Ofiste göz sağlığını korumanın 8 yolu!

MAKALEYİ DİNLE

Bulanık görme, gözde yanma, kuruluk hissi, sulanma, kızarıklık, gözleri kısarak bakma, odaklama zorluğu, çift görme ve ışık hassasiyeti gibi şikayetlerle kendini gösteren göz yorgunluğu, ofis çalışanlarının en sık karşılaştığı sorunların başında gelmektedir.

Uzmanlar çalışırken göz sağlığını korumak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

**

Ofis ortamında göz sağlığını etkileyen etkenler; ortam aydınlatması, havalandırma ve özellikle klima olarak sıralanabilir.

En önemli etken ise uzun süreli ekran kullanımıdır.

Bu durumdan gözün iki bölümü daha çok etkilenir.

Bunlardan ilki göz yüzeyidir.

Ekrana uzun süre bakıldığında göz yüzeyi (kornea) yeterince nemlenemez ve kuruluk, batma, kızarıklık gibi göz yüzeyi tahrişine bağlı sorunlara sebep olur.

İkincisi ise göz kaslarıdır.

Aynı mesafeden ekrana uzun süre bakılması hem göz uyum kasında hem de gözü hareket ettiren kaslarda spazma neden olarak bulanık görme, odaklanamama ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarır.

**

Bilgisayar kullanımının neden olduğu göz hastalıklarını engellemek için…

Düzenli göz muayenesi ve bilgisayar ekranlarının doğru kullanımına özen gösterilmesi halinde bilgisayarın neden olduğu göz problemleri engellenebilir. Göz muayenesi ve ekran kullanım kuralları ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

**

 

1) GÖZ MUAYENELERİNİZİ İHMAL ETMEYİN:

Net görüşü engelleyen hipermetropi, miyopi, astigmatisma gibi kırma kusurları, göz hareketlerini etkileyen şaşılık ya da kayma gibi kas fonksiyonları ile diğer göz hastalıklarının olup olmadığının tespiti amaçlı muayenenin yılda bir kez tekrarlanması önemlidir.


2) DOĞRU GÖZLÜK SEÇİMİ ÖNEMLİ:

Gözlük kullanılıyorsa, numarası kullanılan ekran mesafesine göre belirlenmeli ya da çok odaklı gözlüklerle uygun numarada bakış sağlanmalıdır. Ayrıca kullanılacak gözlüklerin özel olarak seçilmesi yansımaları azaltarak kamaşma şikayetinin azalmasını sağlayabilir.


3) KONTAKT LENS KULLANIMINA DİKKAT:

Çalışırken odaklanarak dikkatli bakmak, göz kırpma sayısının azalmasına ve göz yüzeyinin kurumasına sebep olur. Bunun göz yüzeyinde kontakt lens varken yapılması kuruluk ve batma problemlerinin daha da artmasına sebep olur. Ekrana bakarak çalışırken kontakt lens yerine gözlük tercih edilmesi ise bu sorunların azalmasını sağlayacaktır.


4) GÖZYAŞI FONKSİYONLARINIZI ÖLÇTÜRÜN:

Gözyaşı fonksiyonları çeşitli testlerle değerlendirilerek, ekran kullanımı sırasında suni gözyaşı içeren göz damlaları kullanılması kuruluğa bağlı şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlayabilir.


5) EKRAN MESAFESİNİ KORUYUN:

Ofiste kullanılan bilgisayar ekranı uzaklığı ortalama 50-60 cm ve yüksekliği göz seviyesinde olmalıdır.


6) ORTAM AYDINLATMASI DOĞRU YAPILMALI:

Ekran ışık düzeyinden yüksek aşırı parlak aydınlatma kullanılmamalıdır. Ekranda dış ortam yansımalarının olması engellenmelidir.


7) BİLGİSAYAR BAŞINDAYKEN MOLA VERİN:

Yaklaşık 20-30 dakikada bir verilecek molalarla, bakış mesafesi değiştirilip 20 saniye kadar uzağa bakılarak göz kaslarında spazm gelişmesi ve buna bağlı göz ve baş ağrılarının ortaya çıkması engellenebilir.


8) GÖZÜNÜZÜ BİLİNÇLİ OLARAK KIRPIN:

Ekrana bakarken gözler sık sık göz kırpılarak, göz yüzeyinin nemlenmesi sağlanarak kuruluk ya da aşırı sulanma azaltılabilir. Ayrıca ortamda bulunan klimaların akımlarının göze doğru olmasının engellenmesi kuruluk sorununu engelleyecektir.

 

Erkan Örs Uzan’ı bekliyor

Bir dönem Genç Parti İl Başkanlığı’nı yapan Erkan Örs, Cem Uzan’ın yeniden siyasete dönmesini bekliyor. 2002 yılında Genç Parti’nin il başkanlığını yapan Örs, hükümetin kurulması sonrasında Cem Uzan’ın yurda dönmesi ile Genç Parti’de siyasete dönecek. Örs Anavatan Partisi’nin Derince İlçe Başkanlığı görevinden istifa etmişti. Genç Parti eski Genel Başkanı Cem Uzan’ın sosyal paylaşım sitesinden 14 Şubat 2016 günü Ankara’da toplanıyoruz duyurusu herkesin dikkatini çekti. Uzan, “Genç Parti Haydi Türkiyem yeniden” mesajı ile siyasete dönüş sinyali verdi. Bu duyuru sonrasında uzun zamandır sessiz olan Genç Parti teşkilatları hareketlenmeye başladı. İlimizde Erkan Örs başkanlığında il yönetiminin oluşması bekleniyor.

 

 

MHP’li Çiftçi’den Sine-i Millet çağrısı

MHP’nin önemli isimleri arasında yer alan Yılmaz Arif Çiftçi, 1 Kasım seçimleri sonrasında ortaya çıkan tabloyu sağlayanları eleştirirken Sine-i Millete dönülmesi gerektiğini söyledi. Çiftçi sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklama MHP’den bundan sonra neler olacağının habercisi niteliğinde;

 Liderim tektir…  Başbuğum tektir… Başbuğ Alparslan Türkeş’tir… Önce Ülkücüyüm sonra partiliyim… Partinin başına gelen hiç bir genel başkanı bu güne kadar lider kabul etmedim… Abdülkerim Doğru da, Devlet Bahçeli de siyasi görüşümü temsil eden partinin genel başkanıdır. Kendilerine saygım vardır. 1Kasım’da partimiz başarısız olmuştur. Bu yapıyla tartışma zemini devam ettikçe daha da çirkinleşip camiaya zarar verecektir. Bu toprak daha fazla su kaldırmaz. Meclis’te 40 milletvekili ile bazı yasaların geçişine ceylan derisi koltuklarda seyircilik edip boyun bükmektense, ve sen bilirsin Türkiye deyip Türkiye’de bu cevabı vermişse, Sine- i Millete dönmek ve orda kucaklaşmak bizim için en onurlu davranış olacaktır”

 

AKP’li meclis üyesi Allah’a havale etti

AKP Dilovası Belediyesi Meclis üyesi Enver Aydemir, seçim zaferini kutlarken, kendisiyle ilgili söylentiler çıkaranlara tepki gösterdi. Aydemir,  “ Zaferle sonuçlanan bu büyük sefere hep beraber çıktık. Birlikte inandık ve birlikte kazandık. Fakat farklı zihniyetlerle hareket eden siyasetçiler ve onlarında kötü emellerine alet ettikleri kişiler de mevcut. Partimize ve şahsıma yapılan her türlü karalama kampanyaları halkımız tarafından idrak edilmiş ve gereken cevap 1 Kasım seçim günü sandıkta verilmiştir. Halk geleceğine, sandığına ve oyuna sahip çıkarak “Çamur At İzi Kalsın” anlayışıyla siyaset yapmaya çalışanları ezip geçmiştir. Yüce Allah’ın adil ismi tecelli ederek adalet yerini bulmuştur. Yüce Allah’ın adaletine sığınıyor ve onları Allah’a havale ediyorum”dedi.

 

 

Darıca’da sahiller pis kokuyormuş!

Yıllardır bir türlü çözüm bulunamayan kanalizasyon atıklarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arıtma tesisi yapmasına rağmen bir türlü bağlantı yapılamadığı belirtildi. Gerek AKP Milletvekili İlyas Şeker gerekse de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca’da yapılan İSU toplantılarında bütün kanalizasyonların arıtmaya bağlanacağını söylemelerine rağmen söylentiler hep boşa çıktığı öğrenildi.

 **

Yıllardır kanalizasyonunu 5 noktadan denize aktığı Darıca’da özellikle sabah saatlerinde gezinti yapmanın ve dinlenmenin mümkün olmadığı belirtildi.  Sabah yürüyüşü için sahile inen vatandaşlar oluk oluk akan kanalizasyonun ağır kokusu nedeniyle yürüyüş güzergahlarını değiştirmek zorunda kalıyorlarmış.. Darıcalılar gerek İlyas Şeker’in gerekse de İbrahim Karaosmanoğlu’nun verdikler sözleri tutmasını, denize akan kanalizasyonun arıtmaya bağlanmasını istiyorlar.

 

Başkan Karabacak, vekil Yaman’ı ağırladı

1 Kasım seçimlerinde AKP’den Kocaeli Milletvekili seçilen Cemil Yaman, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ı ziyaret ederek, seçim döneminde kendilerine verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. Yaman, “7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuçların, tek başına bir iktidara izin vermediğini ve Ak Parti’ye bir uyarı niteliği taşıdığını ifade etti. Seri ziyaretlerine devam eden Yaman, milletvekili seçildiği için ne kadar mutlu ve gururlu olduğu her halinden belli oluyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR