DSİ ve ölü balıklar

MAKALEYİ DİNLE

Tarihi ipek yolu üzerindeki Kızderbent, su konusunda dertli mi dertli..
Bayramda yine musluklarından çamurlu su aktığını pis ve kokan su ile abdest alıp bayram namazına gittiklerini belirterek dertlerine çare aradılar.
Kendilerine daha önceki aktardıkları sorunla ilgili Karamürsel Sağlık Gurup Başkanlığı ve İSU Şube Müdürlüğünün Kızderbent’ten aldıkları su örneklerini tahlil ettirdiklerini ve tahlil sonuçlarında Kızderbent suyunda her hangi bir kirlenme ve kokuya rastlanmadığı şekilde rapor verildiğini ve raporların bir suretinin de elimde olduğunu söyledim.
İSU Karamürsel Şube Müdürü Sabri Öztürk, Kızderbentlilerin şikayetlerini yerinde incelemiş Kızderbent mahallesine verilen su hattında, müteahhitin yaptığı çalışma sırasında patlattığı 50 metrelik alanı çelik boru ile onardıklarını, o onarma sırasında çamurlu su akmış olabileceğini, ifade etti.
Evliya Çelebinin seyehatnamesinde konakladığı yerlerden olan Kızderbent halkı nedense su konusunda “mahalle” olmasına rağmen köylerdeki hizmetten mahrum.
Kızderbent halkı su konusunda psikolojik olarak rahatsız.
Mahalleye içme suyu halen İznik’e bağlı BAYINDIR (eski ismi Kokarca) köyünden verilmekte..
Ancak,verilen su yetmediği için özellikle yaz aylarında,Yalakderesi üzerinde Valide köprü mevkiinde bulunan kuyudan Kızderbente takviye olarak su basılıyor.
Şu anda kuyunun içinde Kızderbente basılacak su yok.
Ancak, Kızderbent mahallesindeki vatandaşlar, bayram olmasına rağmen musluklarından Çamurlu ve kokan su aktığını ısrarla söylüyor,İSU’yu suçluyor.
Hani yiğidi öldür ama hakkını yeme diyen, ata sözümüzü inkar etmeyelim.
İSU’nun bu konuda suçlanması doğru değil..
Gerek İSU Karamürsel Şube Müdürü gerekse Karamürsel Sağlık Gurup Başkanı Kızderbentlilerin şikayetleri ile anında ilgilenip gerekeni acil olarak yaptı.
Kızderbentlilerin esas şikayetçi olacakları kurum İSU değil, DSİ’dir!
DSİ’nin Kızderbente komşu ( eski ismi Kürt köyü)ÇAMDİBİ köyünde bir göleti var.
Gölet DSİ tarafından bir Kooperatife “Alabalık” üretimi için kiraya verilmiş.
Her nedense gölette üretilen Alabalıklar ölmüş.Üreticiler, gölette havuzlar içinde ölen Alabalıkların ölülerini,göletin kapaklarını açarak Yalakderesine dökmüş.
Gölette ölen balıkların Kooperatif üreticileri tarafından bir çukur kazılarak imha edilesi gerekirken dereye dökülmesi ve alabalık leşlerinin Kızderbente su basan kuyuya kadar ulaşması, etrafa koku yayması Kızderbent halkında haklı olarak musluklarından akan suyun pis kokusunun dereye atılan alabalık ölülerinden kaynaklandığı kanısını yaratmış.
İSU Karamürsel şubesi Valideköprü mevkindeki su deposunu olaydan sonra temizlemiş hatta kuyunu n etrafına filitre görevi için çakıl yığmış.
Çamdibi göletinden atılan Alabalık ölülerinin leş kokuları hali ile kuyuya siniyor.
Burada suçlanması gereken Çamdibindeki göleti Alabalık üretimi için kiralayan DSİ’nin kiralama koşullarına uymayan Alabalık üreticileri ve onların faaliyetini denetlemeyen DSİ’dir.
Karamürselin Kızderbent mahallesi sakinleri her gün su sıkıntısından dert yanarken, Kocaeli Büyükehir Belediyesi basına , inadına yapar gibi Karamürselin köylerine arıtma tesisler kurduğunu su probleminin olmadığını haber bülteni ile duyuruyor..
Köyler tabi önemli amma , ilçenin mahallesi susuzluktan şikayet ederken köylere yatırım reklamı tabi ki eleştiri alıyor.
Karamürselin tarihi mahallesi Kızderbent’in su korkusunu üzerinden atabilmesi için mahalleye su basılan kuyunun bulunduğu dereye DSİ’nin Çamdibindeki göletinden Alabalık ölülerinin atılmasını önlemesi göletin denetimini yapması ama mutlaka yapması gerekir.
DSİ’nin bırakın göletten balık ölülerini çevreye atılmasına göletin 300 metre yakınına sulu tarım yapılmasına izin vermesi yasa gereği yasaklanmışken bırakın 300 metreyi Çamdibindeki göletin içinde sebze meyve tarlaları yeşermiş.
DSİ’nin, Barajlardaki uygulamalarının ne kadar katı olduğu malum.
Amma, DSİ Çamdibindeki göletinde bu katılık görülmediği gibi DSİ bu göleti unutmuş, kaderine terk
etmiş görünüyor.
Kızderbentlilerin ikide bir İSU’yu suçlamayı bırakması esas suçlu DSİ’nin kapısını aşındırması gerekiyor.
Tabi ilgili kuruluşlar birilerinin ticari menfaatini Kızderbent halkından daha üstün tutmazsa!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR