Yasemin Çiçeği

MAKALEYİ DİNLE

Saygıdeğer okuyucularım;

Bu yazımda, sizlere bahçelerimizin en güzel kokulu çiçeklerinin başında gelen yasemin çiçeğinin yetiştirilmesi ile ilgili bazı bilgileri paylaşacağım.

Yaseminin de en güzel kokulusu, çiçekleri devamlı açan ve uzun süre üzeri çiçekli kalan Ada Yasemininden; diğer adıyla  İzmir Yasemini’nden bahsedeceğim.

**

Öncelikle şunu belirtmek isterim…

Yasemini kış ayazlarından korumak için mümkün olduğu kadar bahçemizin Güney’e bakan kısmına dikersek, daha sağlıklı gelişir.

Ayrıca bol güneş görmesi; fakat çok su vermememiz uygun olur.

Ayrıca çiçeğimizin ömrünün daha uzun olması, çiçeklerinin de daha iri ve dayanıklı olmasını istiyorsak; en başta gelen yapacağımız işlerden birisi budamadır.

**

Fakat; bu budama, bilgili ve bilinçli olmalıdır.

Peki, yasemini nasıl budayacağız; bir görelim…

Yasemini her sene, don tehlikesi geçtikten sonra budama yapmamız gerekir. Budama yaparken; her sene kart dallarını keserek, taze dallar  vermesini sağlarız.

Çıkan taze dallar, daha canlı ve kuvvetli olacaktır.

Kuvvetli olan dalların çiçekleri de daha iri, daha canlı ve güzel kokulu olacaktır. Çiçeklerinin de ağaç üzerindeki dayanma süresi, daha fazla olacaktır.

Aksi halde, hiç budama yapılmayan yasemin ağacının ömrü de kısa olacaktır. Çiçekleri açtığı zaman çok ufak olacaktır.

**

Çiçeklerinin dayanma süresi de çok kısa olacaktır.

Bundan dolayı; yasemini her sene budayalım.

Taze dallar çıkarmasını sağlayalım; taze dallar üzerindeki çiçeklerin güzelliği, iriliği ve canlılığı daha farklı olacaktır.

Ayrıca Yaz sonuna doğru yasemin çiçeğimize has olarak tırtıllar sarabilir.

Bu zamanı gözetleyip tırtıllar görüldüğü andan itibaren tırtıl öldürücü ilaçlar ile mücadele yaparsak, çiçeğimizin sağlığını korumuş oluruz.

Budama yapmış olduğumuz yasemin dallarını çöpe atmak yerine, torf ve mil karışımı toprağa dikerek köklendirip yeni ve taze yasemin çiçekleri yetiştirmiş oluruz.

Yetiştirdiğimiz bu güzel çiçekleri, bahçemizin diğer değişik yerlerine dikebiliriz.

Mis gibi yasemin kokan bahçelerimizin olması dileğiyle; bir başka bitkide ve yazımda buluşmak üzere, hoşça kalın… Saygılarımla,

e-mail : bitkilerindoktoru@gmail.com

web sitesi : www.bitkilerindoktoru.com

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR