Yeni yıl, yeni umutlar demek mi?

MAKALEYİ DİNLE

Aslında zaman kesintisiz devam ediyor.

İnsanoğlu zamanı daha iyi anlamak ve belirlemek için devam edegelen zamanı bölümlere ayırarak değerlendirmiş.

Güneş doğmuş, yeni bir gün başlıyor demiş.

Günlerden pazartesi gelmiş yeni bir hafta başlıyor denmiş.

4 hafta bitmiş yeni bir ay gelmiş.

Ocak ayı geldiğinde de yeni bir yıl olarak değerlendirerek yeni kocaman bir yıla başlanacağı belirlenmiş ve miladi olarak 2016 yılı bitirmişiz.

2017 yılına başlayacağız.

Aslında akıp geçen aynı zaman değişen bir şey yok.

Ancak insanlar her gelen yeni yılda geçmiş yıldan farklı bir beklentiler içine girmektedir.

Çocukların beklentisi, iyi bir karne, belki cep telefonu, spor ayakkabı vs. gibi istekler. Yetişkinler ise para, başarı, statü gibi istekleri dile getirir.

Yaşlılarda başta sağlık huzur ve çocuklarının mutluluğunu diler.

Bunlar sadece birer arzu olmanın ötesine geçemez yeni gelen zaman diliminin aslında bir önceki zaman diliminden bir farkı yoktur.

**

Aslında yeni dönemlerde toplumların arzularını sağlayacak olan yeni zaman dilimi değil, toplumlar adına karar verip eylem yapanların tavır ve eylemleridir.

Yoksa kişilerin arzuları  “Hayallerdeki dünya” olmaktan öteye geçemiyor.

Dünyada insanların yaşam ve mutluluk umutlarını, hayallerini yerine getirmesi amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler, UNICEF, Kızılay vs. gibi birçok kuruluş var. Ama dünya yine kan gölü sorunlar çözülemiyor. Hatta sorunların artarak devamına bile engel olunamıyor.

**

İnsanlık aya çıkmış, binlerce km mesafeye gidebilen füzeler yapmış, dünyanın en ücra köşesindeki bir olayı bile anında görüntüleyebilmiş olmasının yaşayan insanlık dışı vahşetlerin yanında hiçbir anlamı kalmıyor.

İnsanlık ürettiği bilimi insanlığın varlığı ve mutluluğu için üretmiyor da onun katledilmesi için üretiyor ve bunun önüne bir türlü geçilemiyorsa yeni zaman dilimlerinin umut ve yeni güzel hayaller getirmesi mümkün mü?

Şu dünyaya bir bakalım yeni yılda kim neleri hayal ediyor.

**

Zengin ülkeler bol hediyeler yeni evler, arabalar, bilgisayarlar, yeni aşklar gibi hayaller kurarken, Afrika, Asya’nın bazı ülkeleri Ortadoğu ve Türkiye gibi ülkelerin hayalleri ise en doğal hak olan yaşam hakkı ve ekmek hakkının korunması derdindedir. Bazı ülkeler yeni yılı havai fişeklerle kutlarken, bizler, terör acımasız bombalarının vahşetini yine kullanır mı korkusuyla yeni zamana girmekteyiz.

Ben yine de dünyada kimsenin katledilmediği, açlıktan ölmediği, hor ve hakir görülmediği, dil, din, ırk ve her türlü renk körlerinin yok olduğu bir yeni zaman dilimi diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR