Stalin’in tavuğu gibi yönetilmek!

MAKALEYİ DİNLE

Demokrat Parti eski Merkez İlçe Başkanı Diş Hekimi Mehmet Kılıç, DP İzmit İlçe Başkanı Osman Akkenar’ı ziyaretinde AKP hükümetini eleştirdi.
Kılıç, Türkiye’nin şu günlerde Stalin’in tavuğu misali yönetildiğini söyledi…
İnternetten “Stalin’in tavuğu” gibi yönetilmenin nasıl olduğunu buldum.
Sizlerle paylaşmak istedim;
Stalin çalışma odasına yakın dostlarını toplamış sohbet ediyordu.
Votka şişelerinin biri gidip, diğeri geliyordu.
Kafalar iyice dumanlanmıştı. Stalin kan çanağına dönmüş gözlerini etrafında dalkavukluk yarışına girmiş adamlarına çevirerek sordu:
“Saçını ihtilalde, halk içinde, devlet yönetiminde, bürokraside ağartmış dostlarım…
Söyleyin bakalım halkın yönetime baş eğmesi, kayıtsız şartsız itaat etmesi için yöneticiler ne yapmalı, nasıl davranmalıdır?”
Her dumanlı kafadan bir ses çıktı.
Kimisi adaletten, haktan söz etti…
Kimisi demokrasiden…
Kimisi sürgünden, sehpadan, hapisten…
Stalin, beğenmedi adamlarının izahatlarını…
Bir kadeh daha votka çekerek şöyle dedi:
“Yönetimi eline geçiren hükümdar en yücedir! Halkın karşınızda baş eğip durması için ne yapmanız gerektiğini durun da şu beyinsiz kafalarınıza çivi gibi çakayım…”
Hemen hizmetçileri çağırıp emretti.
“Çabuk bana bir tavuk getirin…”
Aceleyle bir tavuk kapıp getirdi adamları…
Stalin, kafaları iyice dumanlanmış adamlarının gözleri önünde başladı canlı canlı tüylerini yolmaya tavuğun. Bütün tüyleri yolunup cascavlak kalan tavuğu odanın ortasına salıverdi, lider…
“Şimdi izleyin bakalım nereye gidecek bu şaşkın tavuk…”
Zavallı tavuk bu azaptan kaçıp kurtulayım diye aralık kapıdan dışarı canını atayım diyor, soğuktan tir tir titriyor…
Masaların altına giriyor, köşeli masa ayakları canını yakıyor…
Duvar diplerine koşuyor teleksiz, tüysüz kanatları yara bere içinde kalıyor… Şömineye yaklaşıyor tüysüz derisi kavruluyor…
Çaresiz, tüylerini yolan Stalin’in bacakları arasına saklanıp, sığınıyor…
O zaman Stalin, cebinden bir avuç yem çıkarıp önüne tane tane atıveriyor yolunmuş tavuğun…
Yemlenen tavuk, Stalin nereye yönelse peşinden koşuveriyor...
Ağızları bir karış açık kalan dostlarına bakıp, şöyle diyor Stalin:
-Gördünüz mü, halk dediğiniz topluluk bu tavuk gibidir. Tüylerini yolup al ve serbest bırak…
O zaman yönetmek kolay olur…
Stalin’in sofra dostları hayretler içinde kalıp:
“Vay anasını birader, adamdaki akıla bak, diye başlarını salladılar…”
İşte Stalin’in tavuk hikayesi böyle.
İçinde bulunduğumuz durumu bir analiz edip, bir de siz yorum yapın.
Gerçekten de Stalin’in tavuğu gibi mi yönetiliyoruz?


Derince’de Okutan Anneler Derneği kuruldu
İlimizde yüzlerce dernek var.
Kimisi tabela derneği…
Kimisi, belli menfaatler için,
Kimisi gelenek ve göreneklerini idame etmek için,
Kimisi de örnek çalışmalar yapmak için kuruldu.
Örnek çalışma için kurulan derneklerden biri de Derince’de kuruldu…
Derince’de önceki hafta “Okutan Anneler Derneği” adında bir dernek kuruldu.
Türkiye’de Ankara Nallıhan’dan sonra ikinci dernek Derince’de faaliyette…
Derneğin amacı, öğrencilere burs vermek.
Derneğin başkanı Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’ın eşi Nihal Alemdar.
Dernek, kurucu yönetim kurulunu belirleyip, Dernekler Masası’na başvurmuş.
Şimdi, dernek için bina arıyorlar.
Dernek, bir hafta önce kurulmasına rağmen şimdiden 7 öğrenciye bur s veriyor.
Derneğe üyelik aidatı ayda 10 lira. Her anne, derneğe ayda sadece 10 lira bağış yaparak öğrencilere burs verilmesini sağlıyor. 10 lira deyip geçmeyin, “Damlaya damlaya göl olur” sözünü unutmayın. Derneğe üye olan anneler, derneğe 10 yeni üye kazandırıyor. Yani anlayacağınız, bu dernek kısa bir zaman içinde yüzlerce anneye ulaşacak ve yüzlerce öğrenciye burs verme imkanına kavuşacak.
Dernek, yeni binasına taşındıktan sonra kermesler düzenleyecek. Her anne, yaptığı ürünü kermeste satacak. Kermeste satılan el emeği, göz nuru ürünlerden elde edilecek gelir derneğe bağışlanacak. Gerçekten de örnek bir çalışma. Ayda 10 lira verebilen her anne bu derneğe üye olmalı. Derneğin kurucusu olan Nihal Hanım’ı ve bu derneğin yönetim kurulu üyelerini şimdiden kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.


MHP’li Yaylak’ın AKP açılımı!
MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, önceki gün çeşitli açıklamalarda bulundu.
Hem partisini, hem partide makam sahibi olmayı, hem delegasyonu etkilemeye çalışanları, hem de AKP’yi eleştirdi.
Yalak, AKP’yi üç gruba ayırdı.
1- AKP’de siyaset yapıp kasasını dolduranlar ve kenara çekilenler.
2- Şu anda siyaset yapıp kasasını doldurmaya devam edenler.
3- Kasasını doldurmak için sırasını bekleyenler…
İlginç bir açıklama…
AKP’li iseniz, siz hangi sınıfa giriyorsunuz?


Sokak hayvanları unutulmamalı!
“Hayvanları sevmeyen, insanları sevemez” diye bir söz vardır. Hayvanlara her zaman yardımcı olmalıyız. AKP’li belediyeler hayvanlara bakım konusunda başarılı çalışmalara imza atıyor. Büyükşehir Belediyesi, son yılların en soğuk kışının yaşandığı bu günlerde sokak hayvanlarının gıda ihtiyacını karşılamak için şehrin belli noktalarında besleme çalışmaları yapıyor. Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürlüğü ile beraber gönüllü hayvan bakıcılığı kartına sahibi hayvan sever görevlisi Ziya Yiğitalp’ın da katıldığı çalışma ile sokak hayvanlarının ağır kış şartlarından etkilenmemesi sağlandı. Özellikle sokak hayvanlarının toplandığı Ketenciler Barajı, Umuttepe, Sanayi Bölgesi, Uzuntarla Kent Ormanı gibi noktalarda sokak hayvanlarına mama verildi. Kedi ve köpekler, verilen kuru mamalar ile olumsuz hava şartlarında aç kalmalarının önüne geçildi. Bu çalışmadan dolayı Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyoruz…


Muhasebecilerden açıklama!
Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası önceki gün bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle; 14.02.2012 tarihli gazetelerde yer aldığı şekliyle Kocaeli’de yürütülen KCK operasyonları kapsamında Gebze Çayırova’da faaliyet gösteren S.Ö. ve ya Ö.S. isim ve soy isminin baş harfleri duyurulan muhasebecinin ev ve işyerlerinde yapılan aramalar sonucu gözaltına alınması haberleri üzerine; Odamız kayıtlarında yapmış olduğumuz incelemede anılan bölgede belirtildiği şekilde isim ve soy isim baş harflerini taşıyan herhangi bir Odamıza kayıtlı ruhsatlı bir meslek mensubu üyemiz bulunmadığı anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Erdoğan Alkan dede oldu
İzmit Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürü ve aynı zamanda Kandıralılar Dernek Başkanı Erdoğan Alkan dede olma sevincini yaşadı. Alkan’ın kızı Suelkan hanım, Konak Hastanesi’nde nur topu gibi bir erkek bebek dünyaya getirdi. Suelkan-Murat Demirtaş çiftinin ilk çocukları olan bebeğe Efe ismi verildi. Önce anne - babayı daha sonra da dede Erdoğan Alkan ve eşi Leman Hanım’ı kutlayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Allah analı babalı büyütsün. Mutluluğunuz daim olsun” şeklinde duygularını dile getirdi.


AKP’li Şeker testi kırdı!
Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevinden dolayı geçen hafta Yozgat iline toplantı yapmak için giden Kocaeli Milletvekilimiz İlyas Şeker’i toplantı sonrası bir sürpriz bekliyordu.
Yozgat Belediyesi’nin sosyal tesislerinde toplantı sonrası gerçekleştirilen yemek organizasyonu sırasında Yozgat Belediye Başkanı’nın İlyas Şeker’i alıp Yozgat iline has testi kebabının başına getirdi.
“İlimize gelen misafirlerimize kebabın testisini kırdırıyoruz” diyen Belediye Başkanının kırma işlemi gerçekleşmeden önce bir şartı vardı. Kocaeli Milletvekilimizden Yozgat ili için söz niteliğinde iyi dileklerini almaları gerektiğini söyledi.
İlyas Şeker de “Umarım nüfusunuz Büyükşehir belediyesi olmak için yeterli sayıya yakın zamanda ulaşır, Yozgat Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra da yeterli miktarda kaynak ve yatırım alacağınıza inanıyorum” şeklinde cevap vererek testi kebabını kırdı.


10 bin yeni milyoner oldu
Aralık sonu itibarıyla yurtiçi yerleşiklere ait toplam mevduatın yüzde 47'sini 1 milyon liranın üzerindeki hesaplar oluşturdu. Yurtiçinde yerleşiklerin bu mevduat hesaplarında tuttuğu para geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 artışla 313 milyar 453 milyon lira olurken, 1 milyon lira üzeri hesaba sahip olan mudi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,7 artışla 44 bin 109 oldu. Yurtiçi milyoner hesaplarında tutulan 313 milyar 453 milyon liranın yüzde 31,9'unu gerçek kişiler, yüzde 56,9'unu ticari ve diğer kuruluşlar oluştururken, yüzde 11,2'si resmi kuruluşlara ait. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) aralık ayı interaktif aylık bülten verilerine göre, toplam mevduatın 667 milyar 688 milyon lirası yurtiçi yerleşiklere, 27 milyar 814 milyon lirası ise yurtdışı yerleşiklere ait.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Salatalığın yüzde 96’sı sudur.


KONUŞAN FOTOĞRAFİl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç:
Hazır İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ziyaretime gelmişken, müftüden CHP’li meclis üyelerinin daha az muhalefet yapması için dua etmesini isteyeyim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR