Ne olacak bu otopark sorunu?

MAKALEYİ DİNLE

İzmit şehir içinde paralı otoparkı işleten Musanpark ile Belde A.Ş. arasındaki sözleşme 20 Aralık’ta sona eriyor…
Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu, “Firma ile sözleşme tarihi sona erdiğinde paralı otopark uygulamasını kaldıracaklarını” söylemişti.
Geçtiğimiz günlerde Belde A.Ş. Genel Müdürü Sayın Kemal Yazıcı ile görüştüm.
Şehir içindeki otoparklarla ilgili düşüncelerini sorduğumda, “henüz net bir projenin olmadığını” söyledi.
Musanpark’ın opsiyonlu olarak bir yıllık sözleşme hakkı daha var.
Büyükşehir bu opsiyon kullanılır mı, kullanılmaz mı? Şimdilik bilinmiyor.
***
Paralı otopark olayı şu sıralar yeniden gündeme geldi.
CHP Grup Başkan Vekili Av.Fahri Örengül, yazılı bir açıklamada bulundu.
Bu açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum;
Yıllardan bu yana Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içinde paralı otopark uygulaması yaptığını ve bu şekilde şehir içinde çağdaş kent görünümüne yakışmayan durumların oluştuğunu biliyoruz. 05.11.2011 tarihli yerel gazetelerde şehir merkezinde sadece Hürriyet Caddesi ile Alemdar Caddesi’nde park yasağı uygulaması yapılacağı bildirilmiştir. Bu uygulama yerindedir. Ancak şehir merkezinde yaşanan trafik keşmekeşliğinin giderilmesi açısından yetersizdir. Bilindiği gibi kent merkezinde kanunsuz ve yakışıksız bir paralı otopark uygulaması vardır ve bu uygulamanın hızla ortadan kaldırılması gerekir. Bu amaçla başından beri Kocaeli Büyükşehir CHP Grubu olarak paralı otopark ihalelerine karşı çıkılmış, paralı otoparkın kanunsuz ve haksız rant temini olduğu söylenmiş, ancak maalesef Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iktidar gücünü kullanarak taleplerimizi reddetmiştir. Bu nedenle 08.06.2011 tarih ve 10693 sayılı dilekçemiz Büyükşehir Belediye Başkanlığına sunulmuş, talep reddedildiği için konu ile ilgili Kocaeli 2. İdare Mahkemesinin 2011/817 Esas sayılı dosyası ile paralı otopark uygulamasını mahkeme kararı ile iptali istenmiştir. Yine ekte sunulan 05.10.2011 tarihli dilekçe ile bu konuda yürütmeyi durdurma talebimiz Sakarya Bölge İdare Mahkemesine gönderilmiştir.
Bu uygulama;
• İmar Kanunu 37. maddesi, 3. maddesi yönetmeliğin 21. maddesi otopark yönetmeliğinin 4-6 ve 9. maddeleri nedeni ile kanunsuzdur.
• Belediyenin yaptığı iş bu uygulama ile belediyecilik hizmeti değil adeta birilerine rant temin etmektedir.
• Anlaşıldığı kadarı ile iktidar gücünü kullanarak muhalefeti dinlemeyen belediye yetkilileri valinin talebini yerine getirmek zorunda kalmışlardır.
• Kocaeli - İzmit halkı bu paralı otopark uygulamasının şehir merkezinden komple kaldırılmasının, şehir merkezinin trafik keşmekeşliğinden kurtarılmasının, belediye hizmetlerinin trafik ve ulaşım konusunda yerine getirilmesini beklemektedir.
• Görüldüğü kadarıyla belediye eksiklikleri artık valilik tarafından görülmekte ve tamamlanmaktadır.
• Bu durum belediye yönetiminin yetersizliğinin yavaş yavaş Valilik ve Kocaeli karayolları tarafından da anlaşılmaya başlandığını göstermektedir.
Yukarıda belirttiğimiz gibi kısmi uygulama yetersizdir. Bütün şehir için bu anlamsız paralı otopark uygulamasından kurtarılması gerekir. Vatandaştan otopark parası alınması kanunsuzdur, haksızlıktır tümüyle bu haksızlıkların giderilmesini talep etmekteyiz…
***
Av. Örengül’ün açıklaması böyle…
Yukarıda ifade ettiğim gibi şehir içi paralı otoparklarını işleten Musanpark ile Belde A.Ş. arasında sözleşme Aralık ayının sonunda sona eriyor…
Kısa bir zaman dilimi kalmasına rağmen, Büyükşehir konuyla ilgili “net bir açıklamada” bulunmadı…
Büyükşehir’den bir açıklama bekliyoruz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR