Kira Gelirlerinin Beyanında Kargaşa

MAKALEYİ DİNLE

Maliye Bakanlığı bankalardaki verilerden hareketle çok kişiye kira gelirlerinin beyanına ilişkin yazılar göndermektedir. Yazıyı alan vatandaşlarda bir telaş içinde koşuşturmaktadır. Zira vergi dairesine gidip şifre aldıktan sonra, kendileri adına bakanlığın tespit ettiği verileri görünce çoğu zaman gerçekle uyuşmadığı, başka amaçlarla hesaba yatan paralarında kira geliri gibi değerlendirildiği sürprizi ile karşılaşılmaktadır. Öncelikle yapılması gereken husus bakanlığın tespit ettiği bilgiler içinde kira geliri olmayanları ayıklayıp gerçek durum ile ilgili beyanın düzeltilip o şekilde beyannamenin onaylanması gerekmektedir. O nedenle bir kez daha kira gelirlerinin beyanına ilişkin Sayın Şükrü Kızılot’ un makalesinden de yararlanarak kira geliri elde edenleri bilgilendirmek isteriz.

1) Konut ve iş yerlerinde beyan sınırları nedir?
Bir takvim yılında, konut kira gelirleri toplamı 2 bin 800,00 TL istisna sınırını aşmayanlar, bu gelirlerini beyan etmeyecekler. Geçmiş yıllarda konut kira gelirlerini beyan edenlerin, 2011’ de niye beyan etmediklerini (örneğin 2 bin 800 lirayı aşan kira geliri tahsil etmediklerini) vergi dairelerine bildirmelerinde yarar var. Ticari ve zirai veya mesleki kazancı nedeni ile gerçek usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, 2 bin 800 TL’lik istisnadan yararlanamıyorlar. Kiradan, önce istisna sonra giderler düşülecek.

Bir takvim yılında stopaja (yüze 20 vergi kesintisine) tabi tutulan işyeri kira gelirlerinin brüt (stopaj öncesi) tutarı 23 bin TL’yi aşmayanlar beyanname vermeyecekler. 23 bin lirayı aşanlar ise, tamamını beyan edecekler.

2) İşyeri ve konut kira geliri elde edilmesi durumunda sınır nedir?
Konut kirasının, istisna tutarını (2 bin 800 TL’yi) aşan kısmı ile işyeri kirasının brüt tutarı, 23 bin lirayı aşıyorsa hem konut hem de işyeri kiraları beyan edilecek, toplam kira 23. bin lirayı aşmıyorsa, sadece konut kira gelirleri beyan edilecek.

3) İstisna her konut için uygulanır mı?
Birden fazla konuttan kira geliri elde edenlerde, 2 bin 800 TL’lik istisna kira gelirleri toplamına bir defa uygulanacak. Kira alınan ev iki kişiye (örneğin karı-kocaya) aitse, her ikisi de 2 bin 800 TL’lik istisnadan ayrı, ayrı yararlanacak. Görüldüğü üzere istisna konuta değil kişiye görse hesaplanacak.

4) Konutlar işyeri olarak kullanılır mı?
Konutunu bir şirkete ya da şahsa, “büro” olarak kiraya verenler, “işyeri kirası” elde etmiş sayılıyorlar. Bu durumda, yıllık kira tutarı 2011 yılında 23 bin lirayı aşmıyorsa gelir vergisi beyannamesi verilmeyecek.

ÖRNEKLER: X şahsın 10 süre ile konutundan aylık 600,00 TL, işyerinden (stopaja tabi) aylık 1.500,00 TL kira almaktadır. Ödenecek vergi nedir.

Konut Kira : 10 x 600,00 = 6.000,00
İşyeri Kira : 12 x 1.500,00 = 18.000,00
TOPLAM = 24.000,00 TL

Ancak Konut 2.800,00 TL istisna düşüldüğünde;

Konut = 3.200,00 TL
İşyeri = 18.000,00 TL
TOPLAM = 21.200,00 TL

Görüldüğü üzere ikisinin toplamı istisna düşüldükten sonra 23.000,00 TL’yi geçmediğinden sadece konut kira geliri beyan edilecek. İşyeri kira geliri beyan edilmeyecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR