Katı atık toplama ve bertaraf maliyetlerine katılmaya hazır mısınız?

MAKALEYİ DİNLE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2010 yılında bir yönetmelik yayınladı. Bu yönetmeliğe göre vatandaşlar belediyelerin topladıkları evsel katı atık maliyetleri ile bunların ber tarafı için oluşan maliyetlere katılmaları gerekmektedir.

 

Ancak bu yönetmelik hükümleri bir türlü yürürlüğe konulamadı. Daha sonra 25.02.2013 tarihinde yayınlanan başka yönetmelik ile de uygulama 01.01.2015 tarihine kadar ertelendi.

 

Önümüzdeki yılbaşından itibaren uygulamaya konulması beklenen katı atık toplama ve bertaraf maliyetlerine halkın katılımının sağlanması hususu tam bir kargaşa içinde yürümektedir. Bu maliyetlerin içinde;

  • Toplama
  • Nakil
  • Pompalama
  • Arıtma
  • Deşarj
  • Çamur ber tarafı
  • Geri kazanım gibi maliyetler bulunmaktadır.

Tüm bu maliyetlerin hane halkına yansıtılmasının tarifeleri hazırlanırken gerçekçi maliyet yansıtmalarının nasıl yapılacağı hususu çok karmaşık görünmektedir. Zira evsel katı atıkların toplanması işi alt belediyelerin, bu atıkların ber tarafı işi ise Büyük Şehir Belediyelerinin görev alanı içindedir. Her iki belediyenin de ayrı ayrı maliyet hesaplayıp ta tarifeler belirlemesi ve bunların su faturaları ile halka yansıtması gerekmektedir. Görüldüğü üzere çok karmaşık bir durum olduğu ortada. Çıkarılan tarifelerin bu anlamda çok iyi denetiminin yapılması kaçınılmaz gibi görünmektedir.

 

Alt belediyelerin en önemli ihaleleri evsel katı atık toplama ihaleleridir. En son 2014 yılı eylül ayında sona eren İzmit Belediyesindeki çöp toplama ihalesi, 25 aylığına 22 Milyon TL civarında verilmişti. Eylül ayında sonlanan bu ihaleden sonra yapılan yeni ihale ile ilgili bir ara basına yansıdığı kadar 52 Milyon TL’ye verildi haberi dışında bir bilgimiz bulunmamaktadır. Ne yazık ki meclis üyelerinden de bu konuda net bir bilgi alamadım. Kanaatimce bu ihale 3 yıllığına 52 Milyon TL olabilir. Aylık tutar 52 / 36 = 1.444,000 TL olmaktadır. Oysa önceki ihale 22.000.000 TL / 25 = 880.000 TL aylık olarak verilmişti. Artış oranı aylık % 64’ler civarında. Bu kadar fahiş bir artış köylerin mahalle olması gerekçesine dayandırılamaz. Endişemiz nasıl olsa bedeli halka yansıtılacak diye bir tavırdan kaynaklanıyorsa, bu halka yapılacak en büyük kötülük olur.

 

Bu evsel atık toplama işinde Belediyelerin en sorumsuz ve başarısız olduğu husus, geri dönüşüm alanındaki durumlarıdır. Normal olarak 1 kişi günde 1 kg çöp üretir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tespitlerine göre 1 kg evsel atık içinde % 24 – 25 oranında geri dönüşümü yapılabilecek atık bulunmaktadır. Kocaeli’nin nüfusu 1.600.000 kişi olduğuna göre günde 1.600 ton atık üretilmektedir. Bunun % 25’i 400 tonu geri ekonomiye kazandırılacak atık demektir. Yıllık tutarında 400 x 365 = 146.000 ton. Yani 146.000 ton evsel atık (Ambalaj atıkları, kâğıt vs gibi) ekonomiye kazandırılabilir. Peki, bunun ne kadarı ekonomiye kazandırılıyor biliyor musunuz? Sadece 20.000 ton civarında olan kısmı. Yani % 13 – 14 ü diğerleri ne yazık ki toprağın altına gömülüyor. Örneğin Avusturya’da da bu oran % 60 – 65’lerde Kocaali’de bu oran %40’lara çıkarabilse 50.000 ton ambalaj, kâğıt vs geri dönüşen atık ekonomiye kazandırılarak belki de 50 milyon TL gelir elde edilerek yapılan bu işlem nedeniyle İzmit Belediyesinin katı atık toplama maliyeti sıfırlana bilecektir.

 

Kocaeli belediyelerinde bizce ayıp olan bir durumda şu ki hiçbirinde modern anlamda katı atık ayrıştırma teşhisi bile yok.

 

Bir yönetmelikten yola çıktık buralara kadar geldik. Yönetmelikte belirtilen tarifeler belediye meclislerinde görülüşüyor. Umarız vatandaşın çıkarılan tarifelerden canı yanmaz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR