Sağlığınızı düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Melih Kaştı,Uluslar arası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile mücadele günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu.
Sayın Kaşti, gerçekten de çok önemli açıklamalarda bulundu…
Ben de Sayın Kaşti’nin açıklamalarını sizlerle paylaşmak istedim;
Madde kullanımı ve bağımlılığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu olup ortaya çıkardığı sonuçlar nedeniyle sadece kullanan kişiyi etkilemekle kalmayıp, başta yakın çevresi olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak yansımaktadır.
**
Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlılığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir.
**
Uyuşturucu kullanımı insan sağlığı için ciddi bir tehdittir. Ölümlerin yanı sıra, yeti yitimlerine, yaşamların dramatik bir şekilde kararmasına, bireyin ve toplumun refah düzeyinin düşmesine; madde ile ilintili suç ve kazaların, enfeksiyon hastalıklarının artmasına yol açmaktadır.
**
Madde kullanıcılarının mesleki, sosyal ve ailevi işlevlerinin bozulması, sağlık sistemini çok daha fazla kullanmaları, özellikle damar içi madde kullanıcılarda kan yoluyla bulaşan hepatit B, hepatit C ve HIV gibi hastalıkların ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılması gibi nedenlerle madde kullanımı ve bağımlılığı, yol açtığı tıbbi hastalıkların yanı sıra ülke ekonomisine önemli miktarda mali yük getirmektedir.
**
Sahip olduğumuz coğrafya ülkemizi, Afganistan kaynaklı doğal uyuşturucuların batıya, Batı Avrupa kaynaklı sentetik uyuşturucuların doğu ve güneyimizdeki ülkelere en uygun geçiş güzergahı yapmaktadır. Bunun yanında gelişen teknoloji ile maddenin taşınması, hedef kullanıcılara ulaştırılması, haberleşme, güzergah seçiminde yeni yöntemler kullanılması; uyuşturucu ile mücadeleyi zorlaştırmaktadır.
**
Uyuşturucu sorunu sadece bir ülkenin değil; dünyanın sorunudur. Bu nedenle uyuşturucunun verdiği zararların önlenmesi ve azaltılmasında, daha sağlıklı ve güvenli bir dünya inşa edilmesinde uluslararası işbirliğinin önemi büyüktür”.,..
**
Sayın Kaşti’nin açıklamasını okudunuz…
Siz siz olun, Kaşti’nin açıklamalarını kulağınıza küpe yapın…


Başkan Adnan Köşker, Pembegüllü’yü unutmadı
Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşke önceki gün Merkez mezarlığını denetledi. Mezarlıkta incelemelerde bulunan Başkan Köşker, eski başkanlardan Ahmet Pembegüllü’nün de kabrini ziyaret ederek dua etti. Köşker’e mezarlık denetiminde, belediye başkan yardımcıları Nilay Ayran ve Ahmet Kisbet’in yanı sıra birim müdürlüğü yetkilileri de eşlik etti.


Araç parkına bariyerli çözüm
İzmit Belediyesi, cadde ve sokaklarda araç parkına bariyerlerle çözüm bulmaya çalışıyor. Belediye’nin Ulaşım Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma ile yayaların kaldırımları daha verimli şekilde kullanması amaçlanıyor. Ulaşım Müdürü Ümit Fındık yaptığı açıklamada, “Yaya kaldırımlarının kullanım hakkı yayalara aittir. Buna rağmen araç sürücüleri, arabalarını yaya kaldırımlarına park ediyorlar. Buna engel olabilmek için kaldırım kenarlarına demirden bariyerler yerleştiriyoruz. Böylelikle araçların kaldırımlara park etmesinin de önüne geçilmiş olacak” dedi.


Ahmet Ark’dan örnek davranış
AKP Derince İlçe Başkanı Ahmet Ark ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte engelli vatandaşlara yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Ark önceki gün hem bedensel, hem de zihinsel engeli bulunan Ömer Faruk Kaya ve Murat Kaya’yı evlerinde ziyaret ederek tekerlekli sandalye hediye etti.


AKP’li kadınlar mevlide katıldı
AKP İl Kadın Kolları, AKP İl yöneticisi Nilüfer Saburlu bebek ziyaretinde bulundu. Kadın kolları torununa bebek mevlidi okutan Nilüfer Hanım'ı bu mutlu gününde yalnız bırakmadı.


Mahallede Gün Var!
İzmit Belediyesi’nin vatandaşlar arasındaki sosyal ilişkileri geliştirmek için başlattığı Mahallede Gün Var etkinlikleri büyük ilgi görüyor. Gündoğdu Mahalle sakinleri, Mahalle Konağı’nda düzenlenen günde bir araya geldi. Mahalle Muhtarı Çetin Ersoy’un da katıldığı güne katılan kadınlar, “Artık günlerimizi evlerde değil mahalle konağında yapıyoruz. Böylelikle çok sayıda arkadaşımızla bir araya gelme imkanı buluyoruz. Günler sayesinde komşuluk ilişkilerimiz de daha samimi hale geliyor” dediler.


GOSB başkanına ziyaret
GENÇSİAD Başkanı Muzaffer Koşan ve üyeleri Bülent Ulutuna, Cemil Berberoğlu, Mahmut Okka, GOSB Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Adil Kanıöz’ü makamlarında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Kanıöz, yeni oluşum çerçevesinde bazı çalışmalar yapılmasının gerekliliğinden bahsederek, GOSB’un Türkiye’de sanayinin kalbi olduğunu ve ülke ekonomisine büyük destek veren sanayicilere en iyi hizmeti sunmak için burada olduklarını belirtti. GENÇSİAD Başkanı Muzaffer Koşan, daha öncede Adil Kanıöz ile GOSBSİAD’da beraber görev yaptıklarını ve yeni görevinde başarılı işlerin altına imza atacağından emin olduğunu dile getirerek yeni görevinde başarılar diledi.


Başiskele’de camiler temizleniyor
Başiskele Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, yaklaşan Ramazan ayı öncesi ilçe genelinde bulunan 68 camide detaylı temizlik çalışması başlattı. Temizlik çalışmaları kapsamında; camilerdeki iç mekanlar otomatik halı yıkama makinesi ve deterjanlı suyla yıkanırken; Pencereler, kapılar, camlar ve duvarlar detaylı bir çalışmayla temizleniyor. 68 caminin genel temizliğinin Ramazan ayı öncesinde tamamlanmasını hedefleyen ekipler her gün 3 camiinin temizliğini yapıyor.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

İlk defa aya, 21.07.1969 tarihinde Neil Armstrong ayak bastı.


KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR