Öztekin Kaşukci’nin şansı artıyor mu?

MAKALEYİ DİNLE

İŞKUR Kocaeli İl Müdürü iken görevinden istifa ederek milletvekili aday adaylığı için çalışmalara başlayan Öztekin Kaşukci, yarın aday adaylığı için başvuruda bulunacak.

İddiası yüksek olan Kaşukci bu dönem ilk 5’te olmayı ümit ediyor.

Kars – Ardahan ve Iğdırlıların desteğini arkasına alan Kaşukci’nin şansını artıran en önemli etki ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde televizyon kanallarında yaptığı bir açıklama.

Ne demişti Davutoğlu:“Bu seçimlerde bölgesel yoğunluğa dikkat ederek adaylarımızı belirleyeceğiz.”

2013 yılının TÜİK raporuna göre Kocaeli’de 53 bin 970 Karslı, 41 bin 734 Ardahanlı bulunuyor. Buna bir de Iğdırlıları eklediğimizde sayı ciddi bir rakama ulaşıyor.

Bilindiği gibi ilimizde en çok Erzurumlular yaşıyor. Ancak Kars- Ardahan ve Iğdır illerinin toplamı, Erzurumluların 2 katına yakın bir sayıya ulaşıyor.

Haliyle Öztekin Kaşukci, bu dönem hem Başbakan’ın söylemi, hem de yıllardır bürokrat olarak görev yaptığı Kocaeli edindiği çevre ile sıralamada üst taraflarda yer alacağa benziyor.

Bu siyasettir, siyasette 2 kere 2 her zaman 4 yapmaz. Ama şimdilik görün tablo Kaşukci’nin lehinde…

 

CHP’den bir hata daha

CHP milletvekili adayını üye bazlı önseçimle belirleyeceğini söylüyordu. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan PM toplantısında tarihi bir karar aldı. Bir yıldır ağzına bal çaldığı üyenin hevesini kursağında bıraktı.

Kocaeli’de adaylığın merkezi yoklamayla yapılacağı kararı alındı.

Bu kararın ardından aday adaylığı düşünenlerin yüzde 70’i adaylıktan vazgeçti.

Bu CHP için koskocaman bir eksi oldu.

İkinci eksi ise aday adaylığı başvurularının Kocaeli’den değil, bizzat Ankara’da bulunan genel merkezden yapılıyor olması.

Bu parti içerisindeki heyecanı tamamen bitirdi.

Sırada kontenjan adayı var. Biri iki gün sonra bakarsınız birde kontenjan adayı getirilir ilk sıraya yerleştirilir.

CHP genel merkezi böyle bir faaliyette bulunursa sakın şaşırmayın. CHP’nin yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.

 

Servet Alparslan “CHP 1,5 bilemedin 2 vekil çıkartır

CHP’nin eski ağır toplarından İSU eski genel müdürü Servet Alparslan, CHP’deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Bu değerlendirmeyi dost meclisinde yapan Alparslan, ön seçim kararından vazgecen partisi için şunları söyledi, “ 11 adaya adayı bulma şansları var. Ama 12 aday adayı çıkar mı bilemem. Bu gidişle CHP Kocaeli’den 3 vekil bile çıkartamaz. 1,5 bilemedin 2 milletvekili çıkar”

 

Muzaffer Baştopçu’nun yerini Keleşoğlu mu alacak?

Eski sendikacı Halil İbrahim Keleşoğlu, milletvekilliği için aday adaylığı sürecini, yaptığı başvurun ardından başlattı. Keleşoğlu’nun yakın çevresindekiler “ Keleşoğlu,  Muzaffer Baştopçu’nun yerini dolduracak kapasite ve cüssede” diyerek Keleşoğlu’nu Muzaffer Baştopçu’ya benzetiyorlarmış. Bakalım Halil İbrahim Keleşoğlu, meclis sıralarına girip, Baştopçu’nun hatırasını sürdürebilecek mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR