Şerif dedeyi ağlatan kim?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Bazı i insanlar vardır hakkı hukuku her şeyin üstünde tutar. O insan için başkasının hakkını bilerek ya da bilmeyerek almak büyük üzüntü verir onlar.

Şerif Dede’de onlardan biri…

Geçtiğimiz Cuma günü, Fevziye Camii’nde namazını kıldıktan sonra minibüse binen Şerif dede, hayatının en kötü günlerinden birini yaşamış.

65 yaş kartıyla para vermeden binen Şeref dede, ineceği durağa geldiğinde titreyen elleriyle minibüsün kapısını kavramış ve usulca iner.

Henüz bir iki adım atmış ki, arkadan bir el omzuna dokunur. Dokunan el hakkının yendiğini söyleyen minibüs şoförüne aittir…

Minibüs şoförü aracından inerek Şerif dedenin arkasından koşar ve “Sen benim hakkımı yiyorsun, hakkımızı helal etmiyoruz, alacağız sizden hakkımızı” deyip döner aracına biner ve yoluna devam eder.

Bu yaşanan diyalog ise Şerif dedeyi o kadar üzer ki.

Bu durumu tanışlarına anlatırken bile ağlamaktan kendini alamaz.

Şerif dedenin başından geçen bu olay içine büyük dert olur.

Bu derdi bir başkasıyla paylaşırken, kulak misafiri oldum. Derdini, İzmitlilerin yakından tanıdığı Ceyhun Yalçın’a anlatıyordu. Hem anlatıp hem ağlıyor, bir yandan da “Ben hak yemiş mi oldum?” diye soruyordu.

Bu olayı bir başkası anlatsa inanmazdım, ancak gözlerimle gördüm, o 70 küsur yaşındaki kişi, başkasının hakkına girdim diye ağlıyordu.

65 yaş üstü vatandaşlarımızı böyle ağlatmamalıyız. Onlara dilenci muamelesi yapılmasına müsaade etmemeliyiz. Umarım 65 yaş üstü ücretsiz seyahat fikrinden bir an önce vazgeçilir ya da bir düzenlemeyle minibüsçü esnafının da gönlü alınır.

Ben bu yazımda 41 J 202 plakalı minibüs şoförüne sesleniyorum… Sevgili şoför kardeşim, ben de sizlere haksızlık edildiğini düşünüyorum. Alt yapısı olmadan başlatılan bu uygulama yüzünden yolcularla karşı karşıya kaldığınızı da biliyorum. Ancak 70 yaşını aşmış bir amcanın kırık kalbini onaracağınızı düşünüyorum. Gelin Şerif dedeye bu yaşta böyle bir üzüntü yaşatmayın. Acizane tavsiyem, o dedenin izini bul, ona hakkını helal ettiğini söyle. Kalan ömründe Şerif dedeyi hak- hukuk bunalımına sokma.  

Sesime kulak vermeyi düşünürsen, onu cumartesi sabahı Orhan Camii’nde bulabilirsin.  

 

 

 

Doğalgaz açma kapama

bu şekilde mi yapılır

İzgaz’ın evlere şenlik bir uygulaması var. Faturasının ödeyemeyenin doğal gazını kesen İZGAZ ekibi, bu işlemi yaparken ev halkına haber vermeye bir türlü tenezzül etmiyor. Çünkü amaç hizmet götürmekten çok ticaret yapmaktır. Yüklü miktarda doğalgaz borcu yapan da var, aklına gelmediği için faturayı yatırmayı unutanda var. Banka talimatıyla ilgili sorunlar yüzünden faturaları gecikende.

Bu tip durumlarda,  ekip pat diye gazı kesiyor. Çok mu zor kapıyı tıklatıp, “Gazınızı kesiyoruz ödeme yapacak mısınız?” demek.

İnternet üzerinden doğalgaz faturasını yatırmak 30 saniye sürüyor.

Hadi sizi prensip sahibi kabul edelim, vatandaşla muhatap olmak istememenizi anlayalım, peki gazı açarken neden vatandaşı uyarmıyorsunuz.

Ya ocak açık kaldıysa, ya siz doğal gazı açtığınızda evde kimse yoksa ve ocağın gazı açık kaldıysa…

 

 

FORD fidan dikecek

Ford Otosan’ın yeni yatırımı Yeniköy Fabrikası’nda, Özel Peteğim İlköğretim Okulu’ndaki engelli öğrencilerin katılımıyla Çevre Koruma Haftası bugün fide dikim etkinliği yapılacak.  Bugün saat 11.00’da fabrika turuyla başlayacak olan etkinlik, fide dikme ve öğlen yemeğiyle sona erecek.

 

Gaziantepliler Derneği’nde

olağanüstü genel kurul

 

Kocaeli Gaziantepliler Derneği 14 Mayıs Cumartesi günü saat 12.00’de Mehmet

Ali Paşa Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı Numara 59 Efe Apartmanında bulunan dernek merkezinde olağan üstü genel kurulunu gerçekleştirecek. Mevcut Başkan Ahmet Öner’in yeniden aday olmayacağı genel kurulda şimdilik tek aday Hasan Özaygut.

 

   

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR