süt ürünleri ile beslenirdik. Meyve kocaman sele sepetlerle, karpuz kavun at arabaları dolusu alınırdı. Tereyağından, peynirden, yoğurttan, tavuğundan hindisinden en küçük kuşkumuz olmazdı!

1960 sonrası, kendi üretmediğimiz teknolojilerin örnekleri olan sanayi tesisleriyle birlikte “çarpık sanayileşme” sonrası, kentlerimiz de tarumar oldu.

Düz alanlar, ovalar, bereketli topraklar “fabrika ve yerleşim alanları” olarak tüketilmeye başladı.

Doğa’ya başkaldırdık! Şimdi de doğa bizden öcünü alıyor!

“Kendi kendine yeten tarım ülkesi” olma gücümüzü yitirdik, dünyanın dört bir bucağından tarım ürünü ithal eden, “tembeller ülkesi” olduk!

Besiciliğin canına okunan ülkemizde, Fransa’dan hayvan ithal etiğimiz için Tarım Bakanımız Lejion Denör Ödülü aldı!

“SAMAN İTHAL EDEN ÜLKE” nin Tarım Bakanı olmaktan utanmadı aynı Bakan!

Bir gazete haberinde; “Gıda değil zehir yiyoruz” başlığını görünce bu satırları yazmaya başladım.

Dondurulmuş gıdalar başta olmak üzere, dayanıklı ömrü uzatılsın diye kimyasallarla  harmanlanan hangi gıdaya güvenebilirsiniz?

Ülkemize, “Genetiği Değiştirilmiş Ürünler” (GDO) giriyor! Genetiği değiştirilmiş ABD’den ithal mısırdan üretilen “tatlandırıcılarla” üretilen atlıları tüketiyoruz!

Süt ürünlerine, kısa sürede yetiştirilen beyaz ete, ithal edilen kırmızı ete güvenemiyoruz! Ete su basarak ağırlığını artırıyor kimi alçaklar!

Pazardan 2-3 lira ödeyerek aldığımız domateslerin bir kısmını beyaz odunsu bir madde kaplıyor! Sebze ve meyveler buzdolabında bile bir iki gün içinde buruşup sararıyor.

Üretici zarar ediyor, biz tüketiciler pahalıya yiyoruz ama “emeksiz uyanıklar” parayı kazanıyor!

İnsan hayatına, doğaya önem vermeyen siyasetçilerin egemen olduğu bir ülkede bu sonuçlardan ötesini düşünmek zor olurdu.

İşte, bu beceriksiz, “tek adam güdümlü” siyaset kölelerini seçip başımıza getirdiğimiz için, öncelikle kendimizi cezalandırmalıyız!

Başımıza gelenler, başımıza getirdiklerimiz yüzündendir!

Bunun sebebi olan bizler de bu belaları hakkediyoruz demektir!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR