Konca’ya büyük bir hatırlatma…

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran sonrasında Türkiye’de siyaset kilitlendi. Ekonominin devlet yönetiminin varlığı ile doğru orantılı olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıktı. Yani devlet yönetilebiliyorsa ayakları üzerinde durur ve bu durum vatandaşına yansır.

Fakat son genel seçimin ardından memleket içinden çıkılmaz bir hale geldi.

Özellikle ekonomik olarak…

Peki, bunun sorumlusu kimdi?

Elbette AK Parti yönetiminin bu meselede azda bir etkisi oldu. Ancak CHP dışındaki muhalefet anlayışının, yani MHP ve HDP’nin ülkeye 7 Haziran ve 1 Kasım seçim süreçleri arasındaki dönemde yaşattıkları ortada.

MHP’nin uzlaşmaz tavırları, “Çarşı, her şeye karşı” modundan bir türlü çıkamaması, 7 Haziran akşamından bu yana “Erken seçim ne zaman olursa olsun” anlayışından kurtulamaması nedeniyle memleket çıkmaza girdi.

HDP ise terörle arasına koymadığı mesafe nedeniyle 7 Haziran’daki duruşundan tavizler vermeye başladı. Daha ilk günlerde İstiklal Marşı’nı okumayarak, Türkiye partisi olamadıkları göstermişlerdi. Bu partinin önde gelenlerinin yaptığı her açıklama, takındıkları her tavır son genel seçimde elde edilen karizmanın üzerine büyük ve kalın çizgiler çekmeye başladı. Özellikle seçim hükümetinde yer alan ilimiz milletvekili, eski AB Bakanı Ali Haydar Konca’nın daha ilk günlerden itibaren kullandığı sözler gerçekten izahı çok da mümkün olmayan ifadeler olarak notlara geçti.

Konca’nın ilk vukuatı, Ermeni soykırımı iddialarını kabul eder tarzındaki açıklamaları ile oldu. Sadece bu konudaki sözleri bile bu şahıs hakkındaki bütün duygu ve düşüncelerin bir anda değişmesine sebep oldu.

Şunu herkes bilmeli ve artık ona göre davranmalıdır.

Tarihin en büyük medeniyet devleti Osmanlı’nın bakiyesi olan Türkiye, bu millet hiçbir zaman soykırımın bir parçası olmamıştır. Ancak bu duruşunu sergilerken de hiçbir zaman kendini müdafaa etmekten geri kalmamıştır. Bu devlet, ne zaman kendisine bir tehdit unsuru gördü ise Kürt’ü, Türk’ü, bütün ırk ve etnik kökene mensup insanları ile bir araya gelmiş, tehditleri berhava etmiştir.

Bu durum, Ermenilerin Türkiye topraklarında yaptıkları akıl almaz saldırılarını def etmek için de, Çanakkale için de böyledir.

Bu millet gücünü, devletine olan bağlılığından, dış güçlere karşı bir araya gelmişliğinden almıştır.

Gelelim, Konca’nın ikinci gafına, yani HDP’nin barajı geçip geçmemesinin ülkenin bütünlüğüne nasıl etki edeceğine…

HDP, gerçekten 7 Haziran’da gerçekten büyük bir başarıya uzandı. Aslında bu durum bu güne kadarki siyasi gelişmelerin aksine elde edilen büyük haktı. Ancak bu süreçten sonra HDP’nin iyi gidişatını PKK derinden yaraladı. Önce 7 Haziran sonrasında “Neden kalekol yapıyorsunuz, neden baraj yapıyorsunuz?” diyerek tek taraflı sözde ateşkes ilan etmişler. Bunu yaparak kendilerinin muhatap alınması ile yanlış yapıldığını göstermişler. Yaptıkları terör saldırıları ile yine cana kıydılar. Askerimizi, polisimizi şehit ettiler.

İnsanlar her şeyin çok güzel bir şekilde ilerlemesi için dua ederken yapılan bu saldırılara, ortaya konulan terörist mantığa karşı Türkiye gibi büyük bir devletin karşılık vermemesi ise elbette beklenemezdi. Sonuç ortada. Terörün ve şiddetin kazanma şansı elbette ki olamazdı.

Ali Haydar Konca ise, yaptığı son açıklamada HDP’nin barajı geçememesi durumunda ülkenin bölüneceğini söylemiş.

Eski Bakan Konca kusura bakmasın, ama Türkiye; Kürt’ü, Türk’ü, Arnavut’u, Çerkez’i, Laz’ı, Gürcü’sü, Abaza’sı, daha sayamadığımız bütün kitleleri ile bir arada yaşadığı ve devlete müdahalelere karşı mücadele verdiği müddetçe hayatta ve ayakta kalacaktır.

Bu devletin birliğini, Ermene soykırımı iddiaları ve baraj tehditleri ile bozmaya çalışanlar ise er ya da geç kendi korkularına yenik düşeceklerdir.

Türkiye vardır ve var olmaya devam edecektir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR