Kartepe’nin ‘şirin’ mahallesi

MAKALEYİ DİNLE

İsmi ile özdeşleşen bir mahalle; Şirinsulhiye… Temiz havası, bozulmayan doğası, dahası doğal insanları…  Coğrafi olarak Kartepe’nin tam ortasında kalıyor, eski köy-yeni mahalle Şirinsulhiye.

Ancak yine de köy havası hakim dokusuna.  Geçtiğimiz hafta yolumuz düşünce, her gün önünden geçtiğimiz bu şirin mahallemizi daha yakından inceleme fırsatı buldum. Rahmiye-Arslanbey-Suadiye-Balaban-Şirinsulhiye-Derbent-Maşukiye hattından defalarca geçmişimdir. Ama insan durup etrafına baktığında, bölge insanı ile sohbet etmeye başladığında farkına varıyor bazı şeylerin. İçinden geçmekle o yere “gitmiş” ya da o yeri “biliyor” olmuyorsunuz yani.  Birkaç gün önce basında çıkan, “Şirinspor’un maddi imkansızlıklardan dolayı zor günler geçirdiği ve neredeyse kulübe kilit vurulacağı” haberi sonrası Şirinsulhiye’de bulduk kendimizi.

Değerli büyüğümüz, Özgüven Market’in İşletme Müdürü Umut Ağabey ile gittiğimiz Şirinsulhiye’de “İyi ki gelmişiz” dediğimiz bir ortam ile karşılaştık. Hem etrafı derinlemesine izleme fırsatı yakaladık, hem de bölge insanıyla tanışıp keyifli sohbetler ettik.

Şirinsulhiye’de öncelikli olarak heybetiyle, vakur duruşuyla yemyeşil ağaçlar dikkat çekiyor. Bir şeyler söylemek istercesine dikiliyorlar karşınızda. Mağrur duruşuyla adeta huzurun yansıması olarak uzanmışlar. Dile gelseler sanki hayatı sevmekten, saygının öneminden bahsedecek gibi duruyorlar. Biraz aşağısından çevreye salınan kirliliğe rağmen, hayatın devam ettiğini söylüyorlar. Belki bu doğallık insanlara bulaşmış olacak ki, aynı yalınlığı bölge insanında da görüyorsunuz. İlk kez karşılaşmanıza rağmen, yıllardır görüşüyor gibisiniz çoğuyla. Muhtarından esnafına, çiftçisinden sporcusuna kadar aynı özellik herkese sirayet etmiş. Muhabbete başlayınca bunu daha iyi gözlemliyorsunuz. Hatta bir ara “kendi arkadaşlarımla mı sohbet ediyorum?” diye aklımdan geçmedi de değil…  Dinledikçe keyif alıyorsunuz. Her ne kadar özellikle basında çıkan haberler kendilerini rahatsız etmiş olsa da “onlara inat, birliğimizi beraberliğimizi bozmayacağız” diyorlar. Kırgınlar, kızgınlar ama belli etmiyorlar. “Öfke ve suçlamak başkalarına, uysallık ve katlanma bize” anlayışındalar.

Peki ya maddi sıkıntılar? Özellikle altını çiziyorlar; maddi problemleri kesinlikle yok… “Her yıl başarı üstüne başarı sağlayan takımımızı çekemeyenler olmuştur” diyen de var, “yüzüstü bırakılsak da kimseye karşı gönül kapımızı hiçbir zaman kapatmayacağız” diyen de. “Kendi köyümüzün, mahallemizin gencecik evlatlarıyla da olsa bu ligi küme düşmeden tamamlayacağız” diyorlar. Bu arada giden isimlerin yerine transfer de yapılmış.  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şirinsulhiye’ye ciddi bütçe ayırarak spor kompleksi yapmış. Teşekkür ediyorlar yetkililere. Ancak bir istekleri var; soyunma odası… Boks sporu için yapılan bir kulüp binası var, orasını boks yapan sporcular kullanıyor. Futbol oynayan gençler için bir soyunma odası maalesef henüz yok.  Bölgede çiftçilik bir hayli yaygın. Halkın kimisi besicilik yapıyor, kimi bağ-bahçe işleriyle uğraşıyor. Kaç kuşak daha bu meslek icra edilir bilinmez ama, böyle verimli toprakların olduğu bölgelerin tarım-hayvancılık konusunda teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Milyonlarca yılda oluşan, gelecek nesillerin istikbâli olacak bu toprakları, bilinçsiz planlamalara kurban etmemek gerekiyor.

Bölge halkı ile sohbetimiz bir hayli keyifli geçiyordu. Sohbetimize mahallenin muhtarı İrfan Yiğit de dahil oldu. Bölge insanının ifadesiyle, muhtarları tam da “halkın içinden” biriydi. “Bizim gibi giyinir, bizim gibi yaşar, bizden hiçbir farkı yoktur” diye tanıttılar muhtarlarını. Biraz sohbet ettikten sonra neden muhtar seçildiğini hemen anlıyorsunuz zaten. Taşıdığı makamın koltuğunu doldurur cümleler kurmaya gayret ediyordu. Farklı yerlere çekilebilecek hiçbir cümle ağzından duyamazsınız. Belli ki, bin düşünüyor, bir konuşuyor. Yıllardır tanışıyormuş gibi de sıcak diyalog kuruyor sizinle. Hep birlikte genel bir durum değerlendirmesinden sonra, ayrılık vaktimiz gelmişti. Yeniden görüşebilmek, artık buradan geçerken uğrayıp, muhakkak bir çay içmek düşüncesiyle yanlarından ayrıldık.

Gördüğüm; Şirinsulhiye’de insanlar spora çok önem veriyor. Kimseyle problemlerinin olmadığını ve olamayacağını ifade ediyorlar. Bölgenin doğal güzelliğinin insanların iç dünyasına yansıdığı Şirinsulhiye izlenimlerim genel olarak böyleydi. Bu vesileyle; bölgenin muhtarı İrfan Yiğit’e, Şirinspor Kulübü yönetici ve futbolcularına, ve bölge esnafına teşekkürlerimi sunuyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR