Kocaeli’nin kanser bilançosunu biliyor musunuz?

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’nde kanserden hayatını kaybedenlerin sayısı giderek artıyor.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın kanser tedavisinde kullanılan cihazlara ve kanser vakalarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

 

Tarhan’ın verdiği soru önergesini birlikte okuyalım;

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre;7 Eylül 2015 tarihinde, Lineer Akseleratör Radyografi Sistemi ve Ek Donanımları alanında dünyanın en büyük ihalesi gerçekleştirilmiştir.

 Bu ihale sonucunda kanser tedavisinde kullanılan 14 cihaz alınmıştır. Cihazlara toplam 27.8 milyon dolar ödeme yapıldı.  Açıklamaya göre alınan bu cihazlarla Türkiye bölgenin en önemli kanser tedavi üssü haline gelmiştir.

 

 

TARHAN’IN SORDUĞU SORULAR!

Bu çerçevede;

1)  Söz konusu cihazlar ne kadar bedelle hangi firmadan alınmıştır?

2) Bu cihazların hastalara uygulanmasında herhangi bir ilaç kullanılacak mıdır? Kullanılacaksa ilaç bedeli hastalardan mı alınacaktır?

3) Alınan bu cihazların dağıtım yapılacağı hastaneler dolayısıyla bölgeler hangi kriterlere göre kim ya da kimler tarafından belirlenmiştir?

4) Türkiye’de hangi bölgelerde kanser vakalarının sıklıkla görüldüğüne ilişkin Bakanlığınız tarafından yapılmış istatistiksel bir çalışma bulunmakta mıdır?

5) Bilindiği gibi Kocaeli’nin Dilovası İlçesi başta olmak üzere pek çok ilçesinde kanser vakalarının yoğun bir şekilde görüldüğü bilinmektedir. Kocaeli’de görülen kanser vakalarına ilişkin Bakanlığınızın ayrı bir çalışması bulunmakta mıdır?

-Bakanlığınız tarafından yapılan açıklamalarda kanser hastalığında erken tanının önemine dikkat çekilmektedir. Bu açıklamalarla doğru orantılı olarak Kocaeli’de kanser hastalığına dair bir tarama çalışması yapılmış mıdır?

-Yapıldıysa ne zaman yapılmıştır? Sonuç nedir?

6) Kanser hastalarının –ameliyat-tahlil-ilaç ve benzeri türdeki hangi tedavilerinden ücret alınmaktadır

7) Kocaeli’de son 5 yıl içinde kaç kişi kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmiştir?

 

**

 

Sağlık Bakanlığı, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın yazılı soru önergesini yanıtladı.

Birlikte okuyalım…

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Kocaeli’nde kansere bağlı ölüm sayısı giderek artıyor. 2010-2014 yılları arasında Kocaeli’nde kanserden hayatını kaybedenlerin sayısı yüzde 13’lük bir artış gösterdi. 2010’da 1505 olan kanser sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı, 2011’de 1451’e gerilerken, 2012’de 1602’ye, 2013’te 1699’a, 2014 yılında ise 1702’ye çıktı.

 

KANSER GÖRÜLME SIKLIKLARI

Türkiye genelinde kanser görülme sıklığı Türkiye genelinde 2011 yılında 228.6 düzeyinde iken, bu rakam 2013 yılında 227.2 olarak gerçekleşti. Buna karşın Kocaeli ve Dilovası’nda kanser görülme sıklığında yükseliş yaşandı. Kocaeli’nde 2011’de 193.8 olan kanser görülme sıklığı, 2013’te 227.2’ye ulaştı. Dilovası’nda da söz konusu rakam 183.6’dan 193.6’ya çıktı.

Kocaeli’nde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nin sayısının 3 adet olduğunu belirten Bakanlık, 2015 yılında meme kanseri için 33 bin 149 mamografi çekimi, serviks kanseri için 62 bin 292 smear testi ve kolon kanseri için 23 bin 574 dışkıda gizli kan testi yaptırıldığını bildirdi.

 

**

Sağlık Bakanlığı’nın cevabı böyle…

Şu bir gerçek ki; gerek Türkiye’de, gerekse Kocaeli’de son yıllarda vefat edenlerin çoğunluğunu kanser hastaları teşkil ediyor…

Yani, kanser vakaları her geçen gün artıyor…

Tükettiğimiz gıdaların çoğu hormonlu, dolayısıyla kanserli…

Yani şu devirde kansere yakalanmamak çok zor…

Siz siz olun tükettiğiniz gıdalara dikkat edin…

Zira kanser hastalığı, yüzyılın hastalığıdır… 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR