Ne yani okuyup da Maraş’a Valimi olacaksın!

MAKALEYİ DİNLE

İnsan azmederse her şeyi başarır.

İşte gerçek bir hayat hikayesi…

Kendi yaşantısında karşılaştığı tüm olumsuzlukları daha dünmüş gibi bizzat yaşayarak an be an hatırlayan, çocukken özlem duyduğu okula gitmenin hazına ilkokuldan sonra varamayan şimdi 60 yaşında olan Gölcük’te ikamet eden Vahit Tunçbilek, okumaya olan sevgisi sayesinde azmetti ve başardı.

**

İlkokulu doğduğu Kırşehir’in Akpınar İlçesine bağlı Köşker köyünde bitiren, fakat ailevi nedenlerden dolayı okula devam edemeyen, ara vermek durumunda kalan Vahit Tunçbilek, yıllar sonra bu özlemine kavuşmanın mutluluğunu biraz buruk olarak yaşıyor.

**

60 yaşında Açık Öğretim Ortaokulunu bitiren Tunçbilek, hedefinin Açık Öğretim Lisesi’ni bitirmek olduğunu söylüyor. 

Yıllar sonra o içinde uhde olarak kalan okumanın çok önemli olduğunu hiç unutmayan Vahit Tunçbilek, yıllar öncesinde ilkokulu bitirip ortaokula gitmek istediğimde belirterek, “Rahmetli babamın, ne yani okuyup da Maraş’a Valimi olacaksın” sözü hiç aklımdan çıkmadı.

**

Yıllar geçti içimdeki okuma sevdası beni yakıp kül etti…

Geceleri uykumda kendimi okula giderken görerek uyanışlarım, günlerce sürdü.

Arkadaşlarım okula giderken onların arkasından gözyaşı dökmelerim fayda etmedi.

Ne yaptıysan ne söylediysem, bir türlü kabul görmedi.

Ailemin o denemdeki maddi imkansızlıkları ve acımasız hayat şartları maalesef bu hayalimi gerçekleştirmemem hep engel oldu.

**

1967-1968 döneminde ilkokulu bitirdikten sonra, okula ara vermek durumunda kaldım.

İşte ondan sonra her gün okumadan bir yere varılamayacağı gerçeğini yıllar geçtikçe anladım. Ve bir gün Açık Öğretim Ortaokulu gerçeğini öğrendim ve yeniden karar verdim.

60 yaşındaydım.

Belki babamın dediği gibi bu yaşta Maraş’a Vali olamayacağım, ama sonunda okumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu doyasıya yaşamak istiyordum.

**

Karar verdim. müracaat ettim ve 31. 01. 2012 tarihinde kaydımı yaptırdım.

Zaman su gibi akıp gitti ve sonunda 16. 06. 2014 tarihinde Açık Öğretim Ortaokulu bitirme belgemi aldım.

Bu başarımda şunu daha iyi idrak ettim.

Okumanın yaşı yok. İşte bu inançla şimdi Açık Öğretim Lisesi’ni bitirmek için çalışacağım ve inşallah bunu da başaracağım, önce Allah’a sonra kendime güveniyorum.

**

İnsanlar yaşadıkları sürece hedeflerinin peşinden koşmaya devam etmelidir.

Tabi iki her şeyin başı sağlık.

Ben Vahit Tunçbilek olarak sağlığım el verdiği ölçüde bu hayalimi gerçekleştirmek için çalışacağım, çaba sarf edeceğim, azmedeceğim ve başaracağım”…

**

Vahit Tunçbilek’in yaşamından bir kesit okudunuz…

60 yaşından sonra ortaokulu bitirdi, şimdi sırada lise var diyor…

Belki de ömrü yeterse Açık Öğretim Fakültesi’ni de bitirir ve üniversite mezunu olur…

Vahit Bey’i bu azminden dolayı kutluyoruz.

 

Yarımel’den Bulut’a ziyaret

Kocaeli İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel ve Derince İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Aydın, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’u makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarete Başkan yardımcıları Nurettin Işık ve Osman Dalkılıç’ta katıldı. Geç kalınmış bir ziyaret olduğunu dile getiren Kocaeli İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Başkan Bulut’u seçimlerde kazandığı başarı için tebrik etti.

**

Bulut ziyarette, Kocaeli’de asayişin sağlanması noktasında emniyet güçlerinin önemli bir görev yaptığını belirterek, “Bizler halkımıza yaptığımız proje ve çalışmalarla hizmet diyoruz. Emniyet mensubu arkadaşlarımızda asayişin sağlanması noktasında çalışarak halkımıza hizmet ediyor. Aynı anlayışla çalışıyoruz. Bu bakımdan birlikte çalışarak halkımıza daha iyi hizmet edeceğimize inanıyorum” dedi. Bilindiği gibi Emniyet Müdürlüğü, Başiskele’ye taşınıyor. Bu, Derince için büyük kayıp.

 

Wellborn’de Latin müziği rüzgarı

Wellborn Luxury Otel, yeniliklere devam ediyor. Otel yetkilileri doyasıya dans etmek ve eğlenmek isteyenleri Cumartesi akşamı saat 20:30’deki canlı Latin müzik şölenine bekliyor. Unutulmaz bir gece yaşamak istiyorsanız, bu geceyi kaçırmayın.

 

“Ben senin yerine çalışayım sen git oy kullan!”

Seçim günü de büyük çaba harcayan Ensar Öğüt, “Seçim için bu ayın seçilmesine adeta sitem etti. Vatandaşa kızamadığını ifade eden Öğüt, yaylalardan inmek, ekinini bırakmak öyle kolay olmuyor. Benim köylüm tatil keyfinde değil. Kızamıyoruz onlara”dedi. Öğüt daha sonra tarla ve çayırda çalışan vatandaşları ziyaret etti. Çiftçilerin yerine çalışan Öğüt, vatandaşları oy kullanmaları için sandığa gönderdi. Köylü vatandaşlar, ''Ben oy kullanmaya gitmedim çünkü benim burada resmen ekmeğim gidiyor ve o yüzden burada çalışmak zorundayım'' diye konuştu. Öğüt, köylü vatandaşın bu tepkisine "Olmazsa ben senin yerin çalışayım sen git oy kullan" diyerek eline dirgeni aldı.

 

Şeker, başkanlık sistemini istiyor

AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in ilimizde yer alan özel bir televizyon kanalına verdiği röportajda şu açıklamaları yaptı, “Tek parti harici yani koalisyon hükümetleri zamanında ülkemiz hep daha geriye gitmiştir. Ülke 75 cent’e muhtaç hala getirilmiştir. Memurun, işçinin malını ödeyemez hale getirilmiştir. Geçmişte yaşanan tüm bu kötü örneklerden dolayı ben başkanlık sisteminin ülkemiz açısından elzem olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Uğur Maya Cumartesi günü evleniyor

Gazetemizin asayiş muhabiri Uğur Maya, Rengin Demirtaş ile 15 Ağustos Cumartesi günü Anıtpark Alanı’nda bulunan Ganita Kafe’de gerçekleşecek olan düğün töreniyle evliler kervanına katılacak. Uğur, bu mutlu gününde tüm basın camiasını yanında görmek istediğini belirtti. Uğur’un özel olarak yaptırdığı “objektif” tasarımlı davetiyesi büyük beğeni topladı. Gazeteciye de böyle bir davetiye yakışırdı.

MHP’liler genel seçimleri düşünüyor

MHP Kocaeli İl yönetimi önceki gün Aydın Ünlü başkanlığında toplandı. Toplantıda cumhurbaşkanlığı seçimi masaya yatırıldı. Sonrasında 2015 yılındaki genel seçim için çalışmaların ayrıntıları konuşuldu. 2015 yılındaki seçimler çok az bir zaman kaldığının altı çizildi ve çalışmaların hızlandırılması ve daha geniş kitlelere ulaşılabilmesi adına izlenecek yolların tartışıldı. MHP, yeni dönemde seçim stratejisini değiştirmeli. Yoksa, başarısız sonuçlar almaya devam eder.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR