Güzel Çirkin

MAKALEYİ DİNLE

Her bireyin doğumdan ölüme bir kader çizgisi vardır. Senaryo yazılmış, bizler de kul olarak dünya sahnesinde rolümüzü oynamaya çalışıyoruz. Kimi zaman dram, kimi zaman komedi. Bu fani dünyada bir gün ve ansızın, istemesek de aniden gerçek ola ahiret hayatına başlamak zorundayız. Çünkü doğum varsa ölüm de hak. Bundan kaçış yok. Ama insanoğlu en yakınlarını kendi elleriyle toprağa verdiği halde nefsine mahkum, hiç ölmeyecekmiş gibi davranıyor. Aslında yaşantımıza göre ahiret serüvenimiz cennet veya cehennem olarak bizi bekliyor. Rabbim cümlemize cennet nasip etsin.

Kainatın en şerefli varlığı faniler olarak hatalarımız ve sevaplarımızla yaşıyor, bir gün hesaba çekileceğimizi de biliyoruz. O nedenle Allah’ın af ve mağfiretinden umudumuzu kesmeden, bu kubbede hoş bir seda bırakmak gayretinde olmalıyız diye düşünüyorum.

Ancak bardağın dolu tarafından ziyade, boş tarafının daha fazla olduğu gerçeğini de görmemezlikten gelemeyiz. Çünkü her birimizin bireysel ve toplumsal öyle anılarımız var ki, kendi adıma hicap duyuyorum.

İnancımız gereği hak ve adalet adına karnemiz hiç de iyi değil. Kul hakkına riayet yok. Gıybet, iftira, adam kayırma v.b. birçok olumsuzlukla güne başlıyor, akşam karanlığı ile günü sonlandırıyoruz ve hayatı böyle algılıyoruz.

Spora bakışımızın fair-play kuralları içerisinde olması gerekirken maalesef çeşitli entrikalarla uğraşıyor, başarıyı böyle hedefliyoruz. Özellikle futbolumuzda profesyonel, amatör aynı kafa yapısıyla yönetiliyoruz.

Yıllardır düzgün hizmet etmeye çalışanlar gayet tabii var. Gayemiz söylem ve eylemlerimizle daha fazla inançlı olmamız için mücadele etmeliyiz ki geleceğimiz çirkin değil güzel olsun. Kendi adıma bu manada yaşamaya çalışıyor, gayret gösteriyorum.

Aslında spor gerçekten çok önemli bir uğraş, fakat nefsimiz kazanma uğruna insanı istem dışı hatalara yönlendiriyor maalesef.

Şahsen spor hayatımda bunları yaşadım. Şimdi görev almadığım ve de tecrübelerimle gençliğe faydalı olabilmek adına yazılarımla katkı sağlamaya çalışıyorum.

Öncelikle alt yapılarda teoriden, pratikten ziyade ahlaki yönde gençler yetiştirilmeli. Aile, okul, spor kulübü, çevre bütünlüğünde başarı beklenmelidir.

Ahlaklı sporcular yetiştirilmediği sürece elde edilen başarılar içi zehirli şekere benzer bunu hiçbir zaman utmamalıyız.

Bu duygularla yayınlanmış kitabımdan bir şiirle yazıma son vermek istiyorum.

Kalın sağlıcakla.

GÜZEL

En güzel sensin,

Elin, yüzün, ille de gözlerin.

Bin yıllık çiçek bahçelerin,

Yanakların al al,

Sahi bir de beni var.

Mevsimleri yaşıyor bedeninde,

Bence hep ilkbahar.

Fiziğin çok güzel,

Çünkü görüyorum seni,

Ruhun ne alemde?

Onu bilemem ki.

Manada yoksa sevgi ve saadet,

Boş ver geçiniz efendim,

Güzele ne hacet.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR