Mollarecep, AYM’nin kararından memnun!

MAKALEYİ DİNLE

AKP Hükümeti, dershaneleri kapatma kararı almıştı…

Gülen Cemaati buna karşı çıktı…

AKP Hükümeti ve Gülen Cemaati kılıçları çekti…

Dershanelerin kapanması kararı alındı, sonrasında 17 Aralık-25 Aralık süreçleri yaşandı…

CHP, dershanelerin kapanma kararını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı…

Anayasa Mahkemesi de dershanelerin kapatılması kararını iptal etti…

Yani dershaneler 1 Eylül’den itibaren de açık kalacak…

***

Dershanelerin varlığı hep tartışıldı…

Kimisi faydalı, kimisi faydasız olduğu görüşünde…

Kimisi zenginler çocuğunu dershanelere gönderiyor. Kimisi gönderemiyor…

Babası fakirse, çocuğunu dershaneye gönderemiyorsa, çocuğu üniversiteyi kazanamıyorsa, çocuk babasına “beni dershaneye gönderseydin, üniversiteyi kazanırdım” mazeretine sığınıyor… Yani anlayacağınız, bu dershane tartışması hep sürecek…

***

Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerin kapanması kararını iptal ettikten sonra her kesimden farklı açıklamalar geliyor… Aktif Eğitimciler Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Mahmut Mollarecep de konuyla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

***

Birlikte okuyalım; Anayasa Mahkemesi (AYM) bu kararla siyasi baskılar yerine hukukun ve kamu vicdanının sesine kulak vererek yarınlarımıza ipotek konulmasına izin vermemiştir. Milyonlarca gencimizin gelecek planlarına yapılan hukuksuz ve keyfi müdahalelere geçit vermemiştir. Aynı zamanda AYM bu kararıyla örgün eğitime dair görevlerini yerine getirmekte zorlanan devlet okullarını KORSAN DERSHANECİLİK yapmaktan kurtarmıştır. Ayrıca yüksek mahkeme aynı kanunun okul yöneticileriyle ilgili liyakat esaslı atama sistemini yok eden maddelerini de iptal etmiştir. AYM Bakanlığın A’dan Z’ye siyasallaştırılmasını engellemiştir. Devlete ait makam ve mevkilere siyasi/sendikal vb. subjektif referanslarla atama yapılmasını hukuki bulmamıştır.”

***

Mollarecep’in açıklaması böyle… Anlaşılan bu dershane tartışması daha uzun süre devam edecek… Ama kesin bir şey var, o da dershaneler faaliyetlerine devam edecek.

***

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR