Bilişim çağında bürokrasimiz!..

MAKALEYİ DİNLE

Bilişim çağındayız!

Vatandaş olarak, her an gözaltındayız!

Bilgisayarı açıyorsunuz, “Mustafa Küpçü, filan gün filan yerde” diye ileti çıkıyor, bulunduğunuz yer okla işaretleniyor!

Cep telefonunuz, vatandaşlık numaranız, internet üzerinden yaptığınız işlemler, kredi kartı kullanımınız sizin çok yönlü  takibinizi sağlıyor.

Artık, vergilerinizi, vergi cezalarınızı “internet” üzerinden ödeyebiliyorsunuz.

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında Motorlu Taşıt Vergimi (MTV) internet üzerinden öderim. Zaten bankalar “taksitle ödeyin, bizden ödeyin” diye size defalarca hatırlatıyorlar!..

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında ödemem gereken MTV 2. Taksitini her nasılsa ödemeyi unutmuşum. Bu yıl  18 Ocak tarihinde, 2016 yılının  1. Taksit ödemesini yaparken bu bilgi karşıma çıktı. Aracımın bağlı olduğu Gölcük vergi Dairesi’ne 2015 yılı 2. Taksit borcumu da aynı tarihte, “gecikme faizi” ile birlikte ödedim.

15 Nisan 2016 Cuma günü postacı kapımı çaldı ve Gölcük Vergi Dairesi’nin Tebliğ Zarfı’nı verdi. Zarfı açtım, içinden “Ödeme Emri” başlıklı yazı çıktı! 2015 yılı MTV 2. Taksitini ödemediğim, gecikme zammı ile ödemem gerektiği, belirtiliyordu!

Zarfı incelediğimde gördüm ki; tebligat, 01.10.2015’de hazırlanmış! Ancak, bana “tebliğ” edilmesi tam 6 ay 15 gün sonra mümkün olabilmiş! Görevliler, 18 Ocak 2016’da yaptığım cezalı ödemeyi görememiş, altıbuçuk ay sonra masraf ederek tebligat göndermişler!

Şimdi, aklı öne koyarak düşünelim;

Tebligat yazısı neden 6 ay 15 gün sonra gönderiliyor?

E-mail adresim veya telefonumla bana ulaşılması mümkün iken neden ulaşılamıyor?

Türkiye, internet erişiminde “4.5 G” hızına çıkmakla övünürken, bir tebligatın bunca zaman gecikmesi nasıl açıklanabilir?

Nitekim, tebligatı alınca Gölcük Vergi Dairesi’ne telefon açtım, durumu anlattım, karşıma çıkan görevli bilgisayarına baktı ve; “Haklısınız, ödeme yapmışsınız, borcunuz yok” dedi!..

Bir teknolojiyi siz üretmiyorsanız, bir başkasının ürettiği ve size sattığı teknolojiyi kullanırken birçok hata yapıyorsunuz!

Amacım Gölcük Vergi Dairesi görevlilerini eleştirmek değil. Ben, sistemdeki sistemsizliği eleştiriyorum!

Bunun somut göstergesi, 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşın tüm kimlik bilgilerinin deşifre olması ve 5o milyon insanın çok yönlü istismara maruz kalabilme olasılığıdır!

Nüfus cüzdanınızı kopyalayıp, sizin adınıza bir şirket kurulabilir, banka hesaplarınız boşaltılabilir, bir dolandırıcı ya da terörist sizin kimliğinizi kullanabilir! Sonra, ayıklayın pirincin taşını!

SİYASİ İKTİDAR, bütün bu olumsuzluklardan birinci derece “sorumludur.” Ama, yaşadığımız tüm olumsuzluklardan, bir “günah keçisi” bulup sıyrılmayı çok iyi biliyorlar!

Olan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve yurttaşlarına oluyor!

21. yüzyılda bu ilkellikten kurtulamayacak mıyız?

İnsafınız kurusun!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR