Bireyden topluma sevgi

MAKALEYİ DİNLE

Dünyada yaratılmışların en şereflisidir “insan”. O nedenle Yunus “Yaratılanı sev yaratandan ötürü” demiş. Bu deyişi hemen hemen tüm yazılarımda tekrar tekrar kaleme almaktayım. Çünkü sevgiye ve hoşgörüye ihtiyacımız her geçen gün giderek artmakta. Bunu günlük yaşantımızda an be an yaşıyoruz.

İnsan; birey olarak tek başına yaşayamayacağı gibi, sevgisiz de olamaz. Ülkemizde ve dünyada “Tarzan” tek başına yaşamış, filmlerde izlemiştik. Ancak 60’lı yıllarda Manisa Tarzan’ını yakından görme şansım olmuştu…

Bu başlı başına psikolojik ve birçok bilimsel konulara sebep olan bir olaydır. Özetle bireyin tek başına ömür sürdürmesi düşünülemez. Hatta insan evcil hayvanlarla hayatı paylaşmakta, onlarla sevgiye dayalı çok güzel günler, yıllar yaşamaktalar.

Bu bağlamda insan eksenli hayatı düşünmek kulağa hoş gelen bir kavram olmasına rağmen, eylemde sevgi, hoşgörü, şefkat, tevazu gibi güzellikleri önemsememiz gerekirken bilmem ihmal ettiğimizin farkında mıyız?

Hayır!

Bırakın farkında olmayı, özellikle sporumuzda salon ve sahalarımız adeta arenayı andırmakta. Sevgiden, saygıdan mahrum “vur, kır, parçala” dürtüleriyle bence “sürü psikolojisiyle” sözüm ona spor yapıyor, taraftarlar ve sempatizanlar olarak spora katkı sağlıyoruz! Üzüntümü daha da artıran devlet TV’lerinde argo ifadelerde kendilerini tatmin eden spor adamlarını izliyoruz! Bu bağlamda imanlı insanlar sorumluluk bilinciyle hareket etmek zorunda olmalıdırlar.

Doğmak ve ölmek nasıl ki kaçınılmazsa bizler de insan olarak sorumsuz bir şekilde asla hareket etmemeliyiz. O nedenledir ki; dürüst davranışlar insan hayatına katkı sağlar, değer kazandırır. Böylesi yaşam topluma, aileye ve kendimize karşı sorumluluklarımızı layıkıyla yerine getirmemizi sağlar. Maddeyi ve manayı dengede tutan insan, ölçülü ve tutarlı hareket eder. Kin, haset, düşmanlık ve nefret gibi duyguları törpüler; hoşgörme, bağışlama gibi hasletleri geliştirir, huzur ve mutluluğa neden olur.

Bu konuları içeren birçok yazı yazdığımı hatırlıyorum. Gazetemde otuz yıla varan yazılarım, Allah sağlık ve ömür verdiği sürece devam edecek. Nedeni; iyilik ve güzellik, sabır ve şükür, helal kavramlarını yüceltebilmek adına spor gölüne maya katmaya devam edeceğim.

Birey olarak menfaate dayalı değil, Allah rızası için gelecek nesillere faydalı olmasını rabbimden diliyor; okuyan, duyan her kim var olacaksa spor adına, insanlık adına teşekkür ediyorum.

Kalın sağlıcakla.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR