Karamürsel Hacı Lütfü Hınçal Anadolu İmam Hatip Lisesi

MAKALEYİ DİNLE

İki hafta evvel Abdullah Karagöz ağabeyim hatırlarsanız bir konuyu ele almıştı. Ele aldığı konu hakkında Abdullah Karagöz ağabeyin çok haklı olduğunu düşünüyorum.

Her hangi yer ile ilgili bir tasarrufta bulunacaksanız öncelikle o yerin; yerel idarenin ve halkının bilgisine başvurmak gerekir. Konuyu araştırmadan iş yapmamak gerektiğine inanırım.
En başından her zaman söylediğim gibi yeniden ifade etmek istiyorum; Oturduğunuz yer, doyduğunuz yer sizin sahip çıkmanız gereken yerdir. Kökeniniz ne olursa olsun, nerede doğmuş ya da nere kütüğüne kayıtlı olursanız olun oturduğunuz, çalıştığınız, havasını solduğunuz ve hatta okuduğunuz yere bazı borçlarınız vardır. O borç sahip çıkmaktan geçen yoldur.
Her yerde olduğu gibi Karamürsel’de de birçok insan yerini kamu yararına kullanılmak üzere hiç para almadan bağışlamıştır. Çoluğuna çocuğuna bırakacağı yeri halkın yararı var diyerek para pul düşünmeden sadece hayır adına bağışlamışlardır.  
Ancak! Benim hiçbir beklenti içine girmeden bağışladığım yerde isterim ki başka bir rant olmasın, oluşmasın. Ben bağışlarken başkasının bana ait yerden bireysel çıkarı bana ve benim çocuklarıma çok dokunur.  Bu konuda hepimiz aynı şeyi düşündüğümüze eminim.
Karamürsel Devlet Hastanesinin yapıldığı yeri rahmetli Avukat Sadi Pilge amca bağışlamıştı. Bugün o hastaneye Karamürsel’den bir şehit adı verilse eminim ne aile nede yerel halk hiçbir şey demez. Ama “Karamürsel Bilgutay Bağdat Devlet Hastanesi” denirse herkes rahatsız olur. Başta benim rahatsız olmam gerekir. Benim yaşarken ismimin verilmesi etik değil. Ha! Yaşadığım ilçeye yaptığım faydalı işler var ise ancak öldükten sonra kamuya ait bir alana ismim verilebilir ki buna itiraz eden bile olmaz. Ama bir başkasının bağışladığı yere benim ismimin verilmesi hem o aileye hakaret, hem de bana yapılmış bir hakaret olur.
Bunun yanında eski SSK hastanesine çıkan yolu rahmetli amcalarım ve babamlar hibe etmişti. Yeter ki Karamürsel faydalansın arkamızdan bir dua etsin diye düşünülmüştü. Bağışımız sonunda bölgeye Fatma Bağdat Caddesi, yine bağışladığımız ikinci ara yola da Halil Bağdat Sokağı adı verildi. Babaannem ve dedemin adları onlardan kalan yeri çocuklarının bağışlaması sonucu verilmiştir, kabul edilebilir makul mantıklı bir düşünce.
Ancak! Hacı Lütfü Hınçal’ın İlim Yayma Cemiyetine İmam Hatip Okulu yapılmak üzere bağışladığı ve hatta yanında nakdi yardım yaptığı okula siz “ Karamürsel Mustafa Yazgan Anadolu İmam Hatip Lisesi” adını verirseniz rahmetli Hacı Lütfü Hınçal amcaya büyük haksızlık yapmış olursunuz. Neden “Karamürsel Hacı Lütfü Hınçal Anadolu İmam Hatip Lisesi” demiyorsunuz?
Hacı amca bir bağış yapmış, hem de Karamürsel’in en değerli yerinde bağış yapmış. Belki bağış yapılmasa idi o arsa bugün çoluk çocuğunun bir yarasına merhem olacaktı. Siz birinin bağışladığı yere başka birinin adını veremezsiniz. Hassas düşünmek zorundasınız. Eminim çoluğu çocuğu ve torunları bu konudan dolayı haklı olarak eminim çok kızıyorlardır.
Eminim bu işin önerisini yapan birileri vardır. Bu konuda aileye karşı büyük vebal ve sorumluluk taşımaktadırlar. En azından isim verilirken yerel yönetime ve halka sorulmalıydı.
Mustafa Yazgan birileri için çok değerli olabilir, buna sonsuz saygı duyuyorum. Ama Karamürsel geneline kattığı bir değer yok. Ve yoldan her geçenin göreceği yerde isminin her dakika zikredileceği “Ha! Demek ki okulun yapılmasını sağlayan kişi” algısının yapılacağı bir değeri hiç yok. Çok iyi bir insan olabilir yine buna kimsenin itirazı yok ve kendisine saygı duyarım.
Ama kimsenin üzerinden de rant elde edilemez. Ve ben inanıyorum ki Mustafa Yazgan isminin silinip gerçek sahibi Hacı Lütfü Hınçal’ın adının verilmesi gerektiğini bizzat dilekçe ile talep edecektir. Kendisine de bu yakışır ve kendisinden tüm Karamürsel gibi zarif ve ince düşünceyi bekliyorum. 
Abdullah Karagöz’ü ciddi bir konuyu ele aldığı için tebrik ediyorum.
Çarşamba günü akşam meydana gelen terör saldırısında birçok insanımızı yitirdik. Ölmüşlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Kötü günlerin artık bitmesi gerekir, toplum olarak çok endişeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti halkı kardeşlik bağlarının güçlü olduğu iyi ve güzel günleri hasretle bekliyor. Terörün her türlüsüne lanet olsun. Sadece son saldırı değil bundan önceki terör saldırılarını yapan ve yaptıranlara da lanet olsun. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR