Hasta sağlık içinde ölüyor!..

MAKALEYİ DİNLE

 “Sosyal Devlet” denince, akla gelen ilk özellik “vatandaşının sağlığını koruyan devlettir.”

Anayasamıza göre, Türkiye Cumhuriyeti bir “Sosyal Devlet” dir.

Ama bugün ülkemizde “fiilen” sosyal devlet yok edilmiştir.

Sağlık, bir “ticaret kaynağı” haline gelmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu öylesine acz içindedir ki, “Özel Sosyal Güvenlik” ile geleceğini güvenceye almak isteyen insan sayısı 5 milyonu aşmıştır.

İşsizlik hızla artıyor. İş bulanların “iş güvenceleri” yok. Altı ay süreyle geçici işçilik, taşeronlaşma,  esnek çalışma derken, “bugünkü çalışan neslin emekli olabilme şansı yoktur!”

İnsan sağlığı büyük tehdit altındadır; kapitalist düzenin tahrip ettiği dünyamızın dengesi bozuldu. Dört mevsimi sırasıyla yaşayamıyoruz. Hava kirli, toprak kirli, sular kirli.

Yediğimiz içtiğimiz ürünler, özellikle “kimyasal katkı maddesi” içerenler sağlığımızı tehdit ediyor.

Karayolu ağırlıklı insan ve yük taşımacılığı yüzünden yaşadığımız “trafik cinayetlerinde”  ve insan hayatını hiçe sayan ilkel ve güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle “İş Cinayetlerinde”  her yıl 6-7 bin insanımız ölüyor, bu rakamın çok daha fazlası sakat kalıyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenemeyen insanlarımız Kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın pençesine düşüyor.

Kamu ve özel hastaneler tıklım tıklım dolu.

İlaç tüketimi de hızla artıyor.

Özellikle Kanser hastalarının ilaçları hayli pahalı. Bu ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  aracıyla temin etmek ise neredeyse imkansız! Bu ilaçları üreten dünya ilaç tekelleri, fahiş karlarla satıyor. Örneğin; Akciğer ve Cilt kanseri tedavisinde kullanılan, ABD’de üretilen yeni bir biyolojik ilacın bir kürlük bedeli 70 bin dolar!

SGK, bazı ilaçları ödeme listesinden çıkarmış. Bu ilaçları parayla temin edebilmek için 10 katı kadar fazla ödemeyi göze alabilmelisiniz! Vatandaş, eczacıyla pazarlık yapıyor! Yaşayabilmek için varını yoğunu satıyor.

Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyeleri içinde “sağlıkta sonuncu” olmanıın utancını yaşıyor! Türkiye’de sağlığa Gayrısafi Milli Hasıla’nın (GSMH) sadece yüzde 5.1’ini ayırıyor. OECD ortalaması 8.9 olarak belirleniyor. Türkiye’de kişi başına sağlık harcaması yılda 941 dolar. OECD ülkelerinde kişi başına sağlık harcaması ortalaması ise 3 bin 343 dolar.

Ülkemizin en seçkin tıp adamlarının yetiştirildiği Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakülteleri ve uygulama hastaneleri çöküyor! Diğer tıp fakülteleri de büyük bir ekonomik çıkmaz içinde.

Aslolan, insanı sağlık içinde yaşatmaktır. Bunun için de, sağlıklı beslenme, sağlıklı bir çevrede yaşama, çağdaş bir eğitimle “bilinçli yurttaş” haline getirmektir. Ancak, “siyaseti ve siyasetçileri kirli bir düzende” ne sağlıklı bir çevre ne de sağlıklı insan olmuyor.

Ormanlarımız talan ediliyor, tarım toprakları hızla yok ediliyor, toprak-su ve hava kirletiliyor, doğanın dengesi bozuluyor. Bütün bunlar, aç gözlü ve ahlaksız bir zenginleşme tutkusu yüzünden oluyor.

Ve bizler,  bu zulmü bize yaşatan “ikiyüzlü ve kirli siyasetçileri” başımıza getiriyoruz!

Başımıza gelenler, başımıza getirdiklerimiz yüzündendir!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR