Vali, Tahkim Merkezi için ne dedi?

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Barosu ve Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından ortaklaşa olarak, “İstanbul Tahkim Merkezi ile Uyuşmazlıkların Çözümü Semineri” yapıldı. Toplantıda Kocaeli Sanayi Odası Başkan Vekili Çınar Ulusoy ve Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe konuşma yaptı.

Ulusoy ve Gökçe’nin konuşmasından sonra kürsüye Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu çıktı…

 

Güzeloğlu, böyle bir seminerin Türk sanayisinin ve kalkınmasının hazırlayıcısı, sağlayıcısı ve çok önemli bir üretim merkezi olan Kocaeli’de düzenlenmesinin önemine değindi.

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasını birlikte okuyalım;

**

“Kocaeli; imalat sanayinde Türkiye’nin yaklaşık % 20’sini üreten, stratejik temel bütün sektörlerde belirleyici ve başat özelliği olan ve özellikle 2023 hedefleri stratejisinde bilgi ekonomisinde katma değeri yüksek ürün dönüşüm sürecinde öncü bir kenttir.

Ekonomik büyümesini gerçekleştirirken aslında hedeflemesi olan, bilgi ekonomisine dayalı ve bilişim teknolojisi ağırlıklı ürün dönüşümünde sahip olduğu 13 Organize Sanayi Bölgesi, 3 Teknoparkı, 2 Serbest Bölgesi, Türkiye’de en fazla Ar-Ge Merkezleri ve tüm bunların yanında da Bilişim Vadisiyle bu misyonu üstlenen bir kenttir.

Dünya bilgi ekonomisine geçtiğinde en önemli kavram bilimsel bilgidir.

Bilimsel bilgiyi üretmek ve bilimsel bilgiyi kullanarak gelişmeyi sürdürebilmek şüphesiz temel bir hedeftir. 

**

Gelişen ve farklılaşan ilişkiler hukuki itilafların çözümünde klasik devlet ve yetkili hukuk kurumları ve mahkemeleri dışında hızlı, etkin ve sonuca odaklı çözüm mekanizmalarını da gündeme getirdi.

Aslında tahkim yeni bir kavram gibi görünse de bulunan ve erişilebilen ilk belgeler açısından baktığımızda Mezopotamya’ya kadar uzanan, hakeme dayalı çözüm perspektifinde çok eskiden beri uygulanan ve var olan bir yöntemdir.

Şüphesiz bunun kurumsallaşması, yeniçağların ve çok yakın zamanların bir sonucudur. Tahkim kavramının gerekliliği açıktır.  İstanbul Tahkim Merkezinin amacı sadece Türkiye’nin ticaret ve uluslararası ilişkilerine bir çözüm merkezi olmak değildir.  İstanbul Tahkim Merkezi küresel ölçekte çözüm için başvurulan ve referans kabul edilen bir tahkim merkezi olmak zorundadır ve bunu sağlayacak bir alt yapının adıdır. Bunun olması içinde hem tanınması, hem kavranması ve sahiplenilerek, taraf ve muhataplarına sunulması gerekir. Bu buluşmalar bunu sağlayacaktır. Tahkim kavramını Baro üyeleri ile birlikte Kocaeli’mizin gündemine taşıdığı için Baro Başkanımızı tebrik ediyorum. Bu işbirliklerinin çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum.”

**

Kocaeli sanayi kenti…

Yakında liman kendi de olacak…

Emareler böyle gösteriyor… 

Kocaeli çok vergi veren, ama verdiği vergi kadar hizmet alamayan bir kent…

Sanayi kenti olan yerde bu tür seminerlerin düzenlenmesi önemli…

Fotoğraflara baktım, bu önemli seminere katılımın daha fazla olmasını beklerdim..

 

İzmit Belediyesi’nden çöplük yazıma cevap geldi

İzmit Belediyesi’nden “ Turgut Mahallesi’ni Pislik Götürüyor” başlıklı yazıma cevap geldi.  Belediyenin Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yazıda bahsi geçen alanın “ÖZEL MÜLK ALANI” olduğu ve bu nedenle de temizlenmesi konusunda herhangi bir müdahale yapılamadığı, fakat mülk sahibine gerekli uyarının yapıldığı kaydedildi.

 

Genç Girişimci Kore’ye uzandı

İzmit Belediyesi Genç Girişimciler Merkezi’nde girişimci olarak faaliyetlerine devam eden Sonbahar İlbey, işini büyütmek Güney Kore’ye gitti. Arts Kore Ürünleri firmasıyla internet üzerinden Kore ürünleri satan Sonbahar İlbey, ürün yelpazesini genişletmek ve Kore Kültürünü yerinde görmek için İzmit Belediyesi Genç Girişimciler Merkezi’nin teşvikiyle iki ay süreyle Uzakdoğu ülkesinde kaldı. Güney Kore dönüşü İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç’u ziyaret eden Sonbahar İlbey, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

 

Gölcüklü öğrencilere ücretsiz ulaşım desteği

Gölcük Belediyesi, ilçede ikamet edip İstanbul ve Bursa’da eğitim gören üniversite öğrencilerine her yıl olduğu gibi bu yılda ücretsiz ulaşım desteği veriyor. Cuma günleri Bursa'dan Uludağ Üniversitesi bahçesinden KYK önü Saat. 17.00'da, İstanbul'dan Üsküdar Belediyesi Otobüs Durağından (son durak) Saat: 17.30’da Gölcük Belediyesi Otobüsleri ile hareket edilerek öğrenciler Gölcük'e getiriliyor. Pazar günleri de, Gölcük'ten Hükümet Konağı karşısından Bursa'ya Saat: 17.00'de,İstanbul'a 15.30'da hareket edilerek tekrar öğrencilerin ücretsiz ulaşımı sağlanıyor. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, ilk öğrenci servisini uğurladı. Bu anlamda başvuru yapmak isteyenler Gölcük Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne müracaat edebilirler. Ayrıca 0 542 607 37 10 nolu telefonu arayarak isteyenler bilgi alabilirler.

 

Alevilerden Doğan’a teşekkür

İzmit Belediyesi 7 yıldır Gültepe, Tavşantepe, Balören ve Bayraktar’da bulunan cemevlerinin detaylı temizliği yapıyor. Gültepe Cemevi ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Bingöl, Balören Muhtarı Ahmet Demir ile Bayraktar Muhtarı Arif Akdeniz yapılan hizmetler  için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür ettiler.  Belediye yetkilileri, sadece cemevlerinin değil şehir merkezinde 133 cami, 66 Kur’an Kursu, köylerde 91 Cami ve 14 Kur’an Kursunun da detaylı temizliğini yaptıklarını, geçen 10 ay içinde ibadethanelerde 131 bin 244 bin  metrekare halı temizlendiğini söylediler.

 

Tarihi lokomotif yeni yerine taşındı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay güzergahında yer alan eski tren garındaki lokomotif ve vagonlar iki gün süren özel çalışma ile hiçbir zarar verilmeden kaldırıldı. Her biri onlarca ton ağırlığındaki vagonlar en ince ayrıntısına kadar hesaplanıp, ekip ve vinç yardımıyla tramvay güzergahından alındı. 1940’lı yıllarında kullanılan lokomotifin, vatandaşlara bu kez Kağıt Müzesi açık alanında sergilenmesi planlanıyor.

 

AK Kadınlar çok mutlu!

AKP Kocaeli İl Kadın Kolları, AKP Genel Merkez Kadın Kolları’nın teşkilat puanlama sitemi olan TPS’de bu ayda Türkiye 1.si oldu. Hasta ziyaretlerinden düğünlere, eğitimlerden yaşlı ziyaretlerine her türlü çalışmanın puanlandığı sistemde il kadın kolları başarılı bir çalışma ile 1. oldu. AKP Kocaeli Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, bu başarıda herkesin payının olduğunu söyledi. Türkiye genelinde ilçeler sıralamasında Gölcük, Kartepe, Dilovası, Körfez, Karamürsel’i 7’nci sırada İzmit, 8’nci sırada Başiskele takip etti. Sonuçlara bakınca Dilovası’nın ön sıralarda olması, AKP Kocaeli’nin birinci olması kadar önemli diye düşünüyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR