Bahçeli’den terör operasyonlarına destek…

MAKALEYİ DİNLE

Siyaset gerçekten çok farklı bir konu.

Öyle her babayiğidin altından kalkabileceği bir durum değil.

Bu günkü siyasi mecrada bir partinin liderlik koltuğunda bulunmak ise çok ayrı bir durumdur.

Mevcut gelinen konuda liderlikleri tartışılan iki tane isim var.

Biri Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu…

Diğeri ise; Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli…

Her ikisi de ne yüzde 100 başarılı, ne de yüzde 100 başarısız…

Kılıçdaroğlu da sıkıntıda elbette. Ancak Devlet Bahçeli, daha bir topun ağzında.

7 Haziran seçimlerinin ardından ortaya konulan siyasi performansı, partisinin meclis aritmetiğinde HDP’nin bile gerisine düşmesi nedeniyle Bahçeli bugün sorgulanır oldu.

Partisindeki milliyetçiler HDP meselesinden, AK Parti yönetiminin ülke üzerinde zafiyete uğramasını bekleyenler de CHP ve HDP destekli hükümette yer almadıklarından dolayı kendisine kızgın ve öfkeliler.

Fakat kim ne düşünürse düşünsün, Bahçeli’nin HDP ile aynı noktaya kanalize olmayacağı en başından beri belliydi. Bunun aksini düşünmek ve MHP’den 18 Nisan seçimlerinden sonra yaptığı hatayı tekrarlamasını beklemek biraz hayalcilikti…

Üstelik adına sadece, “Milliyetçisi teröristi bir olup AK Parti’den hesap soracağız” diyerek hareket edilmiş olsaydı bu meselenin sonunun nerelere gideceğini açıkçası kimse kestiremezdi…

O yüzden MHP’nin 7 Haziran sonrasındaki AK Parti dışındaki koalisyon mantığına hayır demesinin ‘Hayırlı’ bir durum olduğu kanaatindeyim.

Ancak gelin görün ki, 1 Kasım seçimleri de ortaya koymuştur ki, MHP’de yetersiz bir yönetim biçimi var. Bunun ucu ise dolaylı olsa da Bahçeli’ye kadar gidiyor. Şayet karşısında o kadar imza veriliyor ve kurultay talep ediliyorsa ortada dikkat çekilmek istenen bir başarısızlık vardır demektir.

Bahçeli dönemindeki MHP’nin sebebi çözülemeyen en sıkıntılı durumu hedefsizlikti. Zira seçim meydanlarında ‘İktidar’ naraları atılırken, seçim akşamı ‘Ana muhalefet oluruz’ mantığına dönmek sadece hedefsizlik kelimesi ile açıklanabilir.

Ve Bahçeli, bugün sadece bu meseleden ötürü sorgulanır durumdadır.

xxx

Yapılan 7 Haziran seçimleri sonrasında başlayan terör operasyonları mutlaka seçim meydanlarına yansıdı, 1 Kasım’da AK Parti yeniden tek başına iktidar oldu.

Fakat burada muhalefete şöyle okkalısından bir dikkat çekmek lazım. Türkiye sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Bu zamanda şayet muhalefet ve iktidar askerinin, ordusunun yanında yer almaz ise mevcut sıkıntı daha da büyür.

Haliyle burada yapılan terör operasyonlarına destek olmamak askerin ve ordunun yanında durmamak anlamına gelir.

Bu anlamda Devlet Bahçeli’nin ülkenin bu sorunlu döneminde hükümete yönelik verdiği, “Sonucu ne olursa olsun, terörün kökü kazınana kadar operasyonlara devam edilmelidir. Milliyetçi Hareket bu konuda desteğe hazırdır” şeklindeki sözleri açıkçası muhalefetin durumu adına ümit vericidir.

HDP’den zaten böyle bir tavır beklenemez.

Ancak CHP de bir yerden sonra ‘Hendek kazan arkadaşlar’ mantığından, ‘Hendekçilere karşı ülkeyi savunan asker’ kıvamına gelmek durumundadır.

Aksi halde CHP’nin siyasi manevra alanı giderek daralacaktır.

Bu güne kadar birçok kere liderliğinin tartışıldığını söyleyerek eleştirilerde bulunduğum Bahçeli’nin bu son çıkışı, partisi içindeki muhalif ülkücülerin de ruhunu okşamış, ivme kazanılabileceği konusunda ümit vermiştir.

Zira şurası nettir ki, bugün teröre karşı yapılan operasyonlara destek vermek, iktidara destek vermek anlamında değildir. Ordunun, askerin yanında yer almaktır.

Bu hassas dengeyi iyi gözetmeyenler de siyasi arenada çok ağır bir bedel ödemek zorunda kalabilirler…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR