Gün eksiği olanlara borçlanma hakkı hazırlığı var

MAKALEYİ DİNLE

Günümüzde emeklilik yaşının altmışlı yaşlara çıkarılması, alttan da işsizlik baskının yoğunlaşması emeklilikle ilgili bazı çözümlerin arayışını gerekli kılmaktadır. Bunların başında da sigorta eksiği olanlara borçlanma yolu ile emekliliğini sağlama formülü gündeme gelmeye başlamıştır. Bu nedenle,

 

Sigorta eksiği olana  borçlanma hakkı

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın prim günü eksiği olanlara emeklilik yolunu açacak çalışması büyük heyecan yarattı. Bu konuda henüz taslak metni oluşmasa da konunun kamuoyunda dillendirilmesi önem taşıyor.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu durumda olanlara konuyla ilgilenileceğine dair müjdeyi vermişti. Düzenleme çıkarsa emekli yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim süresini dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 150 bin kişiye emekli olma yolu açılacak. Bu kapsamda birkaç formül üzerinde duruluyor.

 

1800 gün şartı gelecek

Çalışma ile öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkânı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az 1800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart. Ancak bütçe dengeleriyle tereddütler çalışmanın yavaş ilerlemesine neden oluyor.

 

Eksik primleri ödeyemiyor

Çalışmanın tamamlanıp kısa süre içinde Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve Kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emeklilik yolu açılacak. Prim günü eksik olanlar, düzenlemenin bu yıl içinde yasalaşmasını dört gözle bekliyor. Kendini güvende hissetmiyor Hastalık ve ekonomik kriz gibi gelişmelerin etkisiyle işini kaybeden ve iflas edip bir daha çalışma fırsatı bulamayan binlerce emekli adayı kendini güvende hissetmiyor. Gelir testi yaptırmaktan ve Genel sağlık sigortalısı (GSS) olmaktan da çekiniyor. Bu yüzden bir an önce düzenlemenin yapılmasını istiyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeye sıcak bakmayan hükümet, prim günü eksik olanlara kapı aralamış durumda. Muhalefet partileri de bu konuda gelen talepleri ilgili bakanlarla paylaşıyor.

Bu konunun çözüme kavuşturulması milyonlarca insanı ilgilendirdiği kanaatindeyiz. Zira yaşa takılan veya günü eksik olduğu için kendinde gelecekle ilgili kaygıları olan insanlar bir nebze rahatlamış olurlar.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Emekli - Bu kanun bir an önce çıkmalı.

Yanıtla . 0Beğen 13 Haziran 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR