Ekmeleddin İhsanoğlu’nun söyledikleri

MAKALEYİ DİNLE

 

                                          

Salı akşamı HALK TV’de Ekmeleddin İhsanoğlu’nu izlediniz mi?

Ben izledim…

Ekmel Bey, Uğur Dündar’ın konuğuydu.

Uğur Dündar çok net sorular sordu, İhsanoğlu’ndan net, anlaşılır cevaplar aldı.

Kem küm yok.

İfade kargaşası yok.

Ucundan köşesinden kıvırma yok.

Farklı görünme telaşı yok.

Başkalarına sataşma yok.

Neyse, içinden geldiği gibi cevap verdi.

Benim de katkım olsun…

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bazı görüşlerini satırbaşlarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum.

*”Atatürk’ten öğreneceğimiz çok önemli bir prensip var. Bugünlerde bu prensibe fazlasıyla ihtiyaç duyuyoruz. Yurtta sulh, cihanda sulh… Buna bu günlerde hem içeride hem dışarıda muhtacız.”

*”Zamanında acı tecrübeler yaşadık. Bunları unutmak istiyoruz. Milli birlikte kenetlenmek zorundayız.”

*”Burayı vatan yapan şehitlerdir. Yüz binlerce vatan evladı gitti. Şu an bir aile yoktur ki, evladını şehit vermemiş olsun. Ardından altın gibi bir nesil doğdu. Benim anam da babam da Türk, ama ırkçılığı kabul etmem. Bizler Türk milletinin fertleriyiz. Anayasa’daki ifadeye göre Türk milleti olarak anılmamızdan yanayım.”

 

İslam’a yapılacak en büyük kötülük…

                                                               *******

*”Laiklik, Fransız Devrimi’yle canlanmış bir düşünce. Onlar devleti kiliseden ayırdı. Bizdeki şekli de bu. Laiklik, dini devlet işinden ayırmaktır. Ben bunu savunurum. Araplar’ı görüyoruz bugün Ortadoğu’da. Dine yapılacak en büyük kötülük onu siyasete alet etmektir. Din kuvvetini Kuran’dan ve hadislerden alır. İslam’da devletin ve siyasetin yönetimine yönelik bir şey yok. Yalnızca birkaç madde var. Dini siyasetin şapkası altına koymak bazı sıkıntılar yaşatır.”

*”Ben, Anayasa’daki devlet tarifine inanan, sadık kalan ve de Allah’ın izniyle Cumhurbaşkanı seçildiğim andan itibaren buna sadık kalacak biriyim. Bana çok farklı kesimler, ‘Siz şöylesiniz’ diyor, ama hukukta bir terim var. İddiayı ortaya koyan delili de ortaya koyacak. Ben okur yazan adamım. Eserlerim ortadadır.”

*”Başbakan bana Monşer dedi. Monşer, Fransızca  azizim demektir. Belki bizim Türkçede farklı bir anlama sahip. Ben polemiğe girmek istemedim.”

*”İngiliz Exeter Üniversitesi’nin ajanlık eğitimi verdiği söyleniyor. Ben buna çok gülüyorum. Çok da hoşuma gidiyor. Exeter Üniversitesi’nde kimya eğitimi aldım. TÜBİTAK adına burslu olarak eğitim aldım. Yıllar sonra bana fahri doktora unvanını layık gördüler, ama hiç ajanlık eğitimi veren bir bölümünü görmedim. “

 

 

Hiçbir cemaate üyeliğim yok

                                               ******

*”Hiçbir partiye, cemaate kaydım yoktur. Ben neysem oyum. Takiyye de yapmıyorum. İhtiyacım da yok. Benim bu demokrasi savaşını çelebi ve centilmen bir şekilde yürütmem gerekiyor.”

*”Devletin dini konularda faaliyetlerinin çerçevesini çizen Anayasa’nın laiklik ilkesi var. Her inanca aynı eşit mesafeli olmalıdır. Bu yüzden vatandaşların kendi isteklerine göre ibadet yapmasında bir sakınca yoktur.”

 

 

Gezi Parkı olayları…

                                               ******

*”Gezi Parkı olayları sırasında yurt dışındaydım. Olaylar çok masumane bir şekilde başladı. Parkın yerine AVM yapılmasına karşı koymak üzere başlayan bir hareket oldu. Eylemcilerden başörtülü bir mimar kızımız da var tanıdığım. Gezi eylemleri bir vatan sevgisidir. Vatanseverliktir, vatanın bir parçasını kollamak…”

*”Gece yarısı sopayla, copla eylemcilere müdahale ederseniz bunun adı vahşettir. Böyle olaylar yaşandı maalesef. Gezi eylemlerinde devlet biraz müşfik baba gibi bakmalıydı oradakilere… Böyle olmamalıydı. Ben Gezi Parkı eylemlerinde vefat etmiş çocuklarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine Allah’tan sabır diliyorum. Ölenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunmak benim için şereftir.”

 

 

Tek bayrak, tek dil…

                                               *******

*”Kürt meselesini barışla çözmeliyiz. Çünkü biz bunun çok pahalı bir faturasını ödedik. 30 bine yakın evladımızı kaybettik. Bence o dile de saygımız olmalı. Bir insana gidip anadilinde konuşmayacaksın derseniz en büyük varlığına müdahale etmiş olursunuz. Tabii Türk milletinin birliğini ve bütünlüğünü koruyacak tedbirler de alınmalı. Bu meseleler uluorta konuşulmaz, ama Meclis’ten de saklayamazsınız. Önemli olan tek bayrak, resmi dil ve üniter yapımızın korunmasıdır.”

*”Kamu düzeni ancak hukukun üstünlüğü ve yargı kararlarına duyulacak güvenle sağlanabilir. Kamu gücü ve yetkisi, kin ve intikam duygularının bir aracı olarak kullanılamaz. “

                                                                              ********

Sizlere Ekmeleddin İhsanoğlu’nun temel görüşlerinden bazı kırıntılar aktarmaya çalıştım.

Seçimlere kadar zaman zaman bu isim köşemde yer bulacak.

   

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR