Körfez halkı mücadelecidir…

MAKALEYİ DİNLE

Başlık belli, yorumum belli aslında.

Hem de en başından

Anlamışsınızdır mutlaka, Körfez ilçede kurulmak istenen, Mimar Sinan Mahallesi’nden sonra kent yöneticilerimizin içine etmek üzere oldukları İlimtepe Mahallesi’nden söz ediyorum…

Erikli’den başlayıp içeri ve sola doğru 645 dönümlük arazide Büyükşehir tarafından bir katı atık bertaraf tesisi kurulmak isteniyor…

Kimse şimdi, “Dilovası istemedi, Körfez istemiyor. Bu çöpü nereye koyacağız” diye anlamsız ve mantık diye bir yaklaşımla ilçe halkının karşısına çıkmasın. Gelinen noktanın sorumlusu ne Körfez halkı ne de Körfez Belediyesi’dir.

Körfez halkının bu projeye ortak bir ses ile ‘Hayır’ demesinin sadece tek bir gerekçesi var. O da ilçenin artık sanayiye doymuş olmasıdır. Bundan sonraki her hamle kamu eli ile bile yapılmış olsa, insan olmanın ve yaşam hakkının gasp edilmesi anlamına gelir.

Şunu da kesinlikle unutmayın ki, Körfez halkı bu muameleyi hak etmiyor…

Üstelik ormanlık bir alana bu projenin yapılıyor olması da ayrıca değerlendirilmesi gereken bir hadisedir.

İlimtepe’de yaşayan binlerce insanı kimse görmezden gelemez. Burada yaşayan insanlar, kendilerine verilen vaatleri çok iyi hatırlıyor.

‘4 yıllık üniversite’ talebini de bu yüzden rahatlıkla yapabiliyor.

Kısacası İlimtepeliler, yaşamlarını zorlaştıracak unsurların yapılmasını değil, bölgelerine hizmet istiyor…

Zaten İlimtepe 40-50 bin liraya evlerin satıldığı, hayatın yeni yeni oluştuğu bir bölge. Üstelik 17 Ağustos depreminin ardından önemi keyfedilmiş, ilçenin, hatta kent halkının alternatif yaşam alanlarından biri olarak kabul görmüş bir mahalle.

Dolayısıyla böylesine önemli bir yerleşim alanına yakın bölgede, üstelik 650 dönüme yakın bir alana çöp bertaraf tesisi kurarsanız, bunun iyi niyetli bir açıklamasını kimseye yapamazsınız. Haliyle bu olumsuz durumların ardından İlimtepe’deki 40-50 bin liraya giden dairelerin fiyatı nereden baksanız yarı yarıya düşer.

Buradan ev almak için bir gereksinim kalmaz. 4 yıllık vakıf üniversitesi, alışveriş merkezi ve diğer unsurları ile bir cazibe merkezi haline dönüştürüleceği belirtilen İlimtepe, şayet proje hayata geçirilirse artık önemsiz, anlamsız bir yer haline gelir.

Korunması gereken doğal varlıkların bu şekilde heba edilmesinin anlamını çözebilen birileri varsa beri gelsin.

Hangi akla hizmet edildiği çözebilen varsa, bir zahmet açıklayıversin…

Koca bir ilçenin alternatif tek yaşam alanı olan İlimtepe Mahallesi’ni halkın sahip çıkmasına ve onayının olmamasına rağmen yok etme tarafında durursanız, inatla tesisin kurulması kararı verilir ve karar uygulamaya alınırsa, bu durumu hangi iyi niyet cümleleri ile izah edebilirsiniz…

Körfez halkının bir özelliği vardır. Siyasi iradeye karşı sonsuz saygılıdır. Fakat açık bir şekilde ifade etmeliyiz ki, burada yaşayan her yaştan insanın en belirgin özelliği mücadeleci yapısıdır. Yani kendi yaşam hakkına birilerinin müdahalesi sonrasında milletin süt dökmüş kedi gibi bir tutum içine girmesini kimse beklemesin.

Körfez halkı, İlimtepe’nin yanındadır.

Tarihine, güzelliklerine, geleceğine sahip çıkar.

Bu anlamda önceki gün yapılan Körfez Belediye Meclis toplantısı sırasında iktidarı muhalefeti bütün unsurları ile bu projeye karşı duran bir anlayışın destekçilerini tebrik etmeliyiz.

O yüzden biz de orada toplanan vatandaşlar gibi aynı sözü söyleyerek, cümlelerimizi bitirelim…

“İlimtepe’ye çöp fabrikası değil, 4 yıllık üniversite istiyoruz…”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR