Kocaeli Devlet Hastanesi’nde “geçici” personel krizi var!

MAKALEYİ DİNLE

Zaman zaman sağlık sorunlarıyla ilgili mail alırız…

Kimi başından geçen olayı anlatır, kimi yardım ister…

Kimisi, aile hekimliğinde veya hastanede yaşanan sıkıntıları dile getirir…

Önceki gün Kocaeli Devlet Hastanesi’nde bir mail aldım…

Maili gönderen kişiyi tanıyorum…

Güvenilir biri…

**

Gönderilen maili sizinle paylaşmak istiyorum;

“İlimizin en önemli sağlık kuruluşu olan ve her gün binlerce hasta ile ilgilenen Kocaeli Devlet Hastanesi'nde gün geçmiyor ki değişik olaylar yaşanmasın. Hastanenin iş yükünü çeken firma personeli ile ilgili olarak son gelişmeyi sizin ile paylaşmak istiyoruz.

 

"GEÇİCİ" PERSONEL

Her yıl yapılan ihale sonrası farklı firmalar hastanenin temizlik, güvenlik ve tıbbi sekreter ihtiyacını karşılıyor. Hastane yönetimi tarafından en az taşeron firma çalışanı ile en çok işin yapılması isteniyor. Buraya kadar bazı şeyleri makul karşılayabiliriz. Bir de şurasını okuyalım. Yapılan ihale sonrasında firma, belli bir sayıda personel çalıştırmak zorundadır. Ancak doğum izni, yıllık izinler ve uzun süreli rapor olan personellerin olması nedeni ile azalan sayının tamamlanması ve işlerin rutin bir şekilde yapılabilmesi için şirket "GEÇİCİ" personel temin ediyor. Geçici personel hangi izne ayrılan personelin yerine işe alındıysa, o personelin izni sona erdiğinde geçici personele de teşekkür ediliyor ve işten çıkarılıyor.

 

AĞALAR İSTERSE OLUYOR

Yönetmeliklere göre yıl içinde işçi alımı ya da ihale şartnamesinde belirtilen personel sayısının üzerine çıkılamıyor ve işe alım olamıyor. Ancak iktidar isterse tabii ki akan sular duruyor. Alikahya'daki Kamu Hastaneleri Birliği'nden gelen personeller için tabular yıkılıyor. Çünkü ağalar isterse şartname dinlenmiyor. Edinilen bilgilere göre son dönemde 10'dan fazla personel bu şekilde hastanede iş başı yaptı. Bu personellerin her hangi bir çıkarılma kaygısı yok. Çünkü bir yolu bulundu ve "Hostes" adı altında çalıştırılan bu personeller makamlarına oturtuldu.

 

DEMEK Kİ OLABİLİYORMUŞ!

Kimsenin ekmeğini kazanmasına, helalinden çalışmasına karşı değiliz. Ancak "GEÇİCİ" diye işe alınan personellerin, izni biten personel göreve başladığında işten "Mecburen" çıkarılacağı düşünüldüğünde, tepeden inme gelen taşeron firma personelinin işten çıkarılma gibi bir riskinin olmaması kesinlikle çok düşündürücü bir konudur. İhale şartnamesi gereği "GEÇİCİ" personelin görev süresi bittiğinde işten ayrılıyor ancak ağaların isteği doğrultusunda iş başı yapan personel "Bir şekilde..! işine devam ediyor. Bu ne işkembe ne lahana turşusu. Demek ki "GEÇİCİ" personelden olmadan da bu iş olabiliyor, insanlar çalıştırılabiliyormuş.

 

NEREDE ADALET..!

Şu an Kocaeli Devlet Hastanesi'nde geçici personeller çalıştırılıyor. Yaşanan bu durum sonrasında oldukça üzgünler. Bizce üzgün olmaları yanında bir hayli de kızgın olmaları gerekiyor. Çünkü yaşadıkları düpedüz insan ayrımcılığı. Devlete ait bir hastanede böyle bir olay yaşanırken, kimse sosyal adalet, sosyal hukuk ve insan haklarından bahsetmemeli.”

**

Açıklama böyle…

Yetkililerin konu ile ilgili sağlıklı bir açıklama yapmasını bekliyoruz…

Aksi durumda konunun sonuna kadar takipçisi olacağımı buradan ilan ediyorum…

 

İzmit Belediyesi E-DEVLET’te

İzmit Belediyesinin birçok hizmetine devletin kısa yolu olarak bilinen e- devlet üzerinden de ulaşılabileceği açıklandı. Bilgi İşlem Müdürü İsmet Kuntaş, “Belediyemiz ile işi olan vatandaşlara kolaylık sağlamak için e-devlet internet sitesiyle entegrasyon sağlamış bulunmaktayız. Vatandaşlar artık e-devlet sitesi üzerinden de belediyemiz ile ilgili borç bilgilerini sorgulama, sicil bilgisi sorgulama, tahsilat bilgileri, arsa rayiç değerleri, bina aşınma oranları, çevre vergisi oranlarını öğrenebilecekler” dedi

 

SYKP’den iş kazaları analizi!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP),Kocaeli İl Temsilciliği, iş kazalarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Yine bir iş cinayeti, yine aynı açıklamalar, yine “bu işin fıtratında var” söylemleri… Dün İstanbul Mecidiköy’de yapımı devam eden Rezistans inşaatında yük asansörünün düşmesi sonucu 10 işçi hayatını kaybetti. Daha Soma’nın hesabı sorulmamışken, başta Kocaeli olmak üzere neredeyse her gün iş cinayetleri artarak devam etmektedir. Çünkü yasalar işçileri değil patronları korumaya devam ediyor. Çünkü hükümet ve patronlar yasaları kendi çıkarlarına göre hazırlıyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ise sadece sözde kalmaya devam ediyor” denildi. Gerçekten de iş kazaları çok can sıkıyor. Hemen hemen her gün Türkiye’nin bir yerinden iş kazası haberleri geliyor.

 

Emeklilerin 7 tüp kaybı var

Türkiye Emekliler Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Ali Osman Kılıç, 2005 yılı Ağustos ayındaki işçi emeklisi taban aylıkları ile 2014 yılı eylül ayındaki taban aylıklarının alım güçlerinin karşılaştırıldığını arada dağlar kadar fark olduğunu söyledi. Kılıç, “2005 yılındaki işçi emeklisinin taban aylığı ile 12 kg. mutfak tüpünden tam 15,5 adet alabiliyorduk, ancak şimdi 8,5 adet alıyoruz. Yani arada 7 tüp kaybımız var. 2005 yılındaki taban maaşla dana etinden 28 kilo alabiliyorduk, ancak şimdi 20 kilo alabiliyoruz, 8 kilo kaybımız var. 2005 yılında zeytinden 60 kilo alabiliyorduk, şimdi ise 46 kilo alabiliyoruz, 14 kilo kaybımız var. Kuru fasulye 2005 yılında 179 kilo alınabiliyordu şimdi ise 55 kilo alınabiliyor.” Kılıç, olayı güzel özetlemiş. Böyle giderse emeklilerin alım gücü daha da azalacak.

 

Akıllı bisikletlere büyük ilgi var

Büyükşehir Belediyesi, akıllı bisiklet uygulamasıyla yeni ve modern bir ulaşım sistemine imza attı. Bisikletli ulaşım sayesinde hem halk sağlığı, hem de çevre korunuyor. Sistemin hayata geçtiği 18 Ağustos’tan bu yana abone sayısı bin 300’ü bulurken, kiralama sayısı ise 13 bini geçti. 5 TL ile üye kartını alan vatandaşlar, 5 TL ve katlarını kartlarına yükletebiliyor. Tek seferde 3 adet bisiklet kiralanabiliyor.

 

TEMAD, Aile Konak ile indirim anlaşması imzaladı

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Gölcük Şubesi, ilçede hizmet veren Aile Konak Hastanesi ile indirim konusunda anlaştı. İki kurum arasında yapılan imza törenine TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü ve hastanenin Kurumsal Pazarlama Müdürü Ahmet Utku Uyan katıldı. Antlaşma gereğince, muayene ücretlerinde yüzde 15 indirim, laboratuar, radyoloji, inceleme, patoloji, röntgen, ultrasonografi, alerji testleri gibi çeşitli konularda %15 indirim, ameliyatlarda yüzde 10 indirim, ayakta tedavilerde yüzde 15, yatarak tedavide ise yüzde 10 indirim yapılacak. İndirimler, TEMAD üyeleri için geçerli olacak. Sözleşme, herhangi bir taraf sözleşmeyi feshetmedikçe devam edecek ve sene sonlarında tekrarlanacak.

 

Atın ve Koç, Gülsuyu’na gemi makete hediye etti

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Ahmet Demir’in yerine atanan Ercan Gülsuyu’na nezaket ziyaretleri sürüyor. İHH Gölcük Gönüllüleri Yalçın Akın ve Dinçer Koç, önceki gün Gülsuyu’nu ziyaret etti. Akın ve Koç, Gülsuyu’na Mavi Marmara gemi maketi hediye etti.

 

İzmit’te 8 ayda 285 cami temizlendi

İzmit Belediyesi’nin 5 yıl önce başlattığı ibadethane temizlik çalışmaları aralıksız devam ediyor. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla kurulan özel bir ekip 5 yıldan beri  mahalle ve köylerdeki cami, Kur’an kursu ve cemevlerinin detaylı temizliğini yapıyor. Yetkililer 1 Ocak-31 Ağustos tarihleri arasında 285 adet ibadethanenin temizliğinin yapıldığını açıkladılar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR