BULGARİSTAN’DA KURBAN BAYRAMI

MAKALEYİ DİNLE

Zaman tüneline girildiğinde ve bakıldığında insanı hayrete düşüren değişikliklerle karşılaşıyorsunuz. Yaklaşık olarak 600 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyetinde kalan komşumuz Bulgaristan Osmanlı’nın parçalanması ile bağımsız devlet oldu. Sonra bizimle savaştı. Daha sonra Sovyetler Birliği Bloğuna dâhil oldu. Sovyetler Birliği’nin parçalanması ile tekrar bağımsızlığına kavuştu. Şimdi ise Avrupa Birliği’ne girmiş bulunuyor.
1989 yılında Todor Jivkov’un planı ile orada yaşayan Türklerin adı ve soyadı değiştirilmeye zorlandı. Bu asimilasyonu kabul etmeyenler sınır dışı edildi. Ellerindeki malını mülkünü yok pahasına satanlar büyük maddi kayıplara uğradılar. Rahmetli Turgut Özal kapıları sonuna kadar açtı. Todor Jivkov da gelsin diye çağrısı geniş yankı buldu.
Orada yaşayan Türklerin dalga dalga göçleri oldu. Bulgar ekonomisi adeta çöktü. Bulgaristan da yaptığı hareketlerden pişman oldu. Ama atılan taş geri gelmiyor. Gelenlerin bir kısmı politikaların gevşemesi ile tekrar geri döndüler. Bir kısmı ise burada kaldılar. Burada kalanlar çifte vatandaş oldular. Bulgaristan suyolu oldu. Her gün onlarca otobüsle gidip geliniyor.
Çapsız politikacıların yanlış uygulamaları dostluğu düşmanlığa çevirdiği gibi büyük maddi ve manevi kayıplara da sebep oluyor.
Bulgaristan da yaşayan çifte vatandaşlı Türklerin oyları ile vücut bulan
Hak ve Özgürlükler Partisi hükümet ortağı olup geleceğe büyük adımlar attılar.
Türklerdeki artan nüfus artışı ile Bulgarların nüfusu kıyaslanırsa buradaki Türkler gelecekte Bulgaristan’da büyük oranda söz sahibi olacakları kesindir.
Göç dalgasının ilk günlerinde gelenlerden dişçilik fakültesinin son sınıfını terk eden Vildan isimli bir geç kızın sözü hala kulaklarımda çınlıyor. “ Hocam Bulgaristan bu siyasi kararı korkularından aldılar. Zira Türklerin nüfus artışı ile 30 yıl sonra Bulgaristan tamamen Türk yurdu haline gelecektir. Bunu gördükleri ve bildikleri için ad ve soyadı değişimini bahane ederek buradan uzaklaştırma için yıldırma ve terk etme politikalarını bilerek uyguluyorlar.” demişti. Genç kızın sözünün tamamen doğru olduğuna inanıyorum.
Kurban Bayramı’nda oradaki Türklerin hepsi aynen kurban kesimini gerçekleştirmektedirler. Orada küçük ve büyükbaş hayvan bedeli Türkiye’ye oranlanırsa üçte bir fiyatınadır. Çifte vatandaşların çoğu orada kurbanlarını kesiyorlar. Bir taşla iki kuş vurmak gibi bir şey. Zira hem akraba ve dost ziyareti yapıyor özlem gideriyorlar hem de kurbanlarını kesmiş bulunuyorlar.
Kocaeli plakalı rastladığım araç sayısı yirmi sekizdi. Ekseriyeti İstanbul plakalı araçlarla kendinizi Türkiye’nin herhangi bir yerinde hissetmektesiniz.
Bütün yollarda Türk TIR’ları konvoyunu görmektesiniz. Hemen hemen
her bölgede irili ufaklı Türklere ait işyerine rastlamaktasınız.
Bulgaristan yolları bozuk ve dardır. Sürat yapmanız hem imkânsız hem de yasak. Büyük araçlar birbirlerine teğet gibi geçiyor.
Bulgaristan’la Türkiye kıyaslanırsa Türkiye 1965’ten bu tarihe kadar çoktan Avrupa Birliği’ne girmesi gerekirdi. Ama maalesef çifte standart uygulamalarla Türkiye kapıda bekliyor. Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi gibi onlarca irili ufaklı devlet AB’ye girdiler.
Bulgaristan ormanlarını ve yeşilliğini korumuş. Sınırın ötesi yemyeşil ve orman örtüsü ile kaplıdır. Sınırın bu tarafı çıplaktır. Coğrafya derslerinde okutmuşlardı yeşil Trakya diye.
Bulgaristan’da yaşayan Türklerin hemen hemen hepsi sadece Türk kanallarını izliyorlar. Dizileri ve haberleri kaçıran yok. Geçmiş Bayramınızı tekrar kutlamak üzere izlenimlerimi sizlerle paylaştım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR