Faturaya itiraz etmenin sonuçları

MAKALEYİ DİNLE

Faturalar ticari yaşamda kullanılan en önemli belgelerdendir. Gerek Vergi Usul Kanunu’nun 229 ve devamı maddelerinde ve gerekse yeni TTK’nin 21. Maddesinde faturanın tarifi yapılmıştır. Her iki tanımda da ortak özellik fatura bir borçlanma aracıdır. Ancak her düzenlenen fatura ile karşı taraf borçlandırılır mı? Sorusu akla gelmektedir. Öncelikle faturayı alan kişi aldığı tarihten itibaren sekiz gün içinde faturanın içeriği hakkında bir itirazda bulunmamışsa bu içeriği kabul etmiş sayılır.

Yasanın koyduğu sekiz günlük sürenin tespiti de son derece önemlidir. O nedenle faturanın alıcısı tarafından teslim alındığının açıkça belirlenmesi gerekir. Bilindiği üzere irsaliyeli faturalar da bulunmaktadır. Bu faturaların altında yer alan ‘’Malı teslim alan’’ bölümünün malı olan veya yetkilileri veya çalışanın imzasının olması zorunludur. Sekiz günlük sürenin hesabı bu tarihten itibaren başlanması gerekecektir.

İtiraz faturanın içeriğine yapılacağı belirtilmiştir. Faturanın içeriğinden kasıt, malın cinsi, miktarı ve tutarı ile ilgilidir. 8 gün içinde itiraz edilmemiş ise alıcı faturanın içeriğini kabul etmiş anlamına gelir.

Ancak faturanın alıcıya tebliğ edilmiş olması ve malın 8 günlük sürenin geçmesi malın teslimi anlamına gelmez. Bir Yargıtay kararında, bir sözleşmeye dayanmayan faturanın soyut olarak muhatabına gönderilmesi ve muhatabın faturaya itiraz etmemiş olması onun kesinleştiği sonucunu doğurmaz. (Yargıtay 15. Hukuk Dairesi T. 27.6.2002 E. 2002/1631 K. 2002/3536) faturada malların alıcıya teslim edildiğinin ispat yükümlülüğü satıcıya aittir. Bir şekilde fatura düzenlenmiş ve satıcıya tebliğ edilmiş olabilir. Alıcı 8 gün içinde itirazda etmemiştir. Bu durumda alıcının itiraz hakları kalmamıştır şeklinde bir anlayış doğru değildir. Faturanın içeriği doğru olduğu halde faturada belirtilen mallar teslim edilmemiş olabilir. İşte bu anda devreye taşıma veya sevk irsaliyeleri girmektedir. Malın teslimine yönelik en önemli kanıt irsaliyedir. Bu nedenle sevk irsaliyelerinde malın teslim alındı bölümüne mutlaka malı alan firmanın yetkilisi veya çalışanının imzalaması gerekir.

Karşılaştığımız çok olayda düzenlenen irsaliyelerde gerekli özenin gösterilmediği, teslim alan bölümlerin imzasız veya yetkisiz kişilerce imzalandığı görülmektedir. Bu tür ihmal ve hatalar malı satan şirkete ciddi mali yükümlülüklere neden olduğu görülmektedir. Hata basit gibi görünse de sonucu ağır olabilmektedir. Bu nedenle fatura ve irsaliye düzenlerken çok hassas davranmak gerektiği ortaya çıkmaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR