Bulgaristan ziyareti

MAKALEYİ DİNLE

Komşu Bulgaristan’a zaman zaman kısa süreli gezip görmek ve ziyaret amacı ile gidiyorum.
Bulgaristan Avrupa Birliğine girmesine rağmen ya Avrupa Birliğinin nimetlerinden yararlandırılamıyor veya yararlanmasını bilmiyor. Bu konu tartışmalıdır. Çünkü konuştuğum bazı kişiler yeterince yardım geliyor ama bu yardımlar yerli yerinde kullanılmadığı için çar çur ediliyor. Buna örnek olarak alt yapı için büyük paralar gelmesine rağmen yollar eskisi gibi olup hala bozuk ve daracık durumdadır.
Yıllardır yol yapımı yapılıyormuş gibi görünüyor fakat; bir arpa boyu ilerleme yok diyorlar.
İşsizlik oranının çok büyük boyutta olduğu söyleniyor. Ailede her iki erkekten birisi ekmek parası kazanmak için Avrupa’nın çeşitli yerlerine gitmişler. Orada kalıcı olmayıp, taşeronlar yanında vücut gücü ile yapılan işlerde çalışmaktalarmış.
Bulgaristan’da çok miktarda Türkiye’den gidip iş yapan kişiler mevcut. Tekstil, market, Tır parkı, lokanta gibi konularda iş yapmaktadırlar. Yollarda hep Türkiye plakalı araçların yoğunluğunu görebilirsiniz. Bu yoğunluğun sebebi olarak başta çift vatandaşlı kişiler yanında gezip görme ve dinlenme amaçlı seyahat edenlerdir.
Bulgaristan’da çeşitli üniversitelerde okumakta olan çok sayıda öğrencilerimiz var. Bunların bir kısmı mezunuyet sonrasında evlenerek veya iş kurarak orada yaşamaktalar.
Bulgaristan’dan çok sayıda turist Türkiye’ye turlarla geliyorlar. Anlaşmalı müesseselerde çok ucuza tatil yaptıklarını söylüyorlar.
Her gün onlarca otobüs dolu vaziyette yolcu taşıyor. Araçların tamamı gündüzleri bile farlarını zorunlu olarak yakıyorlar. Işığını yakmayan araç tespit edilince mutlaka ceza kesiliyor. Polislerce veya radarca kemer bağlamayan veya farlarını yakmayanlara af yok.
Yollar bozuk olduğu için zaten sürat yapılamıyor. İşaret levhalarındaki hızı aştığınız anda yine ceza kesiliyor. O nedenle sürücüler kurallara oldukça riayet ediyorlar.
Bizim burada dikkat etmediğimiz Bulgaristan da herkesin uyduğu güzel bir davranış ise yayalara verilen önceliktir. Yaşlı ve cinsiyeti ne olursa olsun yoldan bir yaya geçiyorsa arabalar hemen durup yol veriyorlar. Görünce çok imrenip duygulandım.
Çifte vatandaşların da oy kullanmaları ile mecliste Türklerin milletvekili sayıları giderek artıyor. İki guruba ayrılmaları bu yüzden beklenen milletvekili sayılarını biraz düşürmüş. Halk bunu oldukça yadırgayıp memnun olmadıklarını söylüyorlar.
Oradaki Türklerin tamamı diyebiliriz ki sadece Türk televizyon kanallarını izliyorlar. Türkiye de neler olup bitiyor hepsinden haberdarlar. Dizileri, maçları ve haberleri dakikası dakikasına takip ediyorlar.
Konuştuğum kişilerin tamamı Atatürk sevgisinden, saygısından ve bağlılığından söz ettiler. Atatürk herkesin dilinde ve gönlünde yaşıyor ve yaşatıyorlar. Tarihinde en büyük liderin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söylüyorlar.
Bulgaristan bölümünde ticari ve turistik araçların gümrük kapılarında giriş ve çıkışlarında işlemlerin çok ağır gittiğinden şikâyetçiler.
Özellikle giriş sırasında ince eleyip sık dokuyorlar. Tütün ve alkol girişleri sıkı takip ediliyor. Özellikle de içeceğiniz sigaraya da müsaade etmiyorlar.
Mutlaka dedikodu olduğunu düşünüyorum ama üst bir yetkilinin eşinin sigara fagrikası olduğu için bu kadar sıkı tuttukları söyleniyor.
Burada herkes kılık kıyafet, davranış gibi konularda oldukça rahat ve serbestler. Kimsenin kimse ile ilgilendiği yoktur.
Filibe’nin onsekiz kilometre uzağında bulunan Asenograf da büyük bir cami yıllardır tamamlanamıyor.
Türkiye’den ve hayırsever insanlardan yardım beklediklerini söylüyorlar. Komşumuz Bulgaristan her konuda Türkiye için önemli bir yerdir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR