Çakıcı “TUŞ” oldu...

MAKALEYİ DİNLE

Bu Çakıcı, ne yeraltı dünyasının ünlü ismi Alaattin Çakıcı, ne de Karagümrüklü Nuriş…
Bu Çakıcı Karamürselli talihsiz Nuri Çakıcı!
Karamürselli olmasına rağmen çoğu Karamürselli onu tanımaz.
Türk Güreş Milli takımının dünyayı kasıp kavurduğu minderlerde fırtına estirdiği 1956-1960 yılları arası.
Hamit Kaplan, Kazım Ayvaz, Nuri Çakıcı askerlik görevini yapıyorlar.
Güreş Milli takımı Avrupa şampiyonasına gidecek.
Genelkurmay’dan her 3 güreşçi için izin isteniyor ama ne yazık ki Genelkurmay asker güreşçilere izin vermediği için Hamit Kaplan, Kazım Ayvaz ve bizim Karamürselli Nuri Çakıcı Milli formayı giyemiyor.
Nuri Çakıcı Karamürsel’in Çamçukur Köyü’nden.
57 kiloda serbest ve Greko-Romen stilde güreşirdi. Onun talihsizliği zamanın en iyi güreşçisi topal Hüseyin Akbaş’la aynı kiloda olmasıydı.
Sayısız ordu ve Türkiye birinciliği olan Nuri Çakıcı milli takımda Hüseyin Akbaş abidesini bir türlü geçemeyince şansını Almanya’da aradı. Yurtdışında yaptığı tüm güreşleri kazandı ve Almanlar’ın gözdesi oldu.
Çakıcı’nın 2 oğlu Ahmet ve Mehmet Çakıcı Alman Güreş Milli takımı adına güreşti ve sanıyorum Ahmet Almanlara dünya şampiyonluğu kazandırdı.
Nuri Çakıcı Ali Yücel, Gazanfer Bilge gibi çok seri güreş yapmayı sever ve rakiplerini mindere yapıştırırdı.
Bir ara Karamürsel’de Barbarossporlu güreşçileri de çalıştırdı.
Kendisi ile ilgili bir söyleşi yapmak üzere sözleşmiştik. Hatta geçen yıl Çakıcı ile ilgili yaptığım bir haber Almanya’da yıllarca komşuluk yaptığı ve Çakıcı’nın hayatını kaleme alan İzmirli bir din adamı müftünün dikkatini çekmiş, uzun zamandır izini kaybettiği Çakıcı’nın telefonunu benden istemişti.
Telefonla her ikisini buluşturdum ve hasret giderdiler.
İzmirli müftü bilmiyorum Nuri Çakıcı’nın hayat hikayesini tamamladı mı tamamlamadı mı ama, dürüst insan, talihsiz güreşçi Karamürselli Nuri Çakıcı yıllar önce ekmek parası için bu defa tedavi amacıyla gittiği Almanya’da ömrünü tamamladı.
Çarşamba günü eski talebesi güreşçi Ferhan’la karşılaştık.
“Cenazede yoktun abi?” dedi.
“Ne cenazesi, kim öldü?” diye sordum.
“Nuri ağabey, Nuri Çakıcı öldü !..
Şaşırdım, ne diyeceğimi bilemedim. Ferhan anlattı cenazesi çok kalabalıkmış. Almanya’dan oğulları, Alman dostları, Hasan Gemici’nin oğlu, Sabri Geçer, Aydın Demir ve güreşçiler gelmiş. Cenazeyi Çamçukur mezarlığına defnetmişler. Ben il dışında olduğum için haberim olmadı. Olsaydı Karamürselli Nuri Çakıcı’yı sözleştiğimiz söyleşiyi bitirmeden ebedi istirahatgahına uğurlamazdım. Almanya’ya tedaviye gidişinden, orada vefat edişinden ve Çamçukur Köyü’nde defnedilişinden haberim olmayan örnek sporcu, sporcu babası, dürüst mert insan güreşçi Nuri Çakıcı’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.

Malzemelerden “il temsilcileri” sorumluymuş !..
Karamürsel Barbaros Basketbol takımının antrenörü Turgut Taşçı ve AKP İl Genel Meclisi üyesi Mecit Erdoğan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Müdürü Recep Kemal Akyürek’i makamında ziyaret etti. Dağıtılan spor malzemeleri ile ilgili bazı aksaklıkların dile getirildiği ziyarette, malzeme konusunda İl Temsilcilerinin belirlediği listelere uyduklarını ifade eden Akyürek, kendilerinden kaynaklanan aksaklık olmadığını, sorumluluğun il temsilcilerine ait olduğunu söyledi.
Resim:
Suç bizde değil:
Büyükşehir Spor Müdürü Akyürek, ziyarette Erdoğan ve Taşçı’ya “Malzemelerin beden tespitinde suç bizde değil, İl temsilcileri ne istediyse biz onu verdik” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR