Koalisyon hükümeti istikrarsızlık mı?

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran seçim sonuçlarını nasıl okumalı?

  1. Tek adam egemenliğinde Devlet’in ele geçirilmesine HAYIR!
  2. Bu ülkede farklı siyasal, sosyal ve kültürel değerler vardır. Bu farklılıklar da Meclis’te ve ülke yönetiminde söz sahibi olmalıdır.

“Çoğunluk sultasına HAYIR!”

  1. Bu ülkede “DEMOKRASİ, HUKUK DEVLETİ ve BARIŞ” istiyoruz.
  2. Gelin, elele verin, bu ülkeyi adam gibi yönetin!

Kimileri; “Koalisyon Hükümetleri istikrarsızlık getirir” diyor! Yalan söylüyor! Çünkü, koalisyonlarda “tek parti pervasızlığı” yani, farklı görüşleri hiçe sayarak her istediğini yapma olanağı yoktur! Koalisyon ortakları birbirinin “denetçisi” gibidir!

Üyesi olmaya çalıştığımız Avrupa Birliği’nde 22 ülke koalisyonlarla yönetiliyor! Hiç birinde de “istikrarsızlık” yaygarası yok!

Danimarka, Estonya, İrlanda ve İsveç’te 2 partili koalisyonlar var. Bulgaristan, Hırvatistan, Finlandiya ve Fransa’da 4 partili koalisyonlar yönetiyor. Almanya’da 3 partili koalisyon iş başında. İtalya’da ise; Demokratik Parti, Liberal Siviller Partisi, Merkez Birliği, Yeni Merkez Sağ, Sosyalist Parti ve Bağımsızlardan oluşan bir hükümet  var.

Demokrasi; “KATILIM, TEMSİLDE ADALET ve UZLAŞMA” düzeninin adıdır.

İnsanların özel yaşamlarına dahi müdahale eden, muhalefet hareketlerine karşı tahammülsüz ve hoyrat anlayışla Demokrasi bağdaşamaz.  Zaten kimileri için Demokrasi; “Asıl amaca ulaşıncaya kadar binilen bir tramvay” ve  Asıl amaca ulaşınca kapı önüne konacak “kuma” gibidir!

Türkiye, bugünkü koşullarda bir “Refah Devleti” değildir. Küresel ekonomik düzenin kıskacında, sürekli “borç para” ile yaşayan, eğitim, bilim ve teknolojide geri kalmış, tarım ve hayvancılık alanında bile “dışa bağımlı” bir ülkedir.

Bu ülkede, özellikle son 13 yıldır “RANT EKONOMİSİ” egemendir. Yani; kamu eliyle kentlerde yaratılan değer artışlarını bireysel çıkarlara sunarak, arsa spekülasyonu ve konut yapımı ile ekonomik düzen kısır bir döngü içine tutsak edilmiştir.

Oysa; bilimsel ve teknolojik araştırma ve geliştirmeye ağırlık vermek, “ÜRETİM EKONOMİSİNE” geçmek, tarım ve hayvancılıkta atılım yaparak ülkemizin ve dünyanın “beslenme sorununa” çözüm üretmek zorundayız.

Bir başka temel hedefimiz  ise; ÜLKEDE ve KOŞULARLA BARIŞ” içinde yaşamak olmalıdır.

Küresel Düzen yani “YENİ EMPERYALİZM” ulus devletleri parçalamak, küçük ve güçsüz devletçikler oluşturmak, bu ülkelerin başına da her zaman kendi çıkarlarına hizmet edecek “işbirlikçi yönetimler” getirmek istiyor. O halde, “mazlum halkların” da bilinçle hareket ederek bu kirli tuzağa düşmemeleri gerekir!

Türkiye Cumhuriyet’i sınırları içinde, kendisini hangi etnik kimlikle ifade ederse etsin, hangi inanca sahip olursa olsun, bu ülkenin “vatandaşı” olan her insan ve topluluk, bu ülkede “Eşit, özgür ve birinci sınıf vatandaş” olarak yaşamalıdır.

Son 30 yıldır hep birlikte çok acılar yaşadık. Öldük, öldürdük, kardeş kanı döktük. Oysa, biz “etle kemik” misali yaşayan, birbiriyle “akraba” olan, bu ülkenin dört bir yanını “vatan” yapan bir toplumuz.

Bu ülkede “yoksulluk ve cehalet” yüzünden kardeş kardeşi, baba oğlunu öldürüyor.

Bu ülkenin en büyük ihtiyacı “DEMOKRASİ ve BARIŞ” tır.

Barışın karşısına dikilenler, kan ve gözyaşıyla beslenenlerdir! Emperyalizmin tuzağına düşüp, eğitim, sağlık, üretim için harcamamız gereken kaynakları topa tüfeğe, kurşuna ve mayına harcama lüksümüz yoktur!

İlk adım da “Toplumsal ve Siyasal Uzlaşma” olmalı, önyargılardan arınarak bir an önce hükümet kurulmalıdır.

Unutmayın; içinde olmadığınız ve kontrol edemediğiniz bir yönetimin “karşıt görüşlere” müsamahası yoktur! Son 13 yıldır bu gerçeği göremeyenler varsa yazıklar olsun!

Son söz;

Bu ülkede, “vatandaşlık” kimliği ile oy kullanan insanların oylarıyla Meclis’te yer alan her parti “Türkiye Partisi” olmaya ve bu ülke için doğru işler yapmaya mecburdur.

Oyuna gelmeyelim!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR