Kartepe “Davos” mu oluyor?

MAKALEYİ DİNLE

1971 yılından beri Dünya Ekonomik Forumu’na ev sahipliği yapan “Davos” ile, güzide ilçemiz “Kartepe”yi yan yana koyduğumuzda birçok ortak özellik çarpıyor gözümüze...

Davos bulunduğu şehrin doğusunda yer alan bir beldeyken; Kartepe de ilimizin doğusunda.  

Davos’un rakımı yaklaşık 1.600 metre. Kartepe ile neredeyse aynı. Bilindiği gibi Kartepe de 1.600  metre civarı bir rakıma sahip. Davos zirvesi eteklerinin hemen dibinde bir göl var. Kartepe’nin de eteklerinde bilindiği gibi Sapanca Gölü var. Davos aynı zamanda sağlık merkezlerinin gözbebeği bir kasaba. Kartepe’nin de özellikle dağ tarafı “Sağlıklı Yaşamın Merkezi” konumunda. Buna benzer daha birçok ortak özelliğimiz var Davos ile. Hatta Kartepe, Davos’a göre birçok noktada daha iyi konumda. Barındırdığı tüm potansiyeli ele aldığımızda, Kartepe’nin artılarının oldukça fazla olduğunu görmemek mümkün değil.

Dünyanın önde gelen güçlü isimleri, her yıl farklı bir konuyu ele almak üzere Davos’a geliyor. Burada genellikle küresel sorunlar ele alınıyor. Yani küçücük bir dağ kasabasında dünyanın ekonomisi tartışılıyor, önemli kararlar alınıyor. Alınan karalar Yeni Zelanda’dan Bulgaristan’a, Norveç’ten Arjantin’e kadar tüm dünya ülkelerini etkiliyor. Hatırlanacağı üzere; şimdiki Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan’ın tüm gözlerin çevrildiği bu toplantıların birinde çektiği rest, tüm dünya tarafından konuşulmuş ve haber değeri çok yüksek bir olay haline gelmişti. Sonuç olarak Davos için; marka olmayı başarmış bir kasaba diyebiliriz.

Peki; Kartepe bir “Davos” olabilir mi? Her yıl dünyanın en “büyük” isimlerini Kartepe’de ağırlayabilir miyiz? Bu sorular son birkaç yıldır gündemde. Yakın zamanda, Kartepe Sanayici ve İşadamları Derneği ile dönemin Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı öncülüğünde bu konuda bir girişimde bulunuldu. Fakat daha sonra proje rafa kaldırıldı. Sanayiciler bu konuda maalesef cesur adımlar atamadılar. “Cebimizden ne çıkar”ın hesabını fazlaca yaptıkları için, neler kazanabileceklerini iyi tahlil edemediler. Bu sebeple proje zaman aşımına uğradı. Üstelik Kaymakam Ünaldı da yeni görev yerine, Eskişehir’e gitti. Yeni Kartepe Kaymakamı’nın bu konuda bir adım atması da uzak bir ihtimal olacağı için, işin kaymakamlık ayağı artık yok denebilir.

“Peki, o günden bugüne ne değişti, bu proje niçin şimdi yeniden gündeme geldi?” soruları akıllara gelebilir. Açıklayalım… Kartepeli İşadamları artık bu konuda daha duyarlı ve istekliler. Özellikle KATSİAD Başkanı Celalettin Kırboz, böyle bir zirvenin Kartepe’de yapılabilmesi için elinden ne gelirse yapmaya hazır. Konunun önemli muhataplarından olan Kartepe Sanayici ve İşadamları Derneği’nin başındaki kişinin yaklaşımı oldukça önemli.  Bu nedenle, sosyal yönü ve girişimciliğiyle de tanınan Celalettin Bey’in KATSİAD’ın başında olması büyük şans olarak görülüyor.

Kartepe’de Davos benzeri bir etkinliğin yapılması fikrinin yeniden gündeme gelmesinde rol oynayan iki önemli isim daha var. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez bunların ilki. Kendisi seçim döneminde Kartepe’yi dünyaya açacağını sıklıkla dile getiriyordu. İş yaşantısındaki dışa dönük vizyonunu, Kartepe’yi yönetirken de göstermek istiyordu belli ki. Başkan Üzülmez de bir taraftan böylesi önemli bir zirveye ev sahipliği yapabilmek için girişimlerini sürdürüyor.

Bu süreçte taşın altına elini koyan bir diğer isim de, KOTO Başkanı Murat Özdağ. Kartepe’ye özel ilgi gösteriyor Sayın Özdağ. Cengiz Topel Havalimanı’nın hizmete açılması için de çok mücadele etmişti zamanında. Havalimanı kapansa bile, lokal uçuşlara açılması konusunda bakan düzeyinde girişimlerde bulunmuştu. Özdağ geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağında yakalamışken, kendisine Kartepe’yi ilgilendiren iki meseleyi aktarma fırsatı bulmuş. Kartepe’de ekonomi zirvesi yapılabilmesi için bakan Zeybekçi’ye bilgi veren Özdağ, bu anlamda büyük ve önemli bir adım atmış oldu. Özdağ’ın bu önerisine olumlu bakan Zeybekçi, “Çalışmaları başlatın” yanıtını vermiş. Gerek siyasi erkanın, gerekse güçlü sivil toplum kuruluşlarının ısrarlı girişimleri sayesinde bir nebze de olsa yol aldırmış durumdayız.

Yıllardır gündemde olan böylesi büyük ve emek isteyen bir etkinliğin Kartepe’de yapılabilmesi için bu girişimler yeterli değil. Bu konuda herkes üzerine düşenden fazlasını yapmalı.

Farkında olduğum en üzücü şey ise, kamuoyundaki bilincin ve dolayısıyla desteğin yetersiz olması… “Bizi ilgilendirmez, zenginler toplantısı” gibi düşüncelere kapılırsak yanılırız. Bakın, Kartepe’ye otel yapıldığında da benzer düşünceler hakimdi. Bugün o otel sayesinde yüzlerce kişiye iş sahası açıldı, binlerce vatandaşın mülkü değer kazandı. Yalnızca bir otel böylesi etki yapıyorsa, bir de Davos gibi bir zirvenin Kartepe’de yapıldığını düşünün…

O yüzden, bu iş için öncelikle kamuoyundan destek gelmeli. Toplumun tüm kesimlerinin bu konuda istekli olması ve adım atması gerekiyor. Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, kamu kurum ve kuruluşları…

Birileri bu ilçenin adını duyurmak için taşın altına elini koyuyorsa, bizler de bu coğrafyada yaşayanlar olarak buna kayıtsız kalmamalıyız. Hepimiz, gücümüz ölçüsünde destek vermeliyiz. Karınca misali… Çünkü biliyoruz ki; birlik beraberlik içinde olup kendimize inandığımız sürece, Kartepe’yi kimse tutamaz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR