Heyelanı önlemek için mutlaka can ve mal kaybı mı gerekiyor?

MAKALEYİ DİNLE

Bundan bir süre önce Karamürsel’de Doğalgaz hattı HEYELAN nedeni ile çökmüş ilçe doğalgaz kesintisi ile karşılaşmış okullar bile tatil edilmişti.
Kocaeli İl Koordinasyon Kurulunun 2012 yılı ilk toplantısında bu konu bakın nasıl dile gelmiş:
Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın başkanlığında yapılan toplantıya AKP Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Vali Yardımcısı Mustafa Güni, kurum temsilcileri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı ve İlçe Belediye Başkanları katılıyor.
Toplantıda, Vali’nin konuşmasından sonra Karayolları 1. Bölge Müdür Yardımcısı Nurten Apaydın çok ilginç bir konuşma yaparken “Altınova’nın Karamürsel’e bağlı” olduğunu söylemiş!
Apaydın’ın ve Karayolları 1.Bölge Müdürlüğünün Altınova’nın Karamürsel’den ayrıldığından habersiz olmamalarına şaşmamak gerek!
Ama, Karayolları adına toplantıya katılan Müdür Yardımcısı Nurten Apaydın’ın Karamürsel’e bağlı(!) “Altınova” bölgesinde bir araştırma yaptıklarını ve bölgede HEYELAN durumunun çok ciddi olduğunu, açıklarken “Bu konuda çalışmaları sizden talep ediyoruz. Biz hazırız ama HEYELAN’ın üstünden çalışılması gerekiyor. Burada DOĞALGAZ faciası olabilir”.
(Bu açıklamadan sonra Karamürsel’de anılan bölgede DOĞALGAZ faciası yaşanıyor)
“Biz programı istedik. Sizden Koordinasyon halinde destek istiyoruz. Üstten gelecek şekilde HEYELAN ÖNLEME çalışması oluşturulmalı. Bu hepimizin sorunu” diyor.
Ve… Karayolları 1. Bölge Müdür Yardımcısı Nurten Apaydın Karamürsel-Altınova bölgesinin AFET bölgesi ilan edilmesini istiyor.
Kocaeli Valisi ve toplantının başkanı Ercan Topaca Apaydın’ın teklifine;
“Şu anda can ve mal kaybı yok. Yollarla ilgili çalışma var. Orası heyelan bölgesi, AFETLİK bir durum yok. Karayolları, Vilayet ve Karamürsel Belediyesi ile birlikte bir toplantı yaparız. Bu konuyu gündeme alıyoruz” diye, cevap veriyor.
İl Koordinasyon Kurulu toplantısının yapıldığı tarih kayıtlarda,
Ocak 2012 olarak gözüküyor.
İşin en ilginç yanı İl Koordinasyon Kurulu toplantısından 2 ay sonra Karayolları 1.Bölge Müdür Yardımcısı Nurten Apaydın’ın dediği bölgede, Karamürsel’in Misli Çeşme –Ankara Evleri mevkiinde HEYELAN(!) meydana geliyor.
İyi mi?
Heyelan sonucu D-130 yolu kenarından geçen doğalgaz borusu patlıyor!
Karamürsel doğalgaz kesintisi ile kalırken ilçedeki okullar tatil ediliyor. Aradan bunca zaman geçmesine rağmen Karamürsel-Yalova yolu üzerinde heyelan yüzünden meydana gelen toprak yığını yol kenarında dağ tepecikleri gibi duruyor.
Doğalgaz hattı ile ilgili çalışmalar süredursun, Karamürsel’i, Yalova-Bursa’ya bağlayan D-130 Karayolunun Dalyan mevkiinde duble transit yolun tek şeride düşürülmesi ile bu yolda sürücülerin can ve mal kaybı riski artıyor.
Zonguldak Çaycuma’daki Köprü faciasını mühendislerin tıpkı,
Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Karayolları 1.Bölge Müdür Yardımcısının yetkililere önceden bildirildiğini ama,
“Mal-Can kaybı olmadığı!” için
ÖNLEM alınmadığını,
Köprü çöküp, insanlar hayatını kaybedince önlem alınacağını öğreniyoruz.
Ne kadar benzerlik değil mi?
Karamürsel’deki HEYELAN tehlikesi de tıpkı Çaycuma Köprüsü’ndeki olay gibi, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında dile getiriliyor, risk var deniliyor,
Ama,
Kocaeli Valisi, “Orada heyelan var ama can-mal kaybı yok!” diyebiliyor.
Karamürsel’deki HEYELAN’ı önlemek için,
İlla can ve mal kaybının olmasını, beklemek mi gerekiyor?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR