Bayramdan kalanlar

MAKALEYİ DİNLE

Bir Ramazan ayını daha geride bıraktık. Bayrama ise hem coşkulu hem hüzünlü girdik. Devam eden terör olayları ve Müslüman coğrafyasında durmadan akan kan, bayram sevincimize gölge düşürmüş durumda. Müslüman coğrafyası “bayram”a hasret... Yaşanan bu acıların birlik ve beraberliğimize ön ayak olması en büyük temennimiz. Yanı başımızda yaşananlardan ders çıkartmazsak, bayram diye bir kavram bize uzak kalmaya devam edebilir.

Dedik ya bayrama hüzünlü girdik diye... Bayramı tatil olarak değerlendiren vatandaşımızın da, kavurucu sıcakta oruç tutup bayramı karşılayan vatandaşımızın da heyecanı eminim yarım kalmıştır. Bir yerlerde büyük acılar yaşanırken, kimsenin tam olarak sevinmesini bekleyemezdik zaten.

Bayram yazısı yazmak, şeker tadında cümleler kurmak düşüncesindeydim ama küçük de olsa bu konuya değinmek istedim. Gelelim bayramda neler olup bittiğine. Güzel cümleler sanırım bundan sonra başlayacak. Çünkü bayramlar son yıllarda gerçek anlam ve önemine uygun hale gelmeye başladı. Kırgınlıklar, kavgalar bir tarafa bırakıldı. Kent bayramlaşmaları, siyasi parti bayramlaşmaları, STK bayramlaşmaları ve en önemlisi bayram namazı sonrası bayramlaşmalar derken, neredeyse birbirinin bayramını tebrik etmeyen kalmıyor. Aynı kişiyle birkaç kez bayramlaştığımız bile oluyor hatta.

Bunlardan birine, Kartepe Kent Bayramlaşması’na ben de katılma fırsatı buldum. Büyük bir kalabalık olmasa da toplumun her kesiminden insanı bu organizasyonda görebildik. Genelde seçim dönemi alışık olduğumuz bu tabloyu, ufukta seçim olmayan dönemde de görmek insanı mutlu ediyor.

İlçe Müftüsü Mustafa Nurgün Hoca’nın açılış konuşmasıyla başlayan programda, Başkan Üzülmez ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da konuşma yaptı. Üzülmez konuşmasında ağırlıklı olarak terör konusuna değindi. Şehit ve gazileri de unutmadı. Onları minnet ve şükranla andığını bir kez daha dile getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yaptığı konuşmada “Bayramda oruç tutmak haramdır” dedi. İbrahim Başkan’ı her dinlediğimde duyduğum “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi” hissini yine yakaladım. Başkan ayrıca birlik, beraberlik, kardeşlik gibi duyguların önemine de vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından ilçenin her yerinden gelen vatandaşlar birbiriyle bayramlaştı, helalleşti. Bayramların önemi burada bir kez daha anlaşılıyor. Belki de normalde bir araya gelemeyecek birçok kişi, bayram dolayısıyla kucaklaşabiliyor. Biz de bu görüntüler eşliğinde ilçe bayramlaşmasına şahitlik etmiş olduk. Birlik ve beraberlik içerisinde nice bayramlara kavuşmak dileğiyle.

 

Osmangazi Köprüsü

Avrupa’nın en büyük dördüncü asma köprüsü olma özelliği taşıyan Osmangazi Köprüsü, bayramdan hemen önce açıldı. Şimdiye dek 400 binin üzerinde araç köprüden geçti. Daha ilk günden köprüde yoğunluk yaşandı. Yoğunluğun büyük nedeni ise özçekim yapmak isteyen vatandaşlarımız. Araçlarını durdurup fotoğraf çekmek isteyen vatandaşlar köprüde zaman zaman uzun kuyruklar oluşmasına ve kaza riskine neden oldu. Yüze yakın kişiye bu nedenle ceza verilmesine rağmen, köprüde fotoğraf ısrarı devam ediyor. Tüm bu yaşananlar bir yana, köprü gerçekten çok görkemli bir yapı. Uzun yolları kısaltması, büyük kolaylıklar sağlaması zaten bilinen şeyler. Fakat köprünün bu denli estetik ve aynı zamanda heybetli olması gurur verici. Köprüden özellikle gece geçenler ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. Körfezin iki yakasını birleştiren Osmangazi Köprüsü’nün kısa sürede Kocaeli’nin sembolleri arasında yer alacağını düşünüyorum.

 

 

Kartepe Gazetesi’nde değişim

Kartepe’nin basılı yayın yapan tek medya organı olan Kartepe Gazetesi’nde, geçtiğimiz aylarda imtiyaz sahibi değişikliği yaşandı. Gazetenin yeni sahibi bilindiği gibi Cem Şakoğlu oldu. Özgür Kocaeli’deki yazılarından tanıdığım Şakoğlu’nu, kendi deyimiyle “Cem Abi”yi geçtiğimiz hafta ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerimi ilettim. İlk kez uzun uzun sohbet etme fırsatı bulduğum Şakoğlu’nu dinlerken, sanki karşımda kendimi gördüm. Oldukça heyecanlı ve Kartepe’ye dair düşüneler üreten çiçeği burnunda gazete patronunun önemli hedefleri var. Sağlam bir duruşu olduğu, “kimsenin adamı” olmayacağı izlenimi edindim kendisinden. Cem Abi’yle birlikte Kartepe’nin yerel medyasının daha da güçleneceği, habercilik heyecanının artacağı kanaatindeyim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR