Yağma düzeninde adalet aramak!..

MAKALEYİ DİNLE

ELEKTRİK faturalarından yakınıyor halkımız!

Çok haklılar!
Peki, “Elektrik dağıtım hizmetleri” özel sektöre devredilirken, herhangi bir tepki gösterdik mi?
Hükümet “sıcak para” elde etsin, “günü kurtarsın” diye bu “ballı kaymaklı” işleri özelleştirirken; “Doğru yapıyorlar, özel sektör daha iyi hizmet verir” diyenlerimiz neredeler?
Yıllar yılı “kaçak ve kayıp bedeli” ödedik! 
Yani; şebekeleri yenilemeyen, yeterli trafo takviyesi yapmayan, bakım hizmetlerini “işin ehli olmayan ucuz elemanlara yaptıran” özel şirketlerin “enerji kayıplarını” ve “kaçak elektrik kullanan hırsızların” bedelini bize ödettiler! Gıkımız çıkmadı!
Sonra, birkaç aklı başında insan mücadele etti, YARGI yoluyla bu haksızlıklara son verdi.
Bu kez de “uyanık” şirketler, hükümetle de anlaşarak, tüm ekstra ödemeleri “dağıtım bedeli” adı altında toptan fatura etmeye başladılar! Gelen elektrik faturalarına şimdi şaşırıyor, tepki gösteriyoruz! Peki, zaten HALKIM VERGİLERİ İle yapılan elektrik üretim tesisleri satılırken aklımız neredeydi?

 

DOĞALGAZ da öyle değil mi?

Ucuz enerji, temiz enerji” dediler. Bireysel olarak dairelerimizi “doğalgaz sistemine döndürmek” için avuç dolusu para harcadık. Borca girdik. Doğalgaz geldi, ilk zamanlar “reklamları izledik!” sonra kazığı çıktı ortaya! Şimdi, pek çok doğalgazlı evde kömür sobası yakılıyor! İzmit’te doğalgaz çalışmaları yeni başladığında; “Doğalgaz doğal kazık mı oluyor?” başlıklı bir yazı yazdığım için, rahmetli Mustafa Birik’le polemiklere girmiştik! Dışarıdan “dolar” bazında satın alınan bir enerjinin ağır bedelleri olacağını düşünüyordum! Yanılmamışım! Şimdi, elektrik üretiminde de kısmen doğalgaz kullanılıyor ve maliyet de yükseliyor.
“Ne yazık ki,  bu ülkenin “ULUSAL ENERJİ POLİTİKASI YOK!”
Bilim adamları; “21. Yüzyılın en değerli enerji kaynağı BOR madeni” diyorlar. Çok şükür ki, tüm dünyadaki Bor rezervinin yüzde 70-73’ü bizim ülkemizde. Üstelik, Bor madeniyle HİDROJEN ENERJİSİ üretimi konusunda “Dünyanın 1 numaralı bilim adamı” Prof. Dr. Nejat Veziroğlu adında bir Türk. Adam, “Hidrojen Enerjisi Araştırma ve Üretim Merkezi’ni Türkiye’de kurmak için geldi, tesisi için arazi istedi, yandaş müteahhitlere her yerde arazi bulan AKP iktidarı yer bulamadı! Adam küstü ABD’ye döndü! 

 

İŞSİZLİK FONU ne içindir?

Çalışırken işsiz kalan insanlarımıza belirli bir süre bu fondan destek olmak içindir ve “başka bir nedenle kullanılamaz!”
Bugüne kadar bu fonda 106 Milyar lira toplanmış. İşsizlere destek için kullanılan yalnızca 11 milyar lira! 
AKP iktidarı bu fonu “Devlet Hazinesi” gibi, dilediği yerlerde kullandı! Oysa bu “YASAL DEĞİL!”
Tıpkı, inşaatlar toplanırken kat başına “otopark bedeli” toplayıp, otopark inşa etmeyen belediyeler gibi!..
Acıdır ki, halkımız bu gerçeklerin büyük ölçüde farkında değildir! “Yandaş Medya” bu ulusal gerçekleri yansıtmakta cimridir!
Bugün ülkemiz, iç ve dış büyük sermaye kuruluşlarının “yağma-talan alanına” dönüştürülmüştür!
Yer altı, yer üstü zenginliklerimiz yağmalanmakta, ulusal kaynaklarımız terör ve savaş ortamlarında tüketilmekte, ülkemiz dış borçları süratle büyümektedir!
HUKUK DEVLETİ olmanın temel kuralı; “Siyasal iktidarın Yargısal Denetimi” engellenmekte, SAYIŞTAY raporları saklanmakta, DANIŞTAY Kararları uygulanmamaktadır!..
Bir yandan kutsal inanç duyguları istismar edilen, öte yandan terörün yarattığı “ULUSAL KAHIR” içindeki halkımız, ülkemizdeki yağmanın pek farkında değil! 
Bizimki, “tarihe bir not düşmek” ya da; “Gözlerini kapayamamak!”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR