10 Temmuz çok farklı geçecek

MAKALEYİ DİNLE

MHP’de mahkeme kararı ile yapılan ve atanmış Çağrı Heyeti’nin belirlediği tarihte gerçekleşen olağanüstü tüzük kurultayı beraberinde tartışmaları da getirdi.

Zira her kafadan bir ses çıkıyor. Kimilerine göre genel başkanın konuşmasının yapılmadığı bir kurultay olamaz. Kimine göre 800 küsur delegenin olmadığı bir kurultay yapılamaz…

Salondakilere göre ise her şey normal…

Tabi bir de paralel tartışmaları var konu hakkında sürekli büyüyen…

Bir kere şunu iyi anlatabilmeliyiz. Yapılacak olan kongrede aday sayısının fazla olması elbette süreci sağlıklı götürmesi koşulu ile mevcut iktidarın lehinedir. Yani Devlet Bahçeli her halükarda yine çok iddialı ve güçlüdür.

Fakat bununla birlikte MHP’de başlayan bir taban hareketi vardır. Parti tarihinde ilk kez gerçekleşen bu olayda teşkilatın tabanını teşkil eden delegeler ve partililer, yukarıya doğru büyük bir baskı uygulamakta, kaybedilen oyların, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili sayısı anlamında PKK’nın sözcüsü HDP’nin gerisine düşülmesinin bir bedelinin olmasını beklemektedir.

Dahası birisinin bunun sorumluluğunu üstlenmesini istemektedir.

Bahçeli ve ekabir takımının en büyük hatası ise başta Meral Akşener olmak üzere parti içinde değişimden yana tavır alan kişilerin neredeyse tamamını ‘paralelci’ sözü ile yaftalamasıdır.

Şunu belirtmekte fayda görüyorum. Bu tavır Bahçeli ve yoldaşları için sığınılacak son limandır. Olası bir şekilde 10 Temmuz’daki kongreyi kazansa bile Devlet Bahçeli’nin ve haliyle MHP’nin başarısızlık istikrarı devam ederse 2018 yılındaki olağan kongre öncesinde eli çok zayıflayacaktır.

Zaten insanları ‘paralelci’ diyerek yaftalamak ithamdan öte bir moda halini aldı.

Ben zaten oldum olası cemaat mantığının karşısında olmuşumdur. Bu tür oluşumları tamamının insanları ayrıştıran, bilerek ya da bilmeyerek bu sonuca hizmet eden var oluşlar olarak nitelendirmişimdir.

O yüzden o şucuymuş, bu bucuymuş diye kimseyi ötekileştirmem…

Haliyle bu konuda manzaraya daha geniş bakabiliyor, çok rahat bir şekilde konuşabiliyorum.

Bahçeli’nin takındığı tavır ise koltuğunu koruyabilmek adına sadece sığınabilmek amacı ile paralel limanına yanaşmaktan öte bir anlam ifade etmez. Ayrıca meseleyi bu kadar yokuşa sürmenin de anlamı yoktur. Paralel düşüncenin ardından Bahçeli’nin sığınabileceği yeni bir liman kalmayacaktır.

2018 yılındaki seçimler ise bu konuda belki de Bahçeli mantığının yok oluşu anlamına gelebilir.

Tabanda büyük bir çoğunluk başarısızlığın sebebini liderlik yoksunluğu olarak görüyor. Yani delegelerin yaklaşık yüzde 60’ı, Aydın Ünlü’nün ‘Türk Dünyasının Lideri’ dediği Bahçeli’ye karşı güven duymuyor.

Çok net bir ifade ile ‘değişim’ istiyor. en başta belirttiğimiz üzere bu iş bir taban hareketidir. MHP tabanı Bahçeli’yi başarısız buluyor ve saygı çerçevesinde bırakmasını arzu ediyor. Fakat bu böyle olmaz, Bahçeli koltuk diretmesini sürdürürse, çok açık söylüyorum 10 Temmuz’daki kurultayda ‘kan dökülür’

Türkeş’in ölümünden sonra Bahçeli’nin girdiği ilk kongreyi hatırlayın…

Ama iyi hatırlayın…

Ya da sadece genel başkanlığa aday olduğu için Ahmet Reyiz Yılmaz’ın ‘Yahudiler onu istiyor’ sözleri ile yaftalandığını, Derya Dillioğlu’nun salon girişinde darp edildiğini anımsayın.

Ayar kaçtığında nelerin yaşanabileceğini en iyi Bahçeli’nin bilmesi gerekmez mi?

Sonra Ünlü’nün sık sık tekrarladığı ‘Türk Dünyasının Lideri’ ifadesine de takılmıyor değilim. Bu mantığın sahipleri ‘MHP bugün neden doğuda, güneydoğuda yok’ sorusunun yanıtını henüz verebilmiş değiller.

Hadi iktidara gelemiyorsun, bunu anladık. Ancak kendi ülkesinde bile yokları oynadığı bölgeler var iken, temsil ettiği misyonda taban hareketinin istemediği bir partinin genel başkanı nasıl ‘Türk Dünyasının Lideri’ olacak, burası apayrı merak konusudur…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR