Derince’den “Yıldırım” geçti!

MAKALEYİ DİNLE

Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım, yeni Valiler Kararnamesi ile Kastamonu’ya vali olarak atandı…  Dün Derince Kaymakamlığı sitesine baktım…

 

Derince ile ilgili şu bilgi vardı;

Derince Cumhuriyet Dönemi'nin ortaya çıkardığı yeni bir yerleşim birimidir. 1890 yılında liman kurulması için İzmit Körfezi'nde en derin kıyısı bulunan bir yer aranır. Yetkililer en derin yer olarak bugün ki limanın bulunduğu yeri tespit ederler. Burası derinliğinden dolayı "Derince Liman" diye anılmaya başlar. Derince adını limandan almıştır. Liman inşaatında çalışmak için bölgeye gelen insanlar birer ikişer evlerini kurmaya başlarlar. Balkanlardan, Kafkaslardan ve Kırımdan göçle gelen soydaşlarımızın evlerini kurmaları üzerine gelişen köy mahalle şekline dönüştürülerek merkez ilçeye dahil edilir. Derince ilçesi; 09 Aralık 1999 gün ve 23901 sayılı Resmi gazete de yayınlanan 584 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Türk idare hayatına ilçe olarak katılmıştır.

**

Sonrasında Derince’de görev yapan kaymakamların isimlerine baktım…

Sadece Cengiz Cantürk’ün ismi vardı…

Derince Kaymakamlığını arayıp Derince’de görev yapan kaymakamların isimlerini sordum, sonra da sitede Derince’de görev yapan kaymakamlardan sadece Cengiz Cantürk’ün isminin olduğunu söyledim. Uyarım için teşekkür edip, gerekli düzeltmeyi yapacaklarını söylediler.

**

Derince’nin ilk kaymakamı Mahmut Kılıçdoğan’dır… Kendisini tanırdım. Derince’de görev yaparken 48 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti… Memleketi Malatya’da toprağa verildi… Malatya’ya gidip cenaze törenine katılmıştım…

Sonrasında Kılıçdoğan’ın yerine Uğur Aladağ ve Cengiz Cantürk kaymakamlık yaptı. Aladağ ile bir sohbetimiz olmadı, Cantürk ile bir seminere birlikte konuşmacı olarak katılmıştım. Cantürk’ten sonra Derince’ye kaymakam olarak Mesut Yıldırım atandı…

 

 

Yıldırım’ı biraz tanıyalım…

1965 yılında Uşak’ta doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Uşak il merkezinde tamamladı. A.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümünden 1985 yılında mezun oldu.  

1986 yılında Uşak Kaymakam adayı olarak göreve başladı.1987 yılında İçişleri Bakanlığınca lisan öğrenimi ve mesleki incelemeler yapmak üzere 1 yıl süreyle İngiltere’ye gönderildi.

 Yurt dışı dönüşünde atandığı Kayseri-İncesu Kaymakam Vekilliği görevinden sonra katıldığı 74. dönem Kaymakamlık Kursunu tamamlayarak 1989 yılında Kırklareli- Demirköy ilçesi Kaymakamlığına asaleten atandı. Daha sonra sırasıyla Karakoçan, Ermenek, Kaynarca, Kızıltepe, Kızılcahamam ve Salihli Kaymakamlık görevlerinde bulundu.

 2000 yılında İçişleri Bakanlığınca "Master" yapmak üzere 1 yıl süreyle İngiltere’ye gönderilen Mesut Yıldırım, Londra’da bulunan Middlesex Üniversitesinde yaptığı yüksek lisans eğitimi sonunda 09.03.2001 tarihinde “Master of Arts in Social Policy” derecesini aldı.  Bu dönemde 8 hafta süreli olarak Haringey Council, Emergency Planning Department’ında fiilen staj yaptı ve Acil Durum Planlaması ve Yönetimi üzerine tez hazırladı.

İçişleri Bakanlığı ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) işbirliğiyle uygulanan "Ülkeye Özgü Afet Yönetimi Eğitim Projesi"  kapsamında 2005 yılında dört hafta süreli Japonya’da gerçekleştirilen kursa katılarak sertifika aldı.

 2011 yılında atandığı İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevinde 1 yıl çalışmayı müteakip ilçemize atanan Mesut Yıldırım 09.09.2012 tarihinden beri Derince Kaymakamı olarak görev yapmakta. Yayımlanmış bir makale ve bir çeviri kitabı bulunmakta.

**

Sayın Yıldırım’ın özgeçmişini okudunuz…

Yıldırım, doğduğum ilçede de kaymakamlık yapmış…

Aslında, kendisiyle oturup sohbet etmek isterdim, ama nasıp olmadı.  

Kaymakam Yıldırım, yeni Valiler Kararnamesi ile Kastamonu’ya vali olarak atandı…

Derince’de görev yapan bir kaymakamın, başka bir ile vali olarak atanması beni gururlandırdı.

**

Yeni Vali Mesut Yıldırım, önceki gün beni aradı… Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz haftalarda Çınarlıdere Piknik Alanı’nda HDP’liler ile bir sorun yaşamıştım… HDP’liler piknik alanına ses düzeni kurmak istiyorlardı, Jandarma buna engel olmuştu. Jandarma, “HDP’lilere piknik yapabilirsiniz, ama ses düzenine izin vermiyoruz” demişlerdi. HDP’liler, ses düzeninin izin verilmemesiyle ilgili Valiliği suçlamışlardı. Sonrasında Derince Kaymakamlığı yazılı bir açıklama yaparak, Kaymakamlık olarak buna izin vermediklerini ifade etmişlerdi. Ben da Kaymakamlığı bu açıklamasını köşemde yayınlamıştım…

**

Kısa bir hatırlatmada bulunduktan sonra gelelim yeni Vali Mesut Yıldırım ile telefon görüşmemize… Yıldırım, “Mesut Bey, aslında sizi geçen hafta arayacaktım. Ama birçok işler çıktı. Valiler kararnamesiyle Kastamonu’ya Vali olarak atandım. Gitmeden önce sizi aramak istedim. Dürüst ve tarafsız gazeteciliğinizden dolayı sizi kutluyorum. Gönderdiğimiz açıklamayı aynen yayınladınız. Bu da sizin kimseye karşı art niyetli olmadığınızı gösteriyor. Çizginizi değiştirmeyin” dedi. Ben de kendisine “sözlerinizle beni onara ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu mesleği yaptığım süre içinde tarafsız kalmaya her zaman devam edeceğim ” deyip, kendisine yeni görevinde başarılar diledim.  

**

Yıldırım ile sohbet etme imkanımız olmadı… Kendisiyle birkaç kez haber veya bilgi alma amacıyla telefonla görüştüm. Yıldırım, konulara duyarlı birisiydi. Gerekli konularda gerekli açıklamaları yapar, bizleri bilgilendirirdi.

09 Eylül 2012 tarihinden beri Derince Kaymakamlığı görevini yürüten Yıldırım, veda turlarına başladı… Önceki gün Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu ziyaret etti… Daha önce Güzeloğlu ile kaymakam olarak birçok kez toplantılara katıldı… Artık bir vali olarak Güzeloğlu’nun karşısındaydı…

Sayın Yıldırım’a yeni görevinde başarılar diliyorum. 

 

 

 

İşadamı Mehmet Başol’un  restoranı bugün açılıyor

MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Başol, “Başol Çiftliği’nden masanıza diyerek” et restoranı açtı. Et restoranının resmi açılışı bugün saat 15.00’te Sanayi Mahallesi Ömer Türkçakal Bulvarı Meşale Sok. No : 5 İzmit  adresinde yapılacak. Yeni işyerinin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyoruz.

 

 

Fenerbahçe, Cihan  Hastanesi ile anlaştı


Kocaeli Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Dr Abdulkadir Erbağcı ile Özel Cihan
Hastanesi Kurumsal İletişim Müdürü Gökhan Tanrıverdi geçen yıldan beri devam
eden protokollerini karşılıklı iyi niyet ve memnuniyetten dolayı 2018’e
kadar uzattı. Hem derneğe, hem de hastaneye hayırlı, uğurlu olsun.

 

 

 

 

İş Bankası’dan  Altın Buluşmaları

İş Bankası, altın yatırımına güvenle devam etmek isteyenler için 2012 yılından beri şubelerinde Altın Buluşmaları düzenliyor. Altın günleri dün İzmit’te, bugün de Değirmendere şubelerinde düzenlenecek Altın Buluşmaları ile yatırımcılar fiziki olarak sakladıkları altınlarını İş Bankası şubelerine getirerek, Altın Mevduat hesaplarına aktarabilecekler. Böylece çalınma ve kaybolma riski olmadan yatırımlarına devam edebilecekler. Türkiye genelinde devam eden Altın Buluşmaları’nın güncel takvimi her ay İş Bankası’nın isbank.com.tr adresinde yayınlanıyor.

 

 

Aykuş’tan ‘yaza  merhaba’ eğlencesi

Kandıra Belediyesi Basın Yayın personeli Aykut Aykuş, her yıl geleneksel olarak düzenlediği ‘Yaza Merhaba’ eğlencesinin bu yıl üçüncüsü gerçekleştirecek. Bu akşam saat 20.00’de Araman Küçükhasanlı Mahallesi’nde gerçekleşecek olan eğlencede, sürpriz sanatçılar sahne alacak. Ayrıca yapılan çekilişle davetlilere altın ve sürpriz hediyeler dağıtılacak. Aykuş, ücretsiz olan eğlence programında katılımcılara çeşitli sürprizler olacağını söyleyerek, tüm Kandıra halkını davet ediyor.

 

Aykut AKKUŞ

 

 

 

Evlilik Okulu’na Ramazan tatili

İzmit Belediyesi tarafından kurulan ve Şubat 2015’den beri faaliyette olan Evlilik Okulu’nda eğitimlere Ramazan ayı boyunca ara verileceği açıklandı. Evlilik Okulu’nda geçen 5 ay içinde 241 çiftin eğitim aldığını söyleyen yetkililer, “Evlilik Okulu’nda Ramazan ayı boyunca eğitim yapılmayacak. Evlendirme memurluğumuza evlenmek için başvuran çiftlerin gittiği evlilik okulu, Ramazan Bayramı sonrası normal eğitimlerine devam edecektir” dediler.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR