Bodur, sarmaşık ve baston güllerinin yetiştirilmesi

MAKALEYİ DİNLE

Saygıdeğer Okuyucularım;
Bu yazımda; sizlerle bahçemizde bulunan yediveren bodur güllerin, sarmaşık güllerin ve baston güllerin yaprak aşısıyla veya bir adı “göz aşısı” denilen aşıyla yetiştirilmesini paylaşacağım.
Bahçelerimizde renk renk açan, mis gibi kokan ve muhteşem görünümleriyle gönlümüzü feth eden güllerin en güzel ve en sağlıklı üretim şekli, “göz aşısı” veya “yaprak aşısı” denilen aşıyla yapılanıdır. Çelikle de bazı gülleri üretebiliriz; fakat çelikle üretilen güllerin ömrü, aşı ile üretilen güller gibi uzun olmaz. Gelişmeleri de aşı ile üretilen güllere nazaran daha zayıf gelişir. Göz aşısının “durgun göz aşısı” ve “sürgün göz aşısı” dediğimiz iki çeşidi vardır. Durgun göz aşısı; haziran, temmuz ve ağustos ayında yapılan aşılardır. Bu aşılar, genelde gelecek ilkbaharda mart ve nisan ayında sürmeye başlar.

 

YERDEN KIRILMAKTA 

Sürgün göz aşısı ise nisan ayının sonundan itibaren, mayıs ayı sonuna kadar yapılan aşılardır. Bu aşıları yaptıktan bir hafta, on gün içinde sürer ve aynı yaz içinde çiçek açar. Ancak sürgün göz aşısı, durgun göz aşısı gibi sağlıklı değildir. Sebebine gelince... Sürgün göz aşısı; aşılandıktan kısa bir süre sonra sürüp büyüdüğü için ve daha gövdeye iyice yapışmadığından, esen rüzgarlardan kolaylıkla aşılanan yerden kırılmaktadır. Bundan dolayı durgun göz aşısı yaparsak, bu durumun olmasını önlemiş oluruz. Durgun göz aşısı yaptığımız zaman bu aşı, sürmeyecek; yabani gülün gövdesinde iyice yapışarak gıdasını alacak ve gelecek ilkbahara kadar burada aynı şekilde kalarak ilkbahar ile birlikte sürmeye başlayacak. Uzun süre kaldığı yerde, gövdeye iyi bir şekilde yapıştığından dolayı rüzgarlardan zarar görmeyecek ve kırılma da olmayacaktır. 

 

İSTENEN RENK AŞILANIR

Eğer sarmaşık gül yetiştirmek istiyorsak; istediğimiz sarmaşık gülden aşı kalemi alarak, bahçemizde yabani gül varsa veya doğada bulunan “kuşburnu” dediğimiz yabani gülden bahçemize dikerek istediğimiz sarmaşık gülü, bu yabani güle aşılama yöntemi ile yetiştirebiliriz. Bodur yediveren güllerden yetiştirmek istiyorsak; bodur güllerden aşı kalemi alarak, yabani güle aşılayarak çoğaltabiliriz. Ayrıca bir de “baston gül” dediğimiz güller vardır. Baston güllerin aşılarını da yediveren bodur güllerden aşı kalemi alarak, istediğimiz renklerden aşılarız. Baston gülü yetiştirmek için; kışın doğadan yüz yirmi santimetre uzunluğunda, düzgün ve taze kuşburnu fidanı söküp bahçemize dikeriz. Bu fidanlar, ilkbaharda filiz çıkarırlar. Bu filizlerden en üst kısmında, üç veya dört adet, en iyi gelişenlerden bırakırız; geriye kalan bütün filizleri koparıp, atarız. Bu filizler; haziran, temmuz ve ağustos aylarında orta boy bir dal büyüklüğüne ulaşır. Bu dallara; istediğimiz gül renklerinden bir dalına kırmızı, bir dalına sarı, bir dalına bordo, bir dalına beyaz gibi renkler aşılayarak bahçemizin güzelliğine daha değişik bir güzellik katmış oluruz. 

 

AŞILANACAK GÖZLER DOLGUN OLMALI

Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta; aşılık alacağımız gül kalemlerinin gül çiçekleri açılıp yaprakları döküldüğü zaman, aşı yapılmaya uygun hale gelir. Bunun haricinde taze bir gül goncasından aşılık kalem, alınmaz. Eğer böyle bir kalemden aşı yapılırsa, olgunlaşmış ve taze olduğundan dolayı güneşten zarar görüp hemen kuruyacaktır. Ayrıca aşılık aldığımız kalem; gözlerin buğday tanesi büyüklüğünde olması, en uygun aşı gözleridir. Aşı kalemi üzerinde bir de“uyuyan göz” dediğimiz gözler bulunmaktadır. Bu gözler, çok ufak bir aşı yapıldığı zaman sürmeyecek ve aşı yapıldığı gibi kalacaktır. Bu sebepten dolayı aşılanacak gözlerin, dolgun olması gerekmektedir. 

 

DÜNYANIN EN KALİTELİ GÜLÜ BAKKARA

Şimdi gelelim, nasıl bir gül çeşidi aşılayacağımıza... Eğer kaliteli bir bodur gül istiyorsak; dünyanın en kaliteli gülü, Bakkara’dır. Bakkara gülü, kiremit kırmızısıdır ve kokusu yoktur. Ancak vazoya konduğu zaman çiçeği en fazla dayanıklı olan gül çeşididir. Daha sonra en dayanıklı bodur gül, Karino’dur. Karino gülünde, hafif bir koku vardır; rengi de pembedir. Eğer kokulu bir gül aşılatmak istiyorsak; en fazla kokulu olan gül, Papa Meillano gülüdür. Çiçeği iridir ve mis gibi kokusu vardır; rengi siyaha yakın, koyu kadifedir. Bunlardan başka, daha değişik renklerde güller vardır; ancak bu bahsettiğim çeşitler, en kaliteli güllerin başında gelen güllerdir. Sarmaşık güllerin çeşitlerine gelince de bunların içinde Soraya President Hoower, Karino gibi çeşitler en başta gelen sarmaşık gülleridir. Sizlerin ve güllerinizin sağlıkları, en güzel olması dileklerimle; saygılarımı sunarım.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR