“Büyük abi”, Kırım için ne yapabilir?

MAKALEYİ DİNLE

 

                                             

Dünden devam…

Kırım’ın “büyük abi”si Türkiye.

Türkiye, Kırım için ne yapabilir?

Önce Kırım’ın beklentisinin ne olduğuna bakalım.

Kırım Türklerinin lideri Mustafa Cemil Kırımoğlu, gelinen noktada istekleri şöyle sıralıyor:

*Demokrasi.

*Hukuk devleti.

*Bireysel özgürlük.

*Avrupa Birliği üyeliği perspektifi sahibi bir ülke.

*Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması.

*Rusya’nın Kırım’ı işgalinin önlenmesi.

Kırım’da yaşayan 300 bin Tatar Türkünün istekleri böyle!

Bu arada Kırım Tatarları Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Aracı’nın soruna bakış açısını da yansıtayım.

Şunları söylüyor İbrahim Aracı:

“Rusların derdi baskılarını artırarak Tatarların ülkeyi terk etmelerini sağlamak. Bu şekilde referandumda oy kullanmalarını önlemek istiyor. Tatar çocukları ve kızları, Ruslar tarafından tehdit ediliyor.

Ülkenin yüzde 60’lık bir kısmı Rus… Onlar Rusya’ya güveniyor. Biz de ülkemize güvenmek istiyoruz.

Kırımlılar, Çanakkale savaşında bu ülkeyi yalnız bırakmadı. Canları pahasına bu toprakların korunabilmesi için mücadele verdi, şehit düştü. Şimdi benzer bir sorunu Kırım Tatarları yaşıyor. Şimdi sıra Türkiye’de… Bu ülke Çanakkale’deki mücadelesinde kendilerini yalnız bırakmayan soydaşlarının çocuklarını, torunlarını bu zor günde bir başına bırakmamalı.

Kırım olayı siyaset üstü ya da siyasetin şemsiyesi altında çözülebilecek bir konu. Şimdiye kadar bin 700’ün üzerinde çocuğumuzu Kırım’da sünnet ettirdik. Bu çocukların aileleri ile hala irtibat halindeyiz. Bu yüzden sıkıntıların ne kadar büyük boyutta olduğunu biliyoruz.

Kırım’daki soydaşlarımız yaşananlarla ilgili Türkiye’den mantıklı, yalnız olmadıklarını gösterecek, yüreklere su serpecek bir açıklama bekliyor. Buradaki soydaşlarımıza moral lazım!

Şayet oradaki insanlar bu ülke için önemliyse bunu hissettirmeliyiz. Sıkıntılar büyür ve birkaç kötü olay yaşanırsa bu ülkede bulunan herkes bunun vicdan azabını yaşar.

Valimiz öncülüğünde Somali için bir yemek düzenlenmişti. Burada iş adamlarından bölgeye maddi yardım yapmaları tavsiye edilmişti. Şimdi de böyle bir çalışma yapılsın. Fakat Kırım’daki soydaşlarımız nakit yardım istemiyor. İnsanlar Türkiye’den ümit veren bir söz bekliyorlar. Yalnız olmadıklarını hissetmek istiyorlar.

Bizim gayemiz Kırım’ın geleceği adına genç neslimizi koruyabilmek. Buna sahip çıkmalıyız. Gençlerimizi kaybetmemeliyiz.

Cuma günü (bugün) düzenlenecek yürüyüşümüze tüm Kocaeli halkını bekliyorum. Kırım’daki soydaşlarımızın yalnız olmadığını göstermek için halkımızı yürüyüşe bekliyoruz. Kırımlılar için Türkiye çok özel bir yer. Çanakkale’yi, burada yapılan saldırıyı birlik ve beraberlik içinde nasıl göğüslediğimizi hatırlayalım.”

 

 

Kırım için ne yapılabilir?

                                               *********

Mustafa Cemil Kırımoğlu’nun ve İbrahim Aracı’nın Kırım sorununun çözümüyle ilgili görüşleri böyle.

Bu çerçevede, Türkiye, sorunun çözümüne nasıl katkıda bulunabilir?

Türkiye diyorum, Türkiye derken de sadece “devlet”i kastetmiyorum.

“Sivil toplum kuruluşları”nı da işin içine katıyorum.

Çünkü devletin bir şey yapacağını, daha doğrusu “yapabileceğini” sanmıyorum.

İki nedenle kuşkularım var…

BİR: Kırım’da yaşayanlar, Türk soyundan… Siz, iktidarın özellikle “Türkler” için kılını kıpırdattığını gördünüz, duydunuz mu? Kırım sorunu başladı, Başbakan Erdoğan ağzını açıp tek kelime söyledi mi?

İKİ: İktidar, şimdiye kadar yurt dışındaki soydaşlarımız için hangi soruna el attı da çözdü? Burnunu soktuğu her konuda sorun daha da büyüdü.

Bu nedenle, Kırım’daki soydaşlarımızın sorunlarının çözümü sivil toplum kuruluşlarına kalıyor.

Sorunu şöyle ele almalıyız!

Gerçekçi olmalıyız…

*Kırım, Rusya tarafından işgal edildi ve Rusya yanlısı bir yönetim oluşturuldu. Kırım Parlamentosu dün toplandı ve oybirliğiyle “Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olması yönünde” karar aldı. 30 Mart’taki referandum 16 Mart’a çekildi. Referandumda, “Kırım’ın Rusya Federasyonu’na katılmasından yana mısınız?” diye sorulacak. Sandıktan yüzde bir milyon “evet” çıkacak. Çünkü Kırım nüfusunun yüzde 60’ı Rus, sadece yüzde 12’si Türk kökenli. Geri kalanı da değişik uluslardan…

*Gerçek bu olduğuna göre, bu saatten sonra önemli olan, Kırım’daki Türklerin Rus yönetimi altında güvenli ve uyumlu yaşaması… Bireysel haklarını ve kültürlerini koruyabilmeleri… Bu temin edilmeli!

*Yeni yönetim altında sıkıntı çekerler deyip, onların Türkiye’ye göç etmelerine izin vermek, Kırım’daki Türklere yapılabilecek en büyük kötülük olur. Böyle bir karar, Rusya’nın ekmeğine de yağ sürer.

*Kırım’daki Türkler, bulunduğu topraklarda mutlu edilmeli. Sorunları olduğunda, Türkiye’den giderilmeli. Bu görevi de sivil toplum kuruluşları üstlenmeli. Hükümetten bu konuda destek bekleyen, havasını alır. Onlar kendi derdinde… Sağlarına sollarına bakacak halleri yok!  

Gelişmeler oldukça, Kırım’la ilgili yazmaya devam edeceğim.

 

 

Haydi yürüyüşe!

                                               *********

Bugün saat 17. 30’da Kırım Türklerine destek yürüyüşü var.

Bu yürüyüş çok önemli!

Kocaeli halkının, Kırım’daki soydaşlarımız konusunda ne kadar duyarlı olduğunu göstermek yönünden önemli…

Bugün saat 17. 00’de Merkez Bankası önünde yürüyüş için buluşalım!

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR